Jinde přidáno

4. 8. – Hlod 62

21. 4. (!) – Hlod 61

11. 4. – Hlod 60

24. 3. – Hlod 59

14. 3. – Hlod 58

Premiéry v hledáčku

Kingsman: Zlatý kruh

v kinech od 21. 9.

Seriálové tipy
Kontakt & FB

David Koranda

Jumpstar @ seznam.cz

——-

Facebook-logo-PSD

TOPlist

Herci a herečky 23/47: Alternativní cesty – Sport

Sport

Photo by Russian Constructivism, Flickr, CC BY 2.0

Po sportovcích a nejrůznějších atletech Hollywood sahá buď ve chvíli, kdy shání někoho, kdo by se dokázal v dané roli správně hýbat, nebo v případě, že jen hledá nějakou zastrašující horu masa, od níž se ani neočekává, že by musela umět hrát. Obzvláště u záporáků v akčních výplaších se herecké umění příliš nevyžaduje a hory masa tam nejsou téměř nikdy na škodu. I u hrdinů ale namakaní sportovci najdou využití, protože Hollywood v poslední době preferuje jen jeden typ hlavního hrdiny – extrémně osvaleného bouchače.

Najímáním sportovců studia vlastně zabijí dvě mouchy jednou ranou. Role se obsadí lidmi, kteří v akčních scénách budou vědět, co dělat, a zároveň se s jejich najmutím k projektům potenciálně nalákají všichni jejich fanoušci. A že jich sportovci mají! Právě o potenciální fanoušky a z nich plynoucí peníze pak samozřejmě jde ze všeho nejvíce.

V kontextu Ameriky se nejčastěji sahá po wrestlerech (tenhle sport je v USA hodně oblíbený a sám o sobě má k divadelnictví / herectví vlastně docela blízko), občas i po nějakém tom basketbalistovi, hráči amerického fotbalu nebo bojovnících MMA. Výjimečně jsou mezi nimi i ženy, sportovkyně, jenže – a tohoto rozdílu si všimněte – nové herečky Hollywood spíše bere ze světa modelingu (nebo ty hodně hezké z hereckých škol). Čímž vlastně dává najevo, že mu záleží jen na tom, aby na ně bylo hlavně hezké pokoukání. Povrchní a zpátečnické, ale co naplat. Diváci na to stále berou a krom toho jsou ty dole zmiňované sportovní hvězdy vesměs sympatičtí lidé. Tak alespoň že to.

– V současnosti asi nejvíce přichází na mysl Dave Bautista. Bývalý wrestler, který hodně dlouho flirtoval s Hollywoodem. Zahrál si v jedné epizodě seriálu Smallville, objevil se v Riddickovi a Králi Škorpionovi a pak získal roli ve Strážcích galaxie. Jen co se z tohoto filmu vyklubal trhák, byl obsazen v nové bondovce Spectre a o kariéru má postaráno.

Photo by Ernest Aguayo, Flickr, CC BY-NC-ND 2.0

Arnold Schwarzenegger zde také nesmí chybět. Trojnásobný Mr. Universe, sedminásobný Mr. Olympia, celosvětově známý vzpěrač… Když mu začalo odcházet tělo a on se rozhodl pro herectví, měl to docela těžké. Kvůli těžkému přízvuku a masivní velikosti se tehdy do mnoha rolí nehodil. Pak se ale role našly, role, které mu byly šité na míru. Terminátor, Barbar Conan, Predátor atd. Arnoldovo jméno dnes každý zná.

Kareem Abdul-Jabbar je basketbalista, z jehož sportovní slávy si náramně utahovali tvůrci Připoutejte se, prosím!, když ho do této povedené osmdesátkové komedie obsadili do role pilota. Kromě tohoto projektu se ještě objevil ve spoustě seriálů, například ve Full House nebo Fresh Princovi, a nejnověji byl vidět v Nové holce.

– The Rock, alias Dwayne Johnson začínal jako hráč amerického fotbalu, ale brzy přesedlal na wrestling, kde se mu tak moc dařilo, že se vypracoval na wrestlerskou superhvězdu. Po letech zápasení se rozhodl od tohoto fyzicky náročného sportu odejít a zkusit štěstí – tak jako tolik jiných wrestlerů a sportovců před ním – v Hollywoodu. A ono mu to vyšlo. Přes roli v druhé Mumii se dostal do Krále škorpióna, pak k Rychle a zběsile a už to jelo.

Jason Lee, známý ze seriálu Jmenuju se Earl, začínal jako profesionální skateboardista.

Jim Brown je dalším americkým fotbalistou, který se dal na herectví. Se sportem seknul v roce 1965 a objevil se například v Tuctu špinavců nebo Mars útočí.

Mike Tyson se přes drobné roličky ve Vincentově světě, Jak jsem poznal vaši matku, Pařbě ve Vegas nebo Scary Movie 5 dostal v roce 2016 do vedlejší role ve třetím Ip Manovi. A jede směle dál.

– Pro vysokoškolského fotbalistu Carla Weatherse byla darem z nebe role v Rockym. Hrál zde Apollo Creeda, a protože se mu to dost povedlo, navázal na ni filmy Blízká setkání třetího druhu, Predátor a spoustou dalších.

Photo by Gage Skidmore, Flickr, CC BY-SA 2.0

Alex Karas hrál obránce v americkém fotbalu, ale protože kariéra profesionálního sportovce je krátká, obrátil se v sedmdesátých letech k filmu. Objevil se například v komedii Ohnivá sedla.

– Ještě než byl fotbalista O. J. Simpson obviněn z vraždy a osvobozen / uvězněn, náramně se mu rozjížděla kariéra herce. Určitě si ho vybavíte z trilogie Bláznivé střely nebo Skleněného pekla. A kdo by chtěl vyzvědět více o detailech případu a kontextu, ve kterém se odehrával, doporučuji vám první řadu seriálu American Crime Story: Lid vs. O. J. Simpson.

Terry Crews ze Starskyho a Hutche, Postradatelných nebo Terminátora Salvation začínal v Národní fotbalové lize. Po letech hraní po něm v roce 2000 sáhli tvůrci filmu Šestý den a pak už to jelo samo.

Fred Dryer odehrál v NFL 13 sezón a pak se uchytil v továrně na sny v seriálu Hunter.

– Vybavíte si postavu Hightowera z Policejní akademie? Tak tu hrál bývalý fotbalista Bubba Smith.

Mark Harmon, který je dnes neodmyslitelně spjatý se svou rolí v Námořní vyšetřovací službě, začínal jako quarterback ve dvou sezónách NFL.

– Merlin Olsen v šedesátých a sedmdesátých letech hrál v NFL, ale jakmile už se na něm patnáctiletá kariéra u fotbalu začala podepisovat, změnil kariéru. Objevil se například ve filmech Little House on the Prairie nebo Father Murphy and Aaron’s Way.

Photo by David Numeritos, Flickr, CC BY-ND 2.0

Catelyn Jenner, původním jménem Bruce, začínala v sedmdesátých jako olympický běžec. Po spoustě vyhraného zlata se Bruce odebral do ústraní, z něhož ho vytáhla až reality show Keeping up with the Kardashians. Dnes je z běžce, na kterého se zapomnělo, díky televiznímu pořadu a změně pohlaví opět známá osoba.

Burt Reynolds také začínal jako sportovec. Fotbalovou kariéru mu znemožnilo zranění kolene. Nicméně, kde se zavřou dveře, otevře se okno, v tomto případě hollywoodské okno.

Chuck Norris dokáže dělit nulou. Když krájí cibuli, pláče cibule, ne on. A když skočí do vody, není mokrý, ale voda je Chuck Norris. Tohle všechno by ale nebyla pravda, kdyby nebyl tento člověk mistrem bojových umění. Přes ně se dostal do akčních filmů, pak do Walkera Texas Rangera a pak do dalších akčňáren.

Andre the Giant neměl toho obra ve jménu jen tak pro srandu králíkům. Šlo o extrémně vysokého, obřího wrestlera. Než mu kvůli nadměrnému růstu těla selhalo srdce, objevil se v Conanu Ničitelovi nebo Princezně Nevěstě.

– Fotbalista Lawrence Taylor získal roli ve filmu Olivera Stonea Vítězové a poražení, ve Vodonošovi, Milosrdném srdci, Peklu a Shaftovi. Kariéru mu ale ukončila závislost na drogách. Stále žije, ale Hollywood na něj zanevřel. Jak byl kdysi slavný, dnes už jde o vyčichlou komoditu, na které se nedá vydělat, takže se mu nabídky opravdu nehrnou.

Photo by Gage Skidmore, Flickr, CC BY-SA 2.0

Steve Austin si ve světě wrestlingu vydobyl takové jméno, že bylo nasnadě, aby se svou slávou něco udělal. Vrtnul se k filmu, kde se ukázal v béčkových bijácích typu Smosh: The Movie, Odplata, Zásilka, Machři 2, Dcera jako rukojmí nebo Pouliční rváč.

Lou Ferrigno se proslavil ve světě bodybuildingu a fitness. Hrál Hulka ještě v dobách, kdy se ta zelená potvora nedala animovat v počítači, a objevil se i v řadě televizních projektů, například seriálech Trauma Center, The King of Queens nebo Lovci duchů.

Terry Bradshaw je další fotbalista, kterému se v Hollywoodu obzvláště zadařilo. Namluvil svou postavu v Simpsonech, zahrál si v Lize snů, Robotech, Lemře líné, Las Vegas: Casinu a spoustě dalších projektů a dnes uvádí sportovní přenosy na NBC.

– Basketbalista Blake Griffin se objevil v drobné roli sexuálního maniaka ve třetí sezóně seriálu Broad City.

Shaquille O´Neal je dodnes známý bývalý basketbalista, který se nechvalně proslavil tím, že hrál v jednom z nejhůře hodnocených snímků na IMDb – v Kazaamovi.

– Basketbalista Lebron James má velmi slibně rozjetou kariéru u filmu díky příjemnému výkonu ve Vykolejené, kam ho dosadila Amy Schumer. Další atlet, kterému Schumer dala prostor ve svém celovečerním debutu, byl profesionální wrestler John Cena.

Photo by Esparta Palma, Flickr, CC BY 2.0

Dennisi Rodmanovi, dalšímu basketbalistovi, kariéra příliš nevyšla. Zkoušel to, zkoušel, ale filmy Eddie, Simon Sez, Bacha na balóny i Double Team, jakož i ostatní, menší projekty, byly vesměs tragédie. A to jak kvalitativně, tak i finančně.

– A ještě jednoho basketbalistu tady máme, Michaela Jordana. Na téhle hvězdě se snažila studia vydělat, co to jen šlo. Obzvláště Space Jam byl trhák, který po světě v roce 1996 vydělal téměř čtvrt miliardy dolarů.

– Wrestler Lenny Montana je nejznámější díky roli v Kmotrovi. Byl tam tak nervózní, protože neuměl hrát, že bylo třeba jeho koktání vepsat do scénáře a nějak odůvodnit. Od té doby se objevil v pár dalších filmech, z nichž za zmínku žádný nestojí.

– Fyzičky profesionálního wrestlera Kevina Nashe sice v poslední době využívají především tvůrci Bez kalhot, aby na jeho svaly nalákali publikum, ale Nash v Hollywoodu začínal už dříve. V roce 1991 hrál v Želvích nindžech II, v roce 1997 se objevil v Poplachu ve skautském táboře a později jste ho mohli vidět v Katovi, Králi videoher, Trestné lavici nebo Rock of Ages.

Nathan Jones bude nadosmrti známý filmovým fandům jako „ten velkej chlap z Šílenýho Maxe“. Bývalý wrestler si totiž zahrál Ricta ve čtvrtém díle postapokalyptické ságy George Millera.

– Hulk Hogan, původním jménem Terry Gene Bollea, původně také odstartoval ve wrestlingovém ringu. V sedmdesátých a osmdesátých letech vyhrával jeden šampionát WWE za druhým, jeho sláva rostla a on se tak dostal do hledáčku Hollywoodu. Nejdříve hrál kvůli své fyzičce všelijaké záporáky a rambiče – například ve třetím Rambovi, seriálu A-Team nebo Kladivu – a pak se přesunul do žánru rodinných a zábavně akčních filmůfilmů. V Panu chůvě, Hřmění v ráji, Svalnatém Santovi Clausovi, Agentu VC 40 nebo 3 nindžích v zábavním parku hollywoodští tvůrci často využívali situační ironie – ohromný chlap v nechlapském prostředí / nechlapském oblečení / dělající nechlapské věci. Dnes už Hogan kvůli soudním tahanicím tolik nehraje, spíše dabuje. Slyšeli jsme ho například v Robot Chicken, Americkém tátovi nebo Gnomeu & Juliet.

– Bruce Lee mi původně připadal jako protekční herec, který se do byznysu dostal přes tátu. Neuvědomil jsem si ale, že ačkoliv byl jeho otec Lee Hou-chuen známým představitelem kantonské opery a Bruce se díky němu před dovršením 18 let objevil ve dvaceti filmech, všechny se natočily v Hong Kongu. Když se tedy Bruce přestěhoval do Ameriky, začínal na zelené louce. A do Hollywoodu se dostal přes hodiny bojových umění, kam mu docházela celá řada hollywoodských herců, producentů a dalších významných osobností. Díky Leeho bojovému stylu a schopnosti hrát se z něj brzy stala hvězda filmů Velký šéf, Pěst plná hněvu, Cesta draka, Drak přichází, Dům draka… Všechno to byly bojové filmy a všechny byly tak úspěšné, že dal Bruce Lee nevědomky tvář dvěma generacím asijských herců v Hollywoodu. Právě díky němu se zrodil stereotyp asijského mistra bojových umění, kterému se asijským hercům daří teprve dnes jakž takž vymaňovat.

Photo by Aymen Tanazefti, Flickr, CC BY-ND 2.0

– Jean-Claude Van Damme dělal odmalička karate. Už ve dvanácti letech začal ve své rodné Belgii objíždět významné soutěže a vyhrávat prestižní ceny. Mezi lety 1976-80 vyhrál celých 44 soutěží, takže než vůbec dovršil plnoletost, byl z něj profesionální sportovec. V roce 1982 se mu přestěhoval kamarád Michel Qissi do Hollywoodu a na vidinu nehynoucí slávy zlákal i Jean Clauda. Oba se o dva roky později objevili v komparzu ve filmu Breakin’. Jenže osud je potvora, takže zatímco asertivnímu nadějnému umělci Qissimu kariéra nevyšla, Van Damme hollywoodské tvůrce zaujal. Přes drobné štěky se časem vypracoval v hvězdu akčního žánru, kterou dnes známe z bijáků typu Kickboxer, Univerzální voják, Poslední akční hrdina, Krvavý sport, Dvojí zásah nebo Není úniku. V roce 2017 se pokusí navázat na slávu dávných časů pátým Kickboxerem.

– Na závěr se konečně zmíníme o třech dámách. Gina Carano je díky skvěle rozjeté kariéře v MMA (mixed martial arts, smíšená bojová umění) obsazovaná téměř výhradně do rolí nebezpečných záporaček. Hrát stejně jako většina jejích pánských kolegů z této kategorie moc neumí, ale u těchto partů to ani není potřeba. Objevila se například ve filmech In the Blood, Heist a Extraction, ale nejvíce si ji vybavíte z šestého dílu Rychle a zběsile a Deadpoola.

Ronda Rousey stále bojuje na zápasech MMA, kde je jednou z nejuznávanějších a nejznámějších osobností. Vedle tréningů ji proto lákají i hollywoodští agenti, kteří chtějí využít její fanouškovské obliby a finančního potenciálu. Budete ji znát ze sedmého dílu Rychle a zběsile, třetích Postradatelných a Vincentova světa.

– A trojici si završíme Martinou Navrátilovou, která má k herečce ze všech nejdále. Objevila se v jedné epizodě Willa & Grace, Hart a Hartové, Jake in Progress a jedné epizodě Portlandie, tančila v soutěži Dancing with the Stars a o fous jí uniklo vítězství v reality show I’m a Celebrity… Get Me Out of Here. Martina Navrátilová je ovšem ukázkový příklad toho, jak hollywoodským tvůrcům často nejde ani v nejmenším o to natáčet kvalitní projekty s kvalitními herci, ale jen o to vydělat. Navrátilová je sice výborná tenistka, ale jako herečka nestojí za nic. Přesto však ty role dostávala, protože byla v Americe vždy známá a oblíbená, takže se na její účasti dalo napakovat.

A tyhle samé finty můžeme pozorovat i v naší české kinematografii. Jan nám psal aldebaran v komentářích, „Napadá mě Roman Šebrle, co si ve filmu Probudím se včera, střihl malou roličku učitele tělocviku… a potom přešel do televizních zpráv. Další sportovci měli ve filmech jen malá camea – Dominik Hašek (Rafťáci), Kateřina Neumannová (Sněženky a machři po 25 letech) nebo si zahráli sami sebe jako např. Jaromír Jágr (seriál Poslední sezóna).“ Jiní lidé, stejný princip: Vezme se známý člověk z jiného, tentokrát sportovního odvětví, a šoupne se do filmu nebo seriálu ve snaze nalákat k tomu produktu fanoušky dané osobnosti a vydělat na nich. Z obchodního hlediska to dává naprostý smysl, vůči těm sportovcům mi to také přijde fajn, akorát je mi trochu líto studentů herectví, kteří roky dřou, aby uměli správně hrát, zobrazovat emoce, hýbat se atd., a pak jim spoustu rolí vyfouknou lidé, kteří hrát vůbec neumí a ty role dostali jen proto, že jsou slavní.

Photo by Gage Skidmore, Flickr, CC BY-SA 2.0

—————

Korekce: Lucfrid

—————

5 komentářů u Herci a herečky 23/47: Alternativní cesty – Sport

 • Když už zmiňujete Arnolda a Chucka Norrise, nemělo by se zapomenout i na Van Damme, který taky začínal jako sportovec. Aktuálně se v americké TV vysílá jeho nový seriál (akční-komedie) Jean-Claude Van Johnson. A ještě mě napadá legenda bojových filmů Bruce Lee.

  V české kinematografii je to s bývalými sportovci dost chudobné. Napadá mě Roman Šebrle, co si ve filmu Probudím se včera, střihl malou roličku učitele tělocviku…a potom přešel do televizních zpráv. Další sportovci měli ve filmech jen malá camea – Dominik Hašek (Rafťáci), Kateřina Neumannová (Sněženky a machři po 25 letech) nebo si zahráli sami sebe jako např. Jaromír Jágr (seriál Poslední sezóna). Zajímavostí je, že se natáčí animovaný film o OH v Naganu, kde sice bude postavička Jágra, ale bude dabovaná profesionálním hercem)

  Když se vrátím k Holywoodu, je škoda, že ex-sportovci zatím nejsou moc kvalitní herci. Někde jsem vygooglil, že třeba takový Clint Eastwood dělal za mlada instruktora plavání v americké armádě, Henry Cavill zkoušel hrát rugby…..ale to se nedá považovat za sportovní karieru 🙂

  • Žán-Klóda i Bruce Leeho přidám, i když toho druhého jsem původně zavrhnul coby protekční dítě. Nakonec jsem se na něj podíval trochu blíž a hodí se sem. Díky 🙂

   Jak u těch českých herců píšete o drobných roličkách, tak to je přesně důvod, proč jsem nepsal o Martině Navrátilové, ačkoliv jsem původně chtěl. Já si ji vybavuju z jedné epizody Willa a Grace a možná se mihla i jinde, ale takováhle drobota z ní herečku nedělá. Potřeboval jsem ten seznam osekat, aby to nebyl jen zástup jmen, tak jsem do něj tyhle jednorázovky nedával. Princip je ale stejný – známá tvář ze sportovního odvětví má nalákat diváky, aniž by se od ní čekalo kdovíjaké herectví.

   O Eastwoodovi se budeme zmiňovat až v části o komparzu. Jinak ale máte pravdu – že někdo chodil do sportovního kroužku nebo chvíli hrál nějaký sport, než ho skolilo zranění, z takového člověka sportovce ještě nedělá. Zase jsem článek potřeboval kvůli únosnosti krátit a zužovat jeho záběr.

  • Ech, tak jsem přidal i Navrátilovou a dovolil jsem si použít i vaše české příklady. Snad to nevadí. Všechno je to dole.

 • Jsou herci, kteří na sobě tvrdě dřou jako The Rock nebo Bautista. Ovšem, jsou herci jako Hulk Hogan (chybí mi v článku, žádná tragedie), kteří si svojí hereckou „kariéru“ jen užívají. 🙂

  • No vidíte, Hogan mi utekl. Už je přidaný, díky 🙂 Akorát bych vzhledem k jeho nedávným soudním tahanicím s Gawkerem neřekl, že by si svou kariéru kdovíjak užíval. Peníze asi nebudou všechno…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.