Jinde přidáno

4. 8. – Hlod 62

21. 4. (!) – Hlod 61

11. 4. – Hlod 60

24. 3. – Hlod 59

14. 3. – Hlod 58

Premiéry v hledáčku

Kingsman: Zlatý kruh

v kinech od 21. 9.

Seriálové tipy
Kontakt & FB

David Koranda

Jumpstar @ seznam.cz

——-

Facebook-logo-PSD

TOPlist

Herci a herečky 24/47: Alternativní cesty – Zpěváci

Zpěvačky a zpěváci

Photo by Hernán Piñera, Flickr, CC BY-SA 2.0

Zpěvačky a zpěváci do určité míry hrají, ať už jsou součástí Hollywoodu, nebo ne, protože pravidelně vystupují ve svých videoklipech. A v těch už dávno nejde jen o to umět tancovat a otevírat pusu do playbacku. Současné videoklipy mají příběh, pracuje se v nich s vizuálními efekty a co se stopáže týče, často jsou i čtvrthodinové a delší. Jsou to v podstatě takové krátkometrážní filmy – považte například videoklipy k písním „Telephone“, „Paparazzi“ nebo „Alejandro“ od Lady Gaga, půlhodinový hudební mini-film „Runaway“ od Kanye Westa či obrazové album Lemonade od Beyoncé. Pokud v takovýchto projektech daný umělec sám vystupuje, může je také klidně použít jako návnadu na vedoucí konkurzů, kdyby chtěl přeskočit k herectví.

A že se takhle přeskakuje docela často. Opět je zde patrná snaha Hollywoodu přivydělat si na obsazení známé komodity (což funguje oběma směry – ruka ruku myje), jen je tentokrát běžné, že zpěváci a zpěvačky „hrají“ sami sebe v kratičkých cameích. A i to často dělají dost špatně. Možná se i z toho důvodu, že jim je přítomnost kamer ne úplně příjemná, spousta z nich raději drží svého řemesla, a do Hollywoodu si odskakují jen na malé meloušky, když se jim zachce, nebo když je o to poprosí nějaký kamarád. Někdy se ale do herectví zpěváci ponoří naplno. Prostě si řeknou, že potřebují změnu, a tak to zkusí u filmu. Někdy se jim ta vysněná filmová kariéra rozjede, jindy ne. Protože někdy jim to herectví jde, a jindy ne. Narazit na zpěváka, kterému se podaří prorazit i ve světě filmu a který je pak schopný kombinovat obě kariéry zároveň, možná bývala docela vzácnost, zato dnes se zdá, že je to normálka.

Kylie Minoque, která sice začínala v australských reklamách a telenovelách, ale slávu našla až ve světě muziky, se takhle mihla v roli absintové víly v Moulin Rouge a v katastrofickém bijáku San Andreas v roli netaktní nány sžuchla z mrakodrapu.

Beyoncé se objevila v Dreamgirls nebo třeba Austinu Powersovi, ale za herečku ji nikdo nepovažuje. Prostě to zkusila, úplná katastrofa to nebyla, ale její silná stránka je jinde.

Photo by Eva Rinaldi, Flickr, CC BY-SA 2.0

– Rapper Ludacris upozornil na to, že docela umí hrát, v oscarovém snímku Crash. Od té doby jste ho mohli vidět v 5. – 8. díle Rychle a zběsile nebo seriálu Empire. Jinak ale stále více rapuje.

Eminem do herectví pořádně skočil ve svém životopisném snímku Osmá míle, ale od té doby přenechává hraní nadanějším. Maximálně si zahrál verze sebe sama ve Vincentově světě a The Interview, ale to je tak vše.

Will.I.Am ze skupiny Black Eyed Peas si zahrál jednoho útředního mutanta v X:Men Origins – Wolverinovi.

Ples příšer, Dexter a hlavně Stopařův průvodce po galaxiiMos Def si také umí vybírat.

– Než Zooey DeschanelNové holky díky rodičům prorazila v Hollywoodu, prorazila díky rodičům v hudebním světě. Zkusila to jako indie zpěvačka, ale když se jí kariéra nikam nehýbala, přeskočila na televizní obrazovky.

Cher si na vrcholu slávy mohla dělat, co chtěla. Zpívala, tančila, a tak si k tomu přibrala i hraní. Za Pod vlivem úplňku dostala Oscara a z Čarodějek z Eastwicku si ji asi budeme pamatovat navždy. Naposledy se objevila v pár epizodách Willa & Grace, muzikálu Varieté a filmu Ošetřovatel. Zpívání je pro ni ale stále to hlavní.

Photo by David Shankbone, Flickr, CC BY 2.0

Snoop Dogg se objevil v desítkách filmů a seriálů, ale zpravidla hraje sám sebe v nějaké miniaturní roličce, která je navržená tak, aby ji mohl hrát… v jakémkoliv stavu… a aby toho herectví nebylo potřeba kdovíjak moc. Hlavní je pak říct, že „nám v tom hraje i Snůp.“

Mariah Carey sice dostala v roce 2001 Zlatou malinu za nejhorší ženský herecký výkon ve filmu o sobě Glitter, ale v oscarovém snímku Precious zaválela tak, že mi přijde škoda, že od té doby nikde pořádně nehrála. Ano, objevila se v Komorníkovi, seriálu Empire nebo filmu Popstar: Never Stop Stopping, ale první role byla titěrná, v Empire dostane trochu prostoru teprve v nové řadě a třetí snímek nikdo neviděl.

Nicki Minaj se objevila v roli sekretářky v Jedné za všechny. Na což navázala rolí v bijáku Lake Placid vs. Anaconda. Vzhledem k jejímu výkonu by to tak zhruba odpovídalo.

Madonně se málem podařilo překlenout propast mezi „zpívající hereckou fušerkou“ a „herečkou, která začínala na hudebním podiu“ – Evita ji po několika menších a vcelku úspěšných filmech vyšvihla na vrchol a čekalo se od ní hodně. Jenže pak přišly snímky katastrofické kvality Příští správná věc a Trosečníci, a bylo jasné, že tahle cesta nikam nevede. Naposledy to královna popu zkusila za kamerou a odrežírovala film W. E.. Bohužel se také nesetkal s příliš kladným přijetím.

– Dávnému členovi chlapecké kapely NSYNC Justinu Timberlakovi se daří o poznání lépe. Vydává si sólová alba, a protože hrát umí, bývá pravidelně obsazován do vedlejších i hlavních rolí v komediích (Kamarád taky rád, Zkažená úča), dramatech (V nitru Llewyna Davise, The Social Network) i akčních filmech (Vyměřený čas).

– Že i Will Smith kdysi začínal jako zpěvák / rapper si lidé málokdy uvědomují, ale je to tak.

Mary J. Blige, která byla nominovaná na Zlatý glóbus za svou ústřední píseň k filmu Černobílý svět, hraje sice sporadicky, ale tvůrci jí s nabídkami stále volají. Mihla se ve Vincentově světě, Studiu 30 Rock, Rock of Ages, Vánocích v Harlemu a brzy ji uvidíte v „Shondině“ seriálu How To Get Away With Murder.

Rihanna začíná s hollywoodskou tvorbou koketovat čím dál častěji. Od roku 2012, kdy na sebe upoutala spoustu pozornosti rolí ve velkofilmu Bitevní loď, se objevila v muzikálu Annie, komedii Apokalypsa v Hollywoodu a namluvila jednu z hlavních postav v Konečně doma. A těšit se na ni můžete i v nové řadě Batesova Motelu, Valeriana nebo ženské předělávky Ocean’s Eight.

Photo by Shelby Casanova, Flickr, CC BY-ND 2.0

– Když byl ještě Nick Jonas členem klučičí kapely Jonas Brothers, mainstream se mu vysmíval. Když ho ale kritici viděli ve vedlejší roli v seriálu Kingdom, spadla jim čelist. On totiž fakt umí hrát. Teď jde jen o to, do jakých projektů se dostane. Seriál Scream Queens bylo takové nic a filmy Careful What You Wish For a Walter the Farting Dog ještě méně.

Lady Gaga se po neúspěchu alba ArtPop tak dlouho hledala, až se našla v páté sérii American Horror Story. Role jí náramně sedla, takže se plánuje, že bude zpěvačka v hraní pokračovat.

David Bowie zde nesmí chybět. Nejčastěji se zmiňuje jeho role v Labyrintu, ale zkuste i My děti ze stanice Zoo nebo Dokonalý trik.

Mark Wahlberg měl kdysi dávno jiné jméno. Říkal si Marky Mark, protože to byl hustěkrutopřísnej zpěvák a frajer až na půdu, kterej fotil reklamy na trencle. Teprve když zjistil, že zpívat fakt neumí, a modeling ho nebaví, přeskočil do filmového průmyslu.

Marilyna Mansona si možná vybavíte z šesté série Californication, ale tento zpěvák hraje již od devadesátých let. Střihnul si malé role ve filmech Ďábelská hra, Oběť, Fízlové, hajzlové nebo seriálech Clone High a Bylo, nebylo.

– Kdo posloucháte a znáte „rapperku“ Iggy Azaleu, možná jste ji postřehli v několikavteřinovém štěku v sedmém díle Rychle a zběsile.

Frank Sinatra byl tak dobrý herec, až si vysloužil Oscara – za film Odtud až na věčnost. Kromě něj se ale objevil v dalších desítkách snímků. Dobrý vedlejšák.

– Když už jsme tak u těch oldies, Elvis také hrál jako o život. A to nejen na kytaru.

Photo by Urbanworld Film Festival, Flickr, CC BY-ND 2.0

Queen Latifah z americké předělávky Taxi, Chicaga a muzikálu Hairspray to také zkusila u filmu a vyšlo jí to. Dnes je z ní herečka a uzpívaná minulost je dávno pasé.

Jennifer Hudson, finalistka třetí řady American Idol, stále hodně zpívá, ale díky Oscaru vyhranému za Dreamgirls ji Hollywood pravidelně obsazuje, kdekoliv je třeba něco zabroukat. Třeba v seriálech Empire nebo Smash. Stejně tak hollywoodští tvůrci využili schopnosti broukat (jakož i statutu celebrity) u zpěvačky Christiny Aguilery, když ji obsadili ve Varieté nebo Ladíme 2, nebo u Olivie Newton John, když jí svěřili hlavní roli v Pomádě.

Jennifer Love-Hewitt začínala zároveň jako herečka a jako popová hvězdička. Protože se ale nedala poslouchat, pokračovala raději jen v hraní. Dobře udělala. Její nejznámějšími rolemi asi navždy zůstane hlavní role ve vyvražďovačce Tajemství loňského léta, v romantické komedii Před svatbou ne, mňouk v Garfieldovi a hlavní part v Poslu ztracených duší. Od skončení duchařského seriálu o ni ale není příliš velký zájem. Objevila se v drobných rolích v seriálech Criminal Minds či The Client List, ale navázat na úspěch Posla se jí nepodařilo.

– A do třetice Jennifer, tentokrát Lopez, hraje a zpívá v podstatě dodnes. Kariéry si střídá v závislosti na tom, co se jí zrovna chce dělat, jaké má nabídky atd. Kdovíjak sice nevyniká ani v jednom oboru, ale některé písničky má celkem chytlavé, některé její romantické komedie jsou příjemnou oddychovkou na marodné odpoledne a za seriál Shades of Blue v poslední době dokonce sklízí i relativně kladné ohlasy.

LL Cool J má také slušně našlápnutou kariéru. Nejvíce lidí ho bude znát z Námořní vyšetřovací služby: Los Angeles, já si ho pamatuji z výborné role pacienta v Houseovi, ale na kontě toho má mnohem víc – od komedií přes horory až po obligátní akčňárny.

– Frontman kapely Linkin Park Chester Bennington se nechal oddělat v sedmém díle Saw. Jestli si to vybavíte, byl v něm přilepený k sedačce automobilu.

– Na oblibě Eda Sheerana u dívčího publika se nejprve snažili kapitalizovat tvůrci seriálu Neranditelní, kteří ho obsadili do jedné miniroličky. A v roce 2016 na něj pak producenti lákali ty samé davy ve třetím Deníku Bridget Jonesové.

Photo by aphrodite-in-nyc, Flickr, CC BY 2.0

– Kdo by si chtěl počíst něco více o Mandy Moore, může kliknout sem. Nám tady postačí napsat, že ji hodně lidí zná z Chirurgů, Černé ovce nebo si vybaví její hlas z animáku Na vlásku. A docela dobře se na ni koukalo i v Dlouhé cestě.

– Zpráva o obsazení Harryho Stylese z chlapecké kapely One Direction v chystaném snímku Christophera Nolana o evakuaci vojsk z Dunkirku překvapila a vyděsila celý internet, ale ona vlastně dává z obchodního hlediska docela smysl. Válečné filmy odehrávající se během druhé světové války mají jen velmi úzkou cílovku (muže, bělochy), takže pokud je netočí nějaký známý režisér (Zachraňte vojína Ryana, Spielberg, Hanebný pancharti, Tarantino), zpravidla nevydělávají (jen z posledních let vyjmenujme filmy Památkáři, Dopisy z Iwo Jimy, Nezlomný, Železná srdce). Nolan by mohl ke snímku diváky přitáhnout sám o sobě, ale téma mužské chrabrosti v době druhé světové války je už natolik vyčerpané, že je třeba diváky nalákat i na něco jiného než jen na jméno režiséra. Tak proč ne na debut „toho skotačícího klučíka z té děsné kapely“? Mladí se na film poženou a starší ročníky by ho mohli třeba i jen ze zvědavosti také omrknout, ne?

– Ve Straight Outta Compton jeho roli sice odehrál jeho syn (viz část o nepotismu), ale Ice Cube se v Hollywoodu také prosadil jako herec. 21 & 22 JumpStreet, Anakonda, druhý díl XXX, tři díly Holičství, Jízda švárů – má toho za opaskem dost.

– Tento seznam si zakončíme Barbrou Streisand. Ta byla ještě nedávno jen taková živoucí legenda. Sešla z očí, sešla z mysli. Jenže nyní bude natáčet životopisný snímek o ruské carevně Kateřině Veliké, což klidně může udělat, protože má jméno a kontakty ještě z doby, kdy v Hollywoodu aktivně hrála a režírovala. Ano, za posledních dvacet let natočila dva díly komedie Jeho fotr, to je lotr a Výlet s mámou, ale to je takové nic. Streisand zůstane navždy spojená se sedmdesátými, osmdesátými a devadesátými lety, kdy získávala všemožné ceny – včetně Oscara – za filmy jako Zrodila se hvězda, Takoví jsme byli, Funny Girl, Dvě tváře lásky, Pán přílivu nebo Jentl.

—————

Korekce: Lucifrid

—————

7 komentářů u Herci a herečky 24/47: Alternativní cesty – Zpěváci

 • Jen pro doplnění : Jennifer Love-Hewitt se proslavila daleko dřív, díky dvěma dílům vyvražďovačky Tajemství loňského léta. Poté ještě byla úspěšná s komedií Před svatbou ne…a teprve pak přišel úspěšný Garfield.

  Kylie Minogue začínala jako herečka v australských seriálech v 80. letech. Nejvíc se proslavila v soap-opeře Neighbours (Sousedé), kde hrála i další budoucí zpěvačka Natalie Imbruglia.

  Mimo téma mě napadly opačné herecké případy : David Hasselhoff – napřed seriálová hvězda (Knight Rider), pak zpěvák, pak opět seriálová hvězda (Pobřežní hlídka)…..je naprosto děsivé, že jeho písnička „Hooked on Feeling“ v 90. letech vydržela na špici žebříčku českého hudebního pořadu Eso celých sedm týdnů. Podobnou kariéru měla i Miley Cyrus alias seriálová Hana Montana.

  V rámci tématu článku jsem si vzpomněl na Rihannu, Fergie (Black Eyed Peas) nebo Taylor Swift. Ale kvůli nim se nemusí článek dál nafukovat 🙂 …jejich pokusy byly jen pokusy, i když Rihannu se teď snaží dosadit do ústřední role v seriálu Bates hotel.

  • Díky moc za komentář. Kylie a Jenn doplním, aby se nad nimi člověk nezastavoval, a Rihannu přeci jen přidám. Hasselhoff mě také trochu děsí. Až půjde do kin předělávka Pobřežní hlídky, ve které se objeví, myslíte, že k filmu nazpívá titulní píseň? :-p

   • Mám obavu, že jeho zpěv asi uslyšíme. Ústřední melodii k původnímu seriálu totiž osobně nazpíval. Možná vznikne nějaký moderní psycho-mix podobně jako u Krotitelů duchů.

 • A co se týče českého rybníčku : naši nejlepší zpěváci-herci zazářili zejména v 60 až 70. letech. Patří mezi ně Vašek Neckář a Waldemar Matuška. Dále tu máme Naďu Urbánkovou a Helenu Vondráčkovou. S velkou nadsázkou sem můžem zařadit i Karla Gotta a Hanu Zagorovou. Za „mladší“ ročníky zmíním Lucii Bílou, Tomáše Kluse a Anetu Langerovou (tu letos čeká herecká premiera). Richard Krajčo je zpívající divadelní herec, takže trochu jiná kategorie.

 • A co takhle Olivia Newton-John? Ta by se sem asi taky hodila 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.