Jinde přidáno

4. 8. – Hlod 62

21. 4. (!) – Hlod 61

11. 4. – Hlod 60

24. 3. – Hlod 59

14. 3. – Hlod 58

Premiéry v hledáčku

Kingsman: Zlatý kruh

v kinech od 21. 9.

Seriálové tipy
Kontakt & FB

David Koranda

Jumpstar @ seznam.cz

——-

Facebook-logo-PSD

TOPlist

Hollywood vs. těhotné herečky

Tatiana Vdb, Flickr, CC BY 2.0

Těhotenství je v prostředí Hollywoodu obdobím, které přináší herečkám spoustu radostí i strastí a štábu staví do cesty množství logistických překážek. A právě o něm bude v tomto článku řeč: O tom, jak se jej filmaři snaží všemožně zakrýt; jak se s těhotenským bříškem herečkám pracuje a do jakých situací se díky němu dostávají. V samotném závěru se pak podíváme na to, které herečky byly v průběhu natáčení jakých filmů a seriálů těhotné, ačkoliv by to do nich diváci možná ani neřekli.

Začněme ale tento článek krátkým brnknutím na temnou notu: Těhotenství je z pracovního hlediska pro herečky velmi ošemetná záležitost, protože je částečně i z důvodu tohoto potenciálního období budoucí pracovní neschopnosti mnozí režiséři a představitelé studií nechtějí najímat do nejrůznějších rolí ve filmech a seriálech. Když už je ale najmou a ony otěhotní, tak se taková situace musí ve filmovém a televizním průmyslu nějakým způsobem řešit. U rolí hlavních, jež jsou nota bene obsazené známými herečkami, jde o obzvláště choulostivou věc: Natáčení se musí buď zkrátit (jako to udělala Shonda Rhimes ve třetí sezóně Skandálu), pozastavit nebo odložit (jako se například odložilo natáčení šestého dílu série Resident Evil, když se Milla Jovovich dozvěděla, že je v očekávání), případně je třeba s měnící se figurou herečky nějak pracovat – vepsat ji do pořadu, bříško všemožně skrývat apod. (příkladů si již brzy užijete do sytosti).

Photo © Dimension Films, SPI Films

V případě vedlejších rolí a/nebo rolí, jež jsou obsazené herečkami, které nejsou příliš známé a nemají tedy takový vliv, se však dá s těhotenstvím jako takovým – z pohledu studií – pracovat mnohem snadněji: Když například nějaká herečka krátce před natáčením otěhotní, tak je možné onu vedlejší roli bez milosti přeobsadit nějakou její ne-těhotnou kolegyní. Až si třeba pustíte film Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil a bude vám připadat divné, že postavu Miho tu ztvárňuje nějaká Jamie Chung (když si tu roli v prvním díle tolik vychutnávala Devon Aoki), tak vězte, že důvod Aokina nahrazení spočíval právě v tom, že tato herečka otěhotněla zrovna ve chvíli, kdy se film přesouval do stádia produkce. Tvůrci na ni buď nemohli čekat, nebo možná nechtěli šíbovat s rozvrhem natáčení – V takovýchto případech mě samotného vždy napadá ono rčení: „Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.“ –, každopádně přeobsadit onu roli pro ně v tu chvíli bylo nejjednodušší. A práci si takto usnadnili i tvůrci seriálu Arrow, v jehož nadcházející sezóně se Devon měla představit v roli bojovnice Tatsu Yamashiro. Kvůli těhotenství na žádné představování nedojde – role byla na poslední chvíli přeobsazena wolverinovskou Rilou Fukushimou.

Photo © 20th Century Fox Television

Na plnou pusu vám o nezřídka obtížném údělu těhotných hereček sice nikdo vyprávět nebude, protože by si tím pod sebou mohl podříznout kariérní větev, ale třeba taková Gillian Scullyová Anderson na tento fakt částečně narazila, když si jednou postěžovala, že místo toho, aby si tvůrci Akt X s jejím těhotenstvím nějakým způsobem poradili (třeba zkusili kteroukoliv z fint, o nichž si povíme později), tak její postavu nechali na několik dílů unést mimozemšťany pryč z obrazovky. „Měla jsem za to, že jejich reakce byla dost přehnaná,“ řekla, „ale po letech vidím celou tu situaci s odstupem. Já bych byla na jejich místě také dost naštvaná, kdybych navzdory dobrému úsudku najala do hlavní role ženu a ona by mi po první sezóně otěhotněla.“ Ano, takhle to formulovala…

V případě Sarah Shahi šli tvůrci seriálu Person of Interest (Lovci zločinců) ještě dál: Jelikož Sarah začala čekat dvojčata, čímž pádem by pro ni bylo brzy naprosto nemožné, aby dál hrála svou sexy akční postavu, nechali ji scenáristé v díle S04E11 (na oko?) zavraždit. O svém odchodu ze seriálu se Sarah rozpovídala v rozhovoru pro magazín Entertainment Weekly:

Photo by Thomas Lewsi, Flickr, CC BY 2.0

EW: Jaký z toho máte pocit, že svůj seriál opouštíte z takto radostného důvodu?

Sarah: Nevím, jestli se s tou postavou budu muset rozloučit nadobro, protože otázkou za všechny prachy zůstává, jestli skutečně je mrtvá, nebo ne. Ale vzhledem k tomu, jak to teď se mnou vypadá, by pro mě určitě byla velká výzva se po pár měsících najednou vrátit se dvěma novorozenci do práce a nejenom znovu vypadat jako ta postava, ale také dostát fyzickým nárokům, které jsou s jejím ztvárňováním spojené. Ale kdo ví? Zatím se s tou postavou musíme rozloučit. Jestli se s ní ještě někdy shledáme, je ve hvězdách.

EW: Přišlo vám obtížné ze seriálu odejít?

Sarah: Když se z vás stane rodič, na ničem jiném už tolik nezáleží. Zůstat v práci by pro mě bylo nemožné. V první řadě mi jde o zdraví a pohodlí mých dětí, takže když se na to podíváte z tohoto úhlu pohledu, není co řešit. Tu postavu mám ale velmi ráda; zbožňuji, jak je dynamická, a s nesmírnou radostí jsem si každý týden v televizi hrála na superhrdinku. Takže v tomhle ohledu byl můj odchod opravdu trpký.

EW: Jak jste tu velkou novinu oznámila producentům?

Sarah: Postupně jsem je seznamovala s celou situací. Nejdřív jsem jim řekla, „Chlapi, jsem těhotná,“ na což oni zareagovali, „Pánejo! To je bezva. V kolikátém jsi měsíci?“ A hned nato jim povídám: „Tak jsem zrovna byla u doktora, a čekám dvojčata.“ „Ježiš! Aha… Kurňa!“ Prostě jsem jim dávala jednu ránu za druhou. Vzali to ale skvěle, a protože jsou to sami otcové, dobře věděli, jaká radost děti jsou. Přizpůsobit se mému stavu ale nebylo nejsnadnější. V seriálu si 99 % všech akčních scén točím sama, takže se hodně věcí muselo přepsat, abych si neublížila. Ve scénářích navíc bylo pár věcí, které se zpočátku jako žádný kaskadérský kousek nejevily, ale když v sobě člověk nese dva človíčky, je to hned jiné kafe. V takovém případě je občas i obyčejná chůze kaskadérský kousek.

Photo © CBS

EW: Diskutovali jste například o tom, že byste těhotenství vepsali do pořadu?

Sarah: Ano. Kreativně sice na směřování a vývoj té postavy nemám žádný vliv, ale naléhala jsem, aby ta postava zůstala sama sebou. Nechtěla jsem, aby ta moje akční hrdinka najednou začala vysedávat schovaná za stolem, aby kvůli mým vlastním fyzickým neschopnostem museli tvůrci omezovat schopnosti mé postavy. Takže jsem je prosila, aby do poslední chvíle tu postavu ctili, aby ji nechali odejít s pistolí v ruce, aby se jen proto, že jsem těhotná, nijak neostýchali.

A podobné problémy jistě řešila i Scarlett Johansson, která nedávno porodila svého prvního potomka. To je pro ni skvělá a radostná věc, jen svým těhotenstvím udělala studiím Marvel a Disney trochu čáru přes rozpočet (doslova, ale o tom později). Scarlett totiž v předcházejících měsících natáčela pokračování Avengerů a nějakou dobu před tím se navrch velmi vážně diskutovalo o tom, že by Marvel přiklepnul Černé vdově, Scarlettině komiksové postavě, vlastní film. Sólovému snímku díky jejímu těhotenství bohužel (snad jen prozatím) odzvonilo, a ačkoliv se její role v Avengers: Age of Ultron nemusela díky filmové magii nijak zvlášť upravovat (tady je řeč hlavně o změnách ve scénáři), tak tvůrcům, studiu i jí samotné její stav přidělal spoustu vrásek (on ten sexy černý latexový kostým prostě nic neskryje).

Tak, tak, těhotenství se zaměstnavatelům – na nichž samozřejmě v tomto případě záleží ze všech nejvíce – jednoduše vůbec nehodí. Proto byste, dámy, měly v jejich zájmu zvážit možnost rozmnožování mitózou nebo třeba řízkováním. To by bylo rychlejší, nebylo by na vás skoro vůbec vidět, a navrch byste mohly natotata zpět do pracovního procesu. (Obzvlášť novopečené matky v Americe by vzhledem k tomu, že podle serveru BuzzFeed nemají ani jeden týden placené mateřské, tuto možnost jistě ocenily.) Tak si to, pěkně prosím, nechte projít hlavou, ano?

—————

Photo from www.someecards.com

Dost už ale bylo sýčkování. Herečky v očekávání jsou na placech bezvýhradně vítanými členy týmu. Šíří kolem sebe dobré vlny a i těch pár výzev, které jejich stav štábu přináší, se nese v duchu mnohdy vtipných překážek, které je radost nějakým kreativním způsobem překonávat.

Toto překonávání může probíhat vlastně na dvou úrovních: Buď ho vezmou v potaz už scenáristé (například napíšou těhotenství i postavě, kterou herečka ztvárňuje, nechají ji nějakým chytrým způsobem nabrat kila nebo ji na pár dílů odklidí z centra dění), nebo si s ním musí poradit štáb přímo během natáčení, protože ačkoliv na herečce je bříško v tu chvíli už hodně vidět, její postava má být stále ne-těhotná. A v tomto druhém případě mohou filmaři využít hned několika šikovných fíglů:

– Jistě jste si všimli, že tu a tam ženské seriálové postavy zničehonic začnou nosit volné, až vytahané oblečení, plandavé topy, tlusté, vlněné svetry, ohromné kabáty – čili oblečení, ve kterém jste je do té doby neviděli, protože ony dámy vždycky nosily upnutá sexy trička a těsné košile… Tento fígl je nejběžnější, ale zdaleka není jediný, protože tyto postavy také začnou v každém záběru přenášet sem a tam spoustu věcí: desky, polštáře, štůsky oblečení, krabice, tašky apod. Všechny tyto předměty budou nosit tak, aby si jimi zakryly celý trup.

Photo © Showtime

– Mimo to ale také začnou velmi prozřetelně postávat a posedávat za všemožnými židlemi, stoly, pulty, auty a vůbec čímkoliv, co je od pasu dolů celé zakryje. Také je velmi běžné, aby postavy v jednom kuse stály ke kameře zády či seděly na gauči či v křesle. V pozici v sedu je ve třetím trimestru – když už herečky těhotenství ani vsedě neskryjí – velmi oblíbené přehazovat přes sebe navrch deku (a ještě se třeba odštítit polštářem).

Photo © ABC

– Těhotenství hereček se přizpůsobí sama kamera. Zblízka je zabírá jen od pasu nahoru a režiséři se velmi často uchylují ke zvýšenému počtu záběrů zdálky (kde nejsou obrysy postavy tak zřetelné).

Photo © Showtime

– Ačkoliv třeba v seriálu nikdo neumírá, postavy ztvárňované těhotnými herečkami hodně často nosí černé oblečení – černá zeštíhluje a nejsou na ní vidět stíny vystupujícího bříška.

Photo © ABC

– Filmaři mohou využít i hereckých dublérů. Pro detailní záběry obličeje budou samozřejmě nadále využívat hlavních hereček, ale při točení vzdálenějších záběrů tam místo nich bude stát jejich dublérka. Při vytrvalém střihu detail-odstup-detail-odstup si běžný divák jen máločeho všimne.

Photo © Showtime

– A konečně – fígl nejfíglovatější – filmaři občas těhotným herečkám narvou na nohy boty na jehlách, aby jim tak přidanými centimetry na výšce opticky ubrali centimetry v pase. Ne že by tato technika nefungovala, ale… Ne tato technika opravdu příliš dobře nefunguje. Jednak je známo, že nohy v těhotenství nezřídka otékají, takže nošení podpatků může být velmi bolestivou záležitostí (protože jindy je to procházka růžovým sadem, že?); kromě toho je ale poměrně výkon se na podpatcích udržet v běžném stavu, natožpak když má člověk těžiště vychýlené pár centimetrů před sebe. Herečky, jež jsou donucené praktikovat tuto fintičku, tak jednak často převyšují své kolegy o hlavu, ale navíc se s každým krokem vrklají, jako by chodily nacamrané na chůdách. O nebezpečí pádu raději nemluvě.

Toto jsou ale všechno drobnosti, jichž si divák nemá všimnout. Tyto věci musí řešit štáb a herečky se mohou tak maximálně bavit tím, do jakých všemožných modelů je zase navléknou, a co jim vrazí do rukou. A když už jsme si vyjmenovali všechny fígle, jež filmaři při natáčení využívají, aby nějakým způsobem zakryli těhotenská bříška hereček, tak si rovnou můžeme v praxi ukázat, jak se tyto postupy míchají a kombinují – jak to celé vypadá v reálu. A ukážeme si to na případu Julie Bowen, která byla těhotná při natáčení pilotního dílu Takové moderní rodinky.

Netřeba se ničeho děsit: Že byla těhotná pouze po dobu natáčení jednoho dílu souvisí s tím, že v té době měla Julie sotva pár týdnů před termínem, a také se zákulisním vývojem seriálů.

Photo by Rubenstein, Flickr, CC BY 2.0

K prvnímu bodu: Julie Bowen v době natáčení pilotního dílu Takové moderní rodinky čekala dvojčata Johna a Gustava a byla již v osmém měsíci těhotenství. V podstatě tedy stačila natočit tento jeden díl, ale více by již nestihla, ani kdyby chtěla. Stíhat ale ani nic nemusela, a to právě díky…

Druhému bodu: V televizi bývalo běžnou praxí natočit (samozřejmě poté, co studio odkleplo scénář, herce, tvůrce, základní premisu, směřování seriálu a všechny ostatní detaily produkce)… bývalo praxí natočit pilotní díl seriálu, ten sestříhat a odprezentovat ho vedení stanice ve stylu: „Takhle by to vypadalo. Máte nějaké připomínky, nebo můžeme jet dál?“ Občas zástupcům studia přišlo, že onen pilotní díl nefunguje – že když se všechny ingredience daly dohromady, tak to příliš dobře nechutnalo –, a celý projekt proto zrušilo, aniž by se onen pilotní díl vůbec odvysílal.

Photo © ABC

Ale občas byli spokojeni a dali projektu zelenou. Maximálně třeba měli pro tvůrce pár poznámek s nutnými změnami, ale jakmile se vše urovnalo a upravilo, mohlo se vyrazit plnou parou vpřed. (Jen byla smůla, pokud nějaká z těch poznámek říkala, že se vedoucím studia zrovna vaše působení v seriálu příliš nezamlouvá, a vy že proto budete muset být nahrazeni. Toto se stalo kupříkladu Kerry Washington před úspěchem Skandálu hned dvakrát – dvakrát získala roli v nějakém seriálu, dvakrát natočila jeho pilotní díl a dvakrát ji z něj zástupci studia po úvodní projekci vyhodili a její roli nechali přeobsadit.) Nicméně v případě, že vše nakonec dobře dopadlo a zástupcům produkujícího studia se pilotní díl líbil, tak tvůrci dostali peníze, někdy i vlastní/jiné natáčecí studio (všimli jste si například, nakolik se liší městečko Stars Hollow z pilotního dílu Gilmorových děvčat od Stars Hollow ve zbytku seriálu?) a mohlo se začít točit na plné obrátky.

A právě zde vstupuje na scénu Julie Bowen. Ta, zatímco byla těhotná, natočila pilotní díl nějakého seriálu, o němž nevěděla, jestli se bude studiu líbit, a než se onen díl sestříhal a prošel přes všechny vedoucí stanice a testovací skupiny, tak stačila nejen přivést na svět svá dvojčata, ale také se z porodu zotavit. Když tedy seriál konečně dostal zelenou, mohla se bez problému vrátit zpátky na plac.

Je však otázkou, jestli by jí to takhle hezky vyšlo i dnes. Poměry v amerických televizích se díky vzestupu kabelových stanic začínají povážlivě měnit (o tom si možná časem povíme v nějakém jiném článku), takže je dnes stejně tak obvyklé odklepnout celou sezónu (nebo i víc) seriálu a neztrácet čas s předtáčením a schvalováním jeho pilotu. Namátkou tomu tak bylo například u seriálů The Knick, The Michael J. Fox Show nebo Anger Management. Takže kdyby ve své době stanice ABC nechtěla vidět pilotní díl Takové moderní rodinky, Julii Bowen mohl stihnout stejný osud jako Devon Aoki.

Pojďme se ale již podívat, jak konkrétně si tvůrci Takové moderní rodinky poradili s Juliiným osmiměsíčním bříškem. Nápověda: Kromě dublérky a bot na jehlách využili naprosto všech fíglů.

Hned v první scéně Julie stojí za kuchyňským pultem a celý trup jí zakrývá tu krabice ovesných vloček, tu mísa s jablky, tam zase dveře od lednice. A navrch stojí za povšimnutí Juliino tričko: je černé a ona ho téměř do konce dílu nesundá.

Photo © ABC

A když už jsme tak byli u toho oblečení, tenhle volný zelený… svetr…? také přišel filmařům docela vhod. Kostymérky a kostyméři si zaslouží pochvalu.

Photo © ABC

Jeden z oněch známých prostřihů na gauč. Pro Julii to muselo být pohodlnější, a navíc se mohla zakrýt tím obřím polštářem.

Photo © ABC

Nosíme v rukách spoustu věcí, které nám zakrývají břicho, poprvé.

Photo © ABC

Nosíme v rukách spoustu věcí, které nám zakrývají břicho, podruhé.

Photo © ABC

Nosíme v rukách spoustu věcí, které nám zakrývají břicho, potřetí. Juliina postava asi měla celý ten den vyhrazený na praní a žehlení…

Photo © ABC

Kamera Julii také poměrně často zabírá od prsou nahoru. Jde o poměrně nenáročný trik, kterého si člověk ani nevšimne.

Photo © ABC

A v poslední scéně se Julie převlékne… do černého svršku a kalhot. A sedne si na gauč. A ještě si před sebou překříží ruce. Kdyby se navrch odštítila polštářem a její seriálový manžel si před ni poklekl, iluze by byla dokonalá!

Photo © ABC

Případ Julie Bowen člověka hlavně pobaví svou (okatou?) vynalézavostí, jenže ono má hraní v těhotenství i svá úskalí. O tom moc dobře ví například herečka Claire Danes, která se o těchto překážkách rozpovídala v rozhovoru pro The Hollywood Reporter: „V druhé sezóně Homelandu (Ve jménu vlasti) jsem byla těhotná a s každým dalším dílem – v každém následujícím měsíci těhotenství – v něm bylo čím dál více akčních scén. Neustále jsem musela někam sprintovat…

Photo © Showtime

„Kromě toho jsme pak točili jednu takovou scénu v opuštěné čističce odpadních vod. Moje postava byla v tu chvíli unesená a visela připoutaná k nějaké trubce. Když jsme to točili, byly asi čtyři hodiny ráno, já byla bezmála v osmém měsíci těhotenství a v duchu si říkala: ‚Tak tohle je fakt na houby.‘ Stěžovat si nahlas jsem ale dost dobře nemohla, protože všichni věděli, jak mi je, a neustále se mi proto omlouvali. Říkali mi: ‚Nám je to strašně líto,‘ a ‚Moc děkujeme, že nás tu v tom nenecháš.‘ Člověk se do toho musí opřít a nesmí zahořknout. Je to prostě náročné.

V hodně pozdní fázi těhotenství jsem také musela točit milostné scény. Ty byly opravdu hodně nepříjemné. Když jsme natáčeli poslední díly sezóny, krátce před koncem produkce, tak na mě těhotenství bylo už opravdu hodně vidět. Měla jsem jen nějakých šest týdnů do termínu a do toho jsem točila děsně romantické scény, ve kterých jsme si s Damianem Lewisem zamilovaně hleděli do očí. Jenže můj nenarozený syn Cyrus se v tu chvíli hrozně ošíval a kopal, protože už bylo pozdě a já se zrovna navečeřela… Prostě mi v břiše úplně šílel a já se mezitím snažila udržet si ve tváři takový ten jemný, svůdný výraz. No hrůza. Jako by ten kluk bránil svého tátu a protestoval proti tomu, co dělám. Je to těžké, no.“

Photo © Paramount Pictures, Bontonfilm

Vera Farmiga k tomu v tom samém rozhovoru dodala: „A po porodu to není o moc snadnější. Já si vzpomínám, jak mi při točení jedné intimní scény vystříklo mateřské mléko na hruď George Clooneyho. Ale znáte ho – jen se tak zakřenil, otřel a jelo se dál.“

—————

Pojďme se už nyní přesunout ke slibovanému seznamu hereček, které byly při natáčení nejrůznějších filmů a seriálů v očekávání. A odrazit se můžeme třeba od hereček filmových, jejichž různě pokročilá stádia těhotenství musely natáčecí štáby všemožnými způsoby obcházet, maskovat nebo je vysvětlovat.

Začněme u herečky, která na place čekala svého potomka nejaktuálněji – Scarlett Johansson. Ta jako na potvoru otěhotněla těsně před začátkem natáčení druhých Avengerů (kteří přijdou do kin v květnu příštího roku), čímž přidělala poměrně dost starostí tvůrčímu týmu tohoto megabijáku. Tedy, starostí… Komplikací, které – ač nebyly nepřekonatelné –, filmaře stály pěkný balík peněz. Hned vysvětlím:

Photo © Marvel Studios

Scarlettina postava Černé vdovy měla mít od samotného počátku předprodukce ve filmu velkou roli se spoustou akčních scén, avšak jen proto, že se hereččina figura měla během natáčení měnit (což jí její upnutý kostým neodpustí – latex a guma jsou v tomto ohledu neúprosná dvojka), a ona zároveň neměla být schopná natáčet podstatnou část oněch akčních scén (z vlastní bezpečnosti, ale i kdyby třeba na krásně chtěla, tak by jí to nedovolila pojišťovna), tak onen part režisér Joss Whedon přepisovat nechtěl. Scénář se tedy navzdory původním očekáváním neměnil, muselo se však přijít na to, jak se Scarlettiným těhotenstvím pracovat. A postup filmařů byl fascinující:

– Černá vdova bude vystupovat ve svém těsném sexy kostýmu o trochu méně. Místo něj se častěji obleče do volnějších civilních šatů.

Photo from www.dailymail.co.uk

– Trochu se i bude schovávat za všemožné neprůhledné objekty. Ve filmu je údajně jedna scéna, v níž po ní střílí nepřátelé a ona po nich střílí zpátky sice ve stoje, ale bezpečně skrytá za minibarem. A toho štítu Kapitána Ameriky, který má připevněný na motorce tak, že jí není vidět do obličeje, jste si určitě také všimli. Ten je tam částečně i proto, aby nebylo poznat, že motorku neřídí Scarlett, nýbrž kaskadérka.

– Ale teď to nejdůležitější: V případě druhých Avengerů se očekávají tak vysoké tržby, že studio Marvel režisérovi v klidu odkleplo několik miliónů do rozpočtu navíc na speciální efekty. Trikové studio bude Scarlett jednak digitálně zplošťovat břicho, ale hlavně bude nejen v akčních scénách dosazovat její obličej na těla tří kaskadérek a kaskadérů (!), kteří byli najati jako její záskok. Tito tři lidé byli vybrány podle jednoduchého klíče: mají zhruba stejnou výšku a postavu jako Scarlett. Na vlastních obličejích měli během natáčení namalované tečky, aby bylo později pro grafiky snazší místo jejich tváří do obrazu naklíčovat tu Scarlettinu.

– Tento druh počítačové magie pak lze pouze přičíst k jinému postupu, který Joss Whedon využil již v prvním filmu, a to kompletní animaci celé postavy. Když se budete na první Avengery pozorně dívat, možná si všimnete, že v těch nejepičtějších scénách nehraje ve skutečnosti ani živáček, ale filmaři je úplně celé sestavili v počítači a naanimovali jako videohru.

Photo © Disney, Marvel Studios

Julianne Moore se o svých zkušenostech s natáčením v požehnaném stavu rozpovídala v pořadu Grahama Nortona, takže už sám mlčím a předávám slovo: „Při natáčení Velkého Lebowskiho jsem byla těhotná. A ačkoliv jsem v tom snímku musela létat, tak jsem o tom nikomu neřekla. Vybavujete si tu scénu? Jak v ní nahá poletuji zavěšená nad zemí, cákám kolem sebe barvu, pak mě spustí a tak…? Celou tu dobu jsem měla žaludek jak na vodě a myslela jsem, že budu zvracet.

A podruhé jsem byla těhotná, když jsem hrála stařenu v Hodinách. Byla jsem doslova a do písmene osmdesátiletá těhule, což fakt za moc nestálo. Kostýmní poradci o tom tentokrát už samozřejmě věděli, takže jsem na sobě celou dobu nosila pršiplášť a hodně se hrbila.  Ale asi si to dovedete představit: Já nalíčená jako sešlá stařena s bílou parukou na hlavě a tak vůbec… a člověk pak sjel očima dolů a tam byl sedmiměsíční těhotenský pupek. ‚Co se stalo babičce?‘“

Photo © 2002 Paramount Pictures, SPI Film

Julia Roberts byla těhotná během natáčení Dannyho parťáků 2. Protože ale ve filmu hrála v jistém smyslu verzi sebe samotné, tak její těhotenství ničemu nevadilo – těhotná prostě byla jak Julia herečka, tak i filmová pseudo-Julia.

Photo © Warner Bros. Pictures

Helena Bonham Carter čekala potomka během natáčení Sweeneyho Todda. Zakrývat bříško jí pomáhaly velké tmavé kostýmy a následně použité tmavé filtry, v nichž se režisér Tim Burton docela vyžívá. Na odzpívání svých partů a překonávání poměrně častých nevolností už ale byla sama.

Photo © Dreamworks SKG

Jodie Foster zase byla v očekávání na place Úkrytu. Režisér David Fincher si musel kvůli mnohým akčním scénám trochu pohrát s rozpisem natáčení (to aby si herečka v pozdějších stádiích těhotenství neublížila) a Jodie zase kostýmní poradci navlékli do černého tílka. Nakonec to ale všechno vyšlo; filmová iluze je dokonalá.

Photo © Columbia Pictures

Když Emily Blunt točila film Na hraně zítřka, těhotná ještě nebyla. Jenže mezi hlavním natáčením a dotáčkami se jí otěhotnět tak trochu podařilo. Což pro ni ale znamenalo jen to, že si již nemohla během dotáček dovolit vrhat se po hlavě do všech akčních scén. Její roli v nich za ni převzaly dublérky/kaskadérky. Ovšem jakmile se vzápětí pustila do natáčení muzikálu Čarovný les, museli filmaři řešit ty samé problémy, jaké jsme si zmiňovali u všech ostatních. Emily se o práci na tomto snímku rozpovídala v talk show Davida Lettermana: „V tom filmu hraji ženu, která nedokáže počít, takže si asi dovedete představit tu ironii, že jsem takovou postavu ztvárňovala zrovna já. Když jsme začali natáčet, tak jsem byla asi ve třetím měsíci těhotenství, na konci už to ale bylo  sedm a půl měsíců. Všímala jsem si, jak se postupem času zvětšují věci, za které mě filmaři schovávali. Na začátku přede mě stavěli všelijaké tašky, pak jiné herce a na konci jsem byla z velké části ukrytá za krávou. Ne, vážně, v tom filmu máme živou krávu.

„Nikdo si ale na nic nestěžoval. Tedy snad jen s výjimkou mého kolegy Chrise Pinea, který mě měl v jedné scéně romanticky zaklonit, chytit pod zády a políbit. Když jsme si tu scénu nazkušovali, byla jsem ve třetím měsíci, zato když jsme ji točili, měla jsem pár týdnů před porodem. Takže mu povídám: ‚Nezapomeň, že jsem teď o jedenáct kilo těžší, tak se koukej pořádně rozkročit, ať to ustojíš.‘ A přísahám na všechny svaté, že když mě držel v záklonu, tak jsem cítila, jak se mu, chudákovi, úplně klepou nohy. Holt zakláněl dva lidi najednou.“

Photo © Warner Bros. Pictures

Halle Berry čekala syna Macea, když točila film X-Men: Budoucí minulost, což jí znemožňovalo pořádně se opřít do svých plánovaných akčních scén: „Moje rostoucí břicho představovalo každý den větší a větší výzvu. Den ode dne jsem mohla dělat méně věcí, takže se ve výsledku moje role ve filmu kvůli těhotenství výrazně liší od toho, jaká měla původně být.“

Photo © 20th Century Fox, Marvel, Cinemart

To Reese Witherspoon těhotenství na překážku vůbec nebylo – právě naopak. Když točila film Jarmark marnosti, měla díky svému požehnanému stavu pocit, že všechny z něj vyplývající kontrasty a paralely s točeným příběhem dodávají jejímu hereckému výkonu na mnohovrstevnatosti. S tímto předžvýkaným PR výžbleptem se v té době alespoň svěřovala tisku. Fanouškům Reese se za svůj cynismus omlouvám, ale na podobných prohlášeních mi prostě něco hrozně nevoní…

Photo © Focus Features

Shodou okolností byla těhotná i Naomi Watts, právě když hrála ve Východních příslibech porodní bábu, která touží po dítěti, ale ne a ne si najít toho správného partnera.

Photo © Focus Features, Blue Sky Film

A v závěru této filmové části nesmíme zapomenout zmínit Penelope Cruz, která byla těhotná, když natáčela čtvrté Piráty z Karibiku. Že je v očekávání, zjistila těsně před začátkem natáčení. Režisér Rob Marshall se bál, že Penelope z fyzicky náročné a dlouhé produkce vycouvá, ale Penelope zůstala. A jelikož šlo o známou tvář, hvězdu první velikosti, tak se v zájmu její bezpečnosti – jakož i s ohledem na její měnící se figuru – okamžitě přehodilo pořadí natáčení určitých scén, najalo se několik dublérek a kaskadérek, kameraman byl upozorněn, aby herečku zabíral hodně v detailech a od pasu nahoru atd. atd. Však vy už víte, jak to chodí…

Photo © Disney Enterprises, Falcon

—————

A nyní se zaměříme na herečky z televizních seriálů, které v průběhu natáčení otěhotněly, a s jejichž rostoucím bříškem si museli tvůrci nějakým způsobem poradit. Povšimněte si mimochodem, o kolik je tento seznam oproti tomu filmovému delší. Kde je tomu důvod? Faktorů je zde ve hře, jak už tomu tak bývá, opět několik:

Photo by Ryan, Flickr, CC BY-NC-ND 2.0

– Částečně je to tím, že zatímco natáčení filmů většinou zabere maximálně tři měsíce, práce na seriálech se může protáhnout až na deset měsíců v roce. Je proto mnohem pravděpodobnější, že s těhotenstvím bude muset pracovat herečka televizní než filmová. Toto je samozřejmě myšleno za předpokladu, že jde buď o herečku dostatečně známou, nebo v dané roli již zavedenou – čili herečku, u níž neexistuje snadná možnost, jak se jí nenápadně zbavit.

– Pak může původ tohoto nepoměru spočívat i v tom, že právě v televizi mají herečky oproti filmům mnohem více prostoru. Zastávají důležité role, jež se nedají osekat či rovnou vystřihnout, a pokud se seriál vysílá delší dobu, tak se nedají ani přeobsadit. Jejich stav se jednoduše musí řešit.

– A také je to samozřejmě tím, že v televizi dostávají v hlavních rolích o tolik více šancí nejenom ženy jako takové, ale především herečky starší pětadvaceti třiceti let, které už přemýšlí nad rodinou.

Pojďme se ale nyní již podívat na ten slibovaný seznam:

Jennifer Garner otěhotněla v roce 2005 během natáčení seriálu Alias. Scenáristé na to zareagovali úplně nejjednodušeji: Nechali otěhotnět i její seriálovou postavu.

Photo © Touchstone Television

Když v roce 2011 během natáčení sedmé série Sběratelů kostí otěhotněla Emily Deschanel, nechali scenáristé otěhotnět i Kůstku.

Photo © 20th Century Fox

Stejnou cestou se vydali i tvůrci amerického Kanclu, když jim během osmé sezóny otěhotněla herečka Jenna Fischer. Zato když byla o čtyři roky dříve v tomto seriálu těhotná herečka Angela Kinsey, její postava se do poslední chvíle skrývala za vše, co nebylo průhledné.

Photo © NBC

A do čtvrtice všeho dobrého: První dítě se Christě Miller ze Scrubs a jejímu manželovi Billu Lawrencovi, který samotný seriál vymyslel a pracoval na něm až do konce jako výkonný producent a scenárista, narodilo rok před nasazením tohoto televizního klenotu do programu. Když ale Christa čekala v roce 2003 druhého a v roce 2006 třetího potomka, bylo již třeba s jejím těhotenstvím nějak pracovat. A Bill Lawrence na to šel od lesa: Jednoduše nechal ve druhé a šesté sérii otěhotnět i seriálovou Jordan a ještě z toho vyždímal tolik humoru, že by ostatní seriály mohly závidět.

Photo © NBC

Sarah Jessica Parker zjistila, že je těhotná na začátku natáčení páté řady Sexu ve městě. Jakmile to na ni začalo být jen trochu vidět, tvůrci začali postavu Carrie oblékat do hodně volných šatů a zakrývat jí břicho obřími kabelkami. A i tak byla tato řada zkrácena z plánovaných třinácti na pouhých 8 dílů, aby si Sarah Jessica mohla trochu odpočinout.

Photo © HBO

Již zmiňovaná Claire Danes byla těhotná během natáčení druhé řady seriálu Ve jménu vlasti (pod kterýmžto názvem se skrývá jinak velmi známý Homeland). Carrie v pozdějších dílech nosí spoustu kabátů, kryje se židlemi a ve velkém počtu záběrů bylo údajně také využito zvláštních efektů a břišních dublérek. Mimochodem, tvůrci Homelandu si museli pohrávat s těhotenstvím ještě jedné herečky: Moreny Baccarin ve třetí sezóně. Díky chytrým rekvizitám, promyšleným kostýmkům a šikovnému střihu si ale člověk skoro ničeho nevšiml. A nejinak tomu bylo v případě Moreny Baccarin i o pár let později ve druhé sezóně Gothamu.

Photo © Showtime

A zmíněna už byla také Gillian Anderson, která otěhotněla v průběhu natáčení druhé řady Akt X. Scenáristé její měnící se postavu nechtěli nijak řešit a tak nechali agentku Scullyovou unést na pár dílů mimozemšťany.

Photo © 20th Century Fox

V roce 2012 byla na place Profesionálních lhářů těhotná Kristen Bell. V sedmi měsících dokonce musela natáčet žhavou milostnou scénu s kolegou Adamem Brodym. Třeba v tomto ohledu našla soucit u Clare Danes.

Photo © HBO

January Jones byla těhotná během natáčení páté řady Mad Menů. V tomto případě se tvůrci rozhodli její bříško skrýt velmi… originálním způsobem. Její postava se v této řadě potýkala s rakovinou štítné žlázy a nabrala kvůli tomu spoustu kil. January nosila speciální oblek, ve kterém se její bříško v klidu skrylo.

Photo © AMC

Když postavě Liz Lemonové ve Studiu 30 Rock otěhotněla její psychotická kamarádka Jenna, jejíž ztvárňování si vychutnávala Jane Krakowski, začala Jenna nosit také všemožné obleky – obleky celotělové, obleky se spoustou chlupů a obleky se spoustou faldů. Scenáristka a tvůrkyně seriálu Tina Fey se totiž nechala slyšet, že by žádnému – byť fiktivnímu – dítěti neublížila tolik, aby mu za matku napsala zrovna Jennu. Kromě obleků se ale Jenna v jednom díle potýkala například s hysterickým těhotenstvím – a to byla ještě jedna z těch umírněnějších věcí, jichž se dočkala. Ve Studiu 30 Rock byla prostě sranda…

Photo © NBC

I těhotenství Jane Leeves bylo vepsáno do osmé řady Frasiera velmi zajímavým způsobem. Její postava tehdy našla velkou zálibu v čokoládových tyčinkách a následně začala hodně nabírat na váze. Narůstající bříško tedy bylo jen na místě.

Photo © CBS

A když už jsme tak u té váhy: Tolik vtípků, které scenáristé Willa & Grace vyždímali z těhotenství Debry Messing, to by jeden nevěřil. Krom toho Debra také nejdříve nosila volné šaty, pak hodně posedávala a polehávala, nosila v rukách spoustu věcí a neustále se zakrývala polštáři a na konci šesté řady musela pár dílů beztak vynechat. Taková ta klasika…

Photo © NBC

Amy Poehler čekala syna Able Arnetta během natáčení seriálu Parks and Recreation. Aby si Amy mohla vzít alespoň krátkou mateřskou dovolenou, konec druhé série se natáčel zároveň se začátkem série třetí.

Photo © NBC

Ve třetí řadě Zoufalých manželek šli na těhotenství Marcii Cross tvůrci také poměrně šikovně. Dokud to šlo, všemožně Marcii břicho zakrývali; ale jakmile tento postup již nebylo možné déle uplatňovat, začala seriálová Bree sama předstírat těhotenství.

Photo © Touchstone Television

Kvůli těhotenství Rachel Bilson v roce 2014 se dokonce musela – podobně jako tomu bylo v případě Skandálu – zkracovat čtvrtá řada jejího seriálu Doktorka z Dixie. Rachel stačila natočit deset dílů, ale pak již bylo třeba udělat pauzu. To když jí rok předtím otěhotněla kolegyně Jamie King, tak se zkracovat nic nemuselo. Jamie jednoduše pracovala, dokud mohla, a když už nemohla, tak její postavu nechali scénáristé odjet na pár dílů za babičkou. „Točila jsem doslova do poslední chvíle, co to šlo. Jakmile jsem odešla domů, tak mě hned druhý den vezli do nemocnice. A okamžitě po šestinedělí jsem byla zpátky na place. Byl to fakt mazec. Na place jsem se ale cítila mnohem bezpečněji, protože jsem věděla, že kdyby se mi cokoliv stalo, tak by se o mě kolegové herci a štáb dobře postarali.“

Photo © CW

Těsně před natáčením třetí řady seriálu Nashville, tedy někdy v květnu tohoto roku, se objevila zpráva o těhotenství Hayden Panettiere. Na to, jak si s jejím bříškem tvůrci poradili, se fanoušci mohou podívat již nyní – třetí řada se v Americe začala nedávno vysílat. Výkonná producentka Nashvillu Dee Johnson však již dopředu lákala diváky na to, že „její těhotenství tvůrčí tým vzal v potaz.“

Photo by EyesOnFire89, Flickr, CC BY 2.0

Alyssa Milano, která byla těhotná při natáčení první řady seriálu Mistresses, se nechala slyšet, že „pokoušet se před kamerou skrýt těhotenské břicho mi dost připomíná improvizační skeče ze Saturday Night Live. Díl od dílu mi například dávají větší a větší kabelky.“

Photo © ABC

A kabelky – společně s velkými módními kabátky – pomáhaly zakrýt těhotenství také Kelly Rutherford ve druhé řadě Superdrbny v roce 2008.

Photo © Warner Bros. Pictures

Julia Louis-Dreyfus otěhotněla během natáčení Seinfelda hned dvakrát. Poprvé to bylo v roce 1991, když se vysílala třetí série, podruhé o pět let později, když na obrazovkách běžela řada osmá. Julia pokaždé nosila velké pršipláště, vytahaná trika a před břichem spoustu věcí.

Photo © NBC

Rachel Griffiths otěhotněla během natáčení Odpočívej v pokoji také dvakrát. Poprvé ve třetí sezóně seriálu (scenáristé ji kvůli tomu museli odepsat ze čtyř dílů řady) a podruhé v sezóně páté. Toto těhotenství již bylo do seriálu vepsáno, avšak na rozdíl od Rachel, seriálová Brenda dítě potratila. Mimochodem, do třetice všeho dobrého, Rachel čekala svého třetího potomka během natáčení Bratrů a sester, ale stihla všechny scény natočit dostatečně brzy na to, aby tvůrci s její postavou nemuseli nijak… manipulovat.

Photo © HBO

Na place Přátel se těhotenství řešilo dokonce dvakrát. Nejprve otěhotněla Lisa Kudrow během čtvrté sezóny. Toto těhotenství tvůrci vepsali do seriálu a Phoebe tak coby náhradní matka odnosila trojčata svému bratrovi a jeho ženě, kteří nemohli počít. Během natáčení poslední řady pak čekala dítě i Courtney Cox. Na place tím nastala velmi zajímavá situace: Zatímco Courtney se připravovala na nadcházející mateřství, seriálová Monica se smiřovala s tím, že nikdy nepočne. Courtneyino těhotenství se tedy všemožně skrývalo. Schválně se podívejte na finále seriálu – Courtney je v něm ve čtyřech měsících.

Photo © Warner Bros. Television

Spoustu zkušeností měli v tomto ohledu také tvůrci seriálu Jak jsem poznal vaši matku. Nejdříve jim během čtvrté sezóny otěhotněly téměř zároveň Cobie Smulders a Allison Hannigan (ani jedno těhotenství se do seriálu nevepisovalo a vy se tak můžete pokochat tisícerem krycích manévrů) a v roce 2012 pak Allison čekala druhého potomka (tentokrát sama). Tohoto těhotenství již scenáristé využili a v očekávání se tak ocitla i seriálová Lily.

Photo © CBS

Nejvíce zkušeností s těhotenstvím ale mají jednoznačně štáby na placech seriálů Shondy Rhimes – snad proto, kolik ženských postav v jejích seriálech vystupuje. Tak… kým začít? Například ve třetí sezóně Skandálu otěhotněla sama představitelka Olivie Popeové Kerry Washington. Volné, bříško-zakrývající kabátky na vše nestačily a třetí řada tak musela být zkrácena z klasických 22-24 dílů na 18. Sama Kerry na adresu svého těhotenství řekla: „Procházela jsem si úžasnou přeměnou – fyzickým vývojem, který jsem však nesdílela se svou postavou. Ke konci pro mě ovšem bylo kvůli všem těm tělesným změnám obtížné třeba si jen zachovat Oliviin způsob chůze.“

Photo © ABC

V Private Practice zase v závěrečné sezóně otěhotněla Caterina Scorsone. Její těhotenství se do seriálu vepsalo, avšak s výrazně odlišným koncem.

Photo © ABC

A na place Chirurgů? Během natáčení šesté řady byla těhotná seriálová Meredith Ellen Pompeo; v sedmé a deváté řadě čekala prvního a druhého potomka Jessica Capshaw, jež v seriálu hraje Dr. Arizonu Robbinsovou; a v deváté a jedenácté sérii zase čekala svého prvního a druhého potomka Sarah Drew, která ztvárňuje postavu April Kepnerové. Tvůrci Chirurgů většinu těchto těhotenství skrývali a plně při tom využívali volných doktorských úborů a plášťů. Pokud si ale vybavíte šestou sezónu, kamera v ní Meredith obzvláště ke konci zabírala hodně od pasu nahoru, a scenáristé pak navíc postavu na nějakou dobu upoutali na lůžko, když ji nechali darovat jejímu otci kousek jater. A v sezóně jedenácté byla těhotná – naštěstí s odlišným výsledkem – jak Sarah Drew, tak i April Kepnerová.

Photo © ABC

Photo from www.someecards.com

———————–

A jsme u konce. S dechem i u konce tohoto článku. Seznam je to opravdu vyčerpávající, nikoliv však úplný – to zdaleka ne. V televizi to holt v těchto věcech funguje trochu jinak než u filmu. A ještě že tak!

———————–

Korekce: Lucifrid

———————–

———————–

Zdroje:

http://www.people.com/people/article/0,,20754918,00.html

http://www.whattoexpect.com/celebrity/photo-gallery/pregnant-on-tv-but-hiding-it.aspx#/slide-11

http://blog.thebump.com/2014/03/11/5-celebrities-that-you-didnt-know-filmed-these-movies-pregnant/#slideshow=5

http://www.ranker.com/list/actresses-who-filmed-while-pregnant/celebrity-lists?format=SLIDESHOW&page=36&action=lastpage

http://tvtropes.org/pmwiki/pmwiki.php/Main/HideYourPregnancy

‘Scandal’ Season 3 Cut Short Due To Kerry Washington’s Pregnancy

http://uk.eonline.com/news/570495/milla-jovovich-is-pregnant-actress-delays-next-resident-evil-movie-to-prepare-for-second-child

http://www.usmagazine.com/celebrity-moms/pictures/tv-pregnancies-how-stars-worked-around-their-baby-bumps-2014129/40790