Jinde přidáno

4. 8. – Hlod 62

21. 4. (!) – Hlod 61

11. 4. – Hlod 60

24. 3. – Hlod 59

14. 3. – Hlod 58

Premiéry v hledáčku

Kingsman: Zlatý kruh

v kinech od 21. 9.

Seriálové tipy
Kontakt & FB

David Koranda

Jumpstar @ seznam.cz

——-

Facebook-logo-PSD

TOPlist

Herci a herečky 21/47: Alternativní cesty – Nepotismus

Jak prorazit – Alternativní možnosti

Doposud jsme se v tomto článku více méně bavili o základním, výchozím případu neznámého herce, který začíná na zelené louce. O případu obyčejného člověka, který má (ale mít nemusí) herecké vzdělání a zkušenosti a který přijede do Hollywoodu, aby prorazil v zábavním průmyslu a došel v něm celosvětové slávy. Zároveň jsme si ale několikrát naznačovali, že stát se v americké továrně na sny známou osobou se dá i jinak, že onen klasický postup od školy přes hledání agenta a docházení na konkurzy až po neustálé odmítání, se dá obejít. Nyní tedy nastal čas podívat se, jak si člověk může v Hollywoodu udělat jméno, aniž by se musel tolik snažit. A hned na prvním místě si uvedeme taktiku zdaleka nejrozšířenější:

Photo by Jeff Gill, Flickr, CC BY-NC-ND 2.0

Nepotismus

Nepotismus, protekce, protlačování vlastních dítek, sourozenců, bratranců a sestřenic, strýčků a tetiček. Tohle asi všichni známe z vlastního života, takže není důvod si myslet, že by to za velkou atlantickou louží fungovalo jakkoliv odlišně. Když jsem kdysi dávno přirovnával Hollywood ke královskému rodu a herce ke šlechticům, kteří si dědičné, pracovní právo předávají z generace na generaci, jeden na druhého, až tolik jsem nepřeháněl. Je skoro neuvěřitelné, kolik lidí vděčí minimálně za začátek jejich kariéry – za onu první šanci, onen okamžik, kdy dostali možnost ukázat, co v nich je – nějakému členu jejich rodiny, který už ve filmovém byznysu pracoval a byl schopen a ochoten je doporučit těm správným lidem a zaručit se za ně.

K protlačování vlastních rodinných příslušníků ale většinou nedochází ani tak kvůli tomu, že by Hollywood bylo zlé, chladné místo, které by nováčkům z vlastní záštiplnosti nepřálo. Ono jde ve skutečnosti o taktické obchodní rozhodnutí. Kdyby se například taková Suri Cruise rozhodla dát na hereckou dráhu, klidně by mohla. Taťka s mamkou by jí vysvětlili, jak byznys funguje; řekli by jí, kde má být a co dělat; dohodili by jí kontakty a představili by ji režisérům, šéfům studií a vedoucím konkurzů. Suri by navíc mohla být naprosté jelito, ale studia by ji beztak obsadila a pak na ní náramně vydělávala. Proč? Protože má, holka, rozeznatelné jméno. Nadpoloviční většina diváků se rozhoduje, jestli na ten který film půjde, nebo ne, na základě jmen uvedených na plakátu. A to Suriino by se tam obzvláště vyjímalo a lákalo by k sobě davy. Kdo by přece nebyl zvědavý, jak dobrá je ta slavná dcera slavných rodičů, že? No a takhle to v principu funguje i u spousty ostatních protekčních herců z hereckých rodin.

S nepotismem se to má tak, že člověk buď je, anebo není příbuzný s někým, kdo mu dokáže pomoci v kariéře. Nic jiného v tom není. Takže závidět, nepřát, zlobit se na druhého a nadávat na něj na Facebooku nebo Twitteru jen kvůli tomu, že někdo někomu dohodil nějakou práci, protože ho zná, je s ním příbuzný, je to jeho potomek, chodí s ním nebo jsou to manželé, to všechno je naprostá ztráta času.

– Kevin E. West, The Actors‘ Network

Tady dole uvedu jen hrstku těch nejznámějších nebo nejzajímavějších osobností, kteří za svůj kariérní start vděčí někomu příbuznému nebo blízkému, ale věřte, že jich je mnohem více:

Gwyneth Paltrow, dcera režiséra Bruce Paltrowa a herečky Blythe Danner, původně studovala historii umění na University of California. Se školou ale sekla, protože ji nebavila. Když nevěděla co se sebou, rodiče ji protlačili do Spielbergova Hooka.

Kmotr III, Photo © Paramount Pictures

Sofia Coppola podle oficiální internetové verze historie zničila třetího Kmotra. Roli dostala jen díky tomu, že film režíroval její táta.

Colin Hanks. Hanks. Více není třeba dodávat.

Liv Tyler se do hollywoodu dostala přes tátu, frontmana skupiny Aerosmith Stevena Tylera. Podobně na tom byla i Rashida Jones, což je zase dcera Quincyho Jonese a herečky Peggy Lipton.

– Startrekovského Chrise Pinea ke slávě postrčit táta, herec Robert Pine.

Bryce Dallas Howard je dcera režiséra Rona Howarda.

– Když se Melissa McCarthy přestěhovala z New Yorku do L.A., první roli v televizi dostala od své sestřenky Jenny McCarthy. Právě ona ji protáhla do svého sitcomu.

Tori Spelling se narodila do obzvláště dobré rodiny. Jelikož byl její otec významný hollywoodský producent, dcera strávila mládí hraním v seriálech, které produkoval – The Love Boat, Vega$ a Matt Houston. Díky nim i známému jménu se pak dostala do Beverly Hills.

Photo by GlamourPic, Flickr, CC BY-SA 2.0

Angelina Jolie by nebyla tím, kým je dnes, kdyby neměla za rodiče herce Jona Voighta a herečku Marcheline Bertrand.

– Dětem Kelseyho Grammera se díky tátovi také daří. Spencer a Greer Grammerovi sice nejsou kdovíjaké hvězdy, ale práci mají.

Leslie Mann vděčí za kariéru svému manželovi, režisérovi a producentovi Juddu Apatowovi, který ji trvale obsazuje ve svých snímcích.

– Podobně kdysi protlačovala Charlize Theron svého tehdejšího přítele Stuarta Townsenda.

Rumer Willis hrála ve Striptýzu dceru své pravé mámy, Demi Moore, a v Rukojmí zase dceru svého reálného otce, Bruce Willise.

Mamie Gummer si sice mámino jméno nenechala, ale že je to dcera Meryl Streep ví v Hollywoodu každý. A na škodu to rozhodně není – mamka jí pomohla prorazit a pak ji obsadila do svého filmu Nikdy není pozdě. To samé platí i o Jessice Capshaw, adoptivní dceři Stevena Spielberga, kterou táta obsadil do Minority Report. A o Scottu Eastwoodovi jsme si už také povídali.

Photo by El Hormiguero, Flickr, CC BY-ND 2.0

– Děti herců Lewise Arquetta a Brendy Denaut se – světe, div se – v Hollywoodu uplatnily jedno jako druhé. Patricia a David Arquettovi jsou sice nejznámější, ale jejich sourozenci Rosanna, Alexis a Richmond v byznysu také pracují. V podstatě jde o takovou obdobu bratrů Baldwinových.

Jaden a Willow Smithovi se stali nálepkou nepotismu. Willow se díky rodičům dostala do muziky, Jaden to i přes neúspěch Po zániku země zkouší u filmu, modelingu a kdovíčeho dalšího.

– Sestry Zooey a Emily Deschanelovy jsou dcerou herečky Mary Jo a kameramana Caleba Deschanelových.

Harley Quinn Smith její taťka, herec a režisér Kevin Smith, protlačil do dvojky Mladých mužů za pultem, Mrožího muže a filmu Yoga Hosers a díky známostem – a nově i zkušenostem – brzy dostala jednu z hlavních rolí v seriálu Hollyweed.

– V seriálu Girls se to protekčními dítky jen hemží. Lena Dunham sice tvrdí, že jí jen díky tomu, že je její matka Laurie Simmons známá umělkyně, nikdo seriál neodklepnul, ale sama si možná nepřiznává, kolik dveří jí známé jméno a kontakty otevřely dveří. Fakt, že její seriálová parťačka Allison Williams je dcerou moderátora a hlasatele ze stanice NBC Briana Williamse, který je blízkým kamarádem producenta Girls Judda Apatowa, jistě také neuškodil. A že Zosia Mamet je dcera dramatika Davida Mameta a Jemima Kirke zase bubeníka z kapely Bad Company, to už tuplem ne.

Photo by Gage Skidmore, Flickr, CC BY-SA 2.0

Kristen Stewart dostala šanci díky tomu, že její matka pracuje jako redaktorka scénářů a táta jako producent.

Maya Rudolph je dcerou zpěvačky Minnie Ripperton a hudebního producenta Richarda Rudolpha.

Blake Lively dostala svou první roli v drobném snímečku Sandman, který natáčel její otec Ernie Lively.

Keira Knightley pochází z herecké rodiny. Matka píše divadelní hry a otec je divadelní a televizní herec.

Dakota JohnsonPadesáti odstínů šedi neumí hrát. Ale to u člověka, jehož táta je herec Don Johnson a máma Melanie Griffith, vlastně ani nevadí. Ona sama Melanie Griffith prorazila díky své mámě, herečce Tippi Hedren, takže už jde o takovou šlechtickou rodinnou tradici.

– Dívali jste se někdo na seriál The Knick? Výborná záležitost. Vybavíte si postavu té černovlasé sestřičky? Tak tu hrála Eve Hewson, dcera Bona.

Oliver a Kate Hudsonovi se sice ke svému biologickému otci, herci a hudebníkovi Billu Hudsonovi, neznají, ale nijak se tím netrápí. Cestičku ke slávě jim vyšlapala mamka, Goldie Hawn, a adoptivní otec, Kurt Russel.

Photo by Mandy Jansen, Flickr, CC BY-NC-ND 2.0

Anderson Cooper, jeden z nejznámějších amerických moderátorů, měl otevřená vrátka díky mámě Glorii Vanderbilt, proslulé herečce, spisovatelce a módní ikoně.

Bryan Cranston je také z herecko-producentské rodiny. Jeho otec, Laurie Simmons, je dodnes aktivním filmařem, fotografem a umělcem.

Emma RobertsAmerican Horror Story a dalších seriálů Ryana Murphyho není nikým jiným než neteří Julie. Julie Roberts. O té už jste asi slyšeli, ne?

Maya Thurman-Hawke, jejíž rodiče představovat asi nemusím, je natolik protekční dítko, že když se režisérka Sofia Coppola dozvěděla, že jí studie nechce neozkoušenou mladou herečku najmout do hlavní role v hrané adaptaci Malé mořské víly, tak od projektu rovnou odešla. Už vidím, jak by takováhle situace nastala kvůli extrémně talentovanému herci / herečce bez slavného příjmení.

Helena Bonham-Carter je jednak neteří prominentního britského režiséra Anthonyho Asquitha, ale především vděčí za svou kariéru bývalému partnerovi, režiséru Timu Burtonovi, který ji i po rozchodu obsazuje snad v každém filmu.

– Sourozenci Maggie a Jake Gyllenhaalovi prorazili díky tomu, že jejich rodiče byli oba filmaři.

Photo by Pauleon Tan, Flickr, CC BY-NC-ND 2.0

– I rodiče Jennifer Aniston, John Aniston a Nancy Dow, byli v Hollywoodu známí. Byli to herci a dokázali tak dceru nasměrovat k těm správným lidem.

– A když už jsme tak u těch bývalých Přátel, Matthew Perry se do Hollywoodu dostal přes tátu, herce Bennetta Perryho.

Kelly Osbourne má kariéru díky tomu, že se jmenuje Osbourne.

Scotta Caana zařadí asi každý, kdo zná starý Hollywood. Jde o syna herce Jamese Caana.

Charlie Sheen se chtěl na začátku tolik svézt na slávě svého otce, Martina Sheena, že si od něj vzal i ten sheenovský pseudonym.

Robert Downey Jr. je dnes možná megahvězda, ale když začínal, podařilo se mu to hlavně díky tomu, že jeho táta je kameraman a máma herečka.

– A už se raději blížíme do cíle, protože jinak bychom tu byli do příštího týdne. Carrie Fisher je dcera zpěváka Eddieho Fishera a herečky Debbie Reynolds. Svou vlastní dceru, Billie Lourd, kterou Carrie má s talentovým agentem Bryanem Lourdem, mimo jiné protlačila do malé role v Epizodě VII Hvězdných válek.

Photo by Star Wars, Flickr, CC BY 2.0

Jamie Lee Curtis je dcera hereckého dua Janet Leigh (znáte ji jako tu ubodanou chuděru z Hitchcockova Psycha) a Tonyho Curtise.

Matthew Broderick je synem malířky Patricie Broderick a herce Jamese Brodericka.

Josh Brolin zase synem herce Jamese Brolina.

– Nově vycházející hvězdička Dylan Penn je dcerou Seana Penna a Robin Wright. Díky jménu a krátké kariéře v modelingu dostala v roce 2015 roli sexy fašírky ve vyvražďovačce Condemned, o rok později jí máma dohodila roli ve filmu Elvis & Nixon, kde hrál hlavní roli Kevin Spacey, Robinin kolega z Domu z karet, a o další projekty má dcerka také postaráno. Když se jí mrknete do profilu na IMDb, tak už jich má na další roky pár nalajnovaných.

A tak dále a tak dále a tak dále. Hollywood je v určitém ohledu uzavřená sekta, do jejíchž řad je téměř nemožné se dostat. Když už se dostanete na konkurz a jeho vedoucího přímo uhranete, stejně je více než možné, že vám roli vyfoukne někdo známější, na jehož jméno studio spíše naláká diváky, nebo nějaký protekční nýmand. A to jen proto, že vedoucí konkurzu slíbil kamarádovi, že jeho ratolest obsadí do nějaké drobnější role, aby se naučila, jak to na place vlastně funguje, a získala nějaké zkušenosti. Když vás nikdo nezná, Hollywood je prostě krutý, neférový svět.

Což ovšem neznamená, že by mělo být všem dnům konec. Ono totiž úplně stačí, když se vypracujete a proslavíte někde jinde.

—————

A o tom si povíme zase příště. Kdybyste se chtěli k čemukoliv vyjádřit, pište dole.

—————

Korekce: Lucfrid

—————

4 komentáře u Herci a herečky 21/47: Alternativní cesty – Nepotismus

 • Ještě, že Sofia Coppola sekla s hraním a věnuje se režii. Bohužel moc filmů nenatočila, ale asi má dostatek peněz, aby si vystačila.

  Jak to bylo u sourozneců Raimi. Brácha-režisér protlačil bráchu-herce?

  Podobné protěžování hereckých dítek a sourozenců jde vidět i v české kotlině – např. Ester Geislerová, Karel Heřmánek jr., Vladimír a Anna Polívkovi. Ze starší generace zmíním mužskou generaci rodu Hrušinských. I Jiří Schmitzer se díky tátovi Sovákovi dostal k filmu. U Schmitzera, Hrušinských a Polívkové se talent zdědil. U mladého Heřmánka a Polívky to spíš vypadá na velkou protekci, protože zatím se projevili jen jako hezké tvářičky s toporným herectvím.

  • Coppola poslední dobou točí tak jeden film za dva tři roky (2010 Somewhere, 2013 Bling Ring, 2015 A Very Murray Christmas, 2017 The Beguiled), což tak odpovídá všem těm Nolanům, Spielbergům, Scorsesem, Bayům apod. U Coppoly je ovšem problém v tom, že její filmy jsou nezávislé, nízkorozpočtové a často o nich (obzvláště mezinárodní) diváci nemají ani ponětí.

   S klanem Raimiů to podle všeho bylo tak, že Ivan Raimi, scenárista, strčil v Hollywoodu jednu nohu do dveří; jeho mladší bratr Sam Raimi, režisér, využil jeho rad, a protože už věděl, co a jak a na koho se obrátit, tak se dostal dál; a benjamínek Ted Raimi, herec, využil obou bráchů a o start kariéry měl postaráno. Ted by si dneska vystačil sám – docela se mu daří v televizi -, ale občasná role v bráchových filmech na jeho hereckém CVčku určitě není k zahození.

   Českou scénu nedokážu soudit, ale ty paralely mě baví 🙂

 • Nemyslim si, že by se tomuto jevu dalo zabránit. Nepotismus je s námi už několik tisíc let. Jistá šance je, dle mého mínění, v kvalitách samotných herců a hereček, kde nějaká příslušnost k hereckému klanu těžko pomůže.

  Například Tori Spelling je všeobecně známy příklad nebo mladý Douglas, který vyměnil svoji šanci za drogy.Na základě toho dostali šanci cizi lidé.

  Osobně jsem zvědav, pokud takový článek bude zde uveřejněn, o hercich a herečkách, kteří dostali šanci přes postel nebo skandály. Osobně je totiž lituji.

  • Tak tak, kvalita je ve finále stejně na prvním místě. Ostatně i ta Sofie Coppola po čase utekla radši za kameru. Na ty skandálisty se podívám a kdyžtak připíšu krátkou zmínku do některého z budoucích dílů, které zrovna dávám dohromady. Obávám se ale, že těch jmen tolik nebude. Tihle lidé zpravidla žijí kariérně jepičím životem, takže je možná nebudeme nikdo znát. Ale uvidíme 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.