Jinde přidáno

4. 8. – Hlod 62

21. 4. (!) – Hlod 61

11. 4. – Hlod 60

24. 3. – Hlod 59

14. 3. – Hlod 58

Premiéry v hledáčku

Kingsman: Zlatý kruh

v kinech od 21. 9.

Seriálové tipy
Kontakt & FB

David Koranda

Jumpstar @ seznam.cz

——-

Facebook-logo-PSD

TOPlist

HLOD 22 ← → HLOD 24

HLOD 23 – 18. 12. 2015 – V USA byl před nedávnem vypuštěn snímek Smosh: The Movie, jehož autory je duo youtubeovských celebrit skrývajících se právě za přezdívkou The Smosh, a mně je z jeho samotné existence docela smutno. Ne snad, že by mě trápila kvalita snímku – neviděl jsem ho, a vlastně to ani neplánuji –, nebo bych dvojici kamarádů nepřál úspěch. Jen mě poněkud děsí samotný fakt, že se od něj očekávala taková obeznámenost publika s duem v hlavních rolích, taková obliba jejich značky u diváků, a tedy i takové výdělky z kin a jiných distribučních kanálů, že velké hollywoodské studio 20th Century Fox věřilo dvojici jinak neznámých youtuberů natolik, že jim dalo milión dolarů na výrobu a výsledný produkt pustilo do široké distribuce. Vzhledem ke směřování doby se však dá očekávat, že podobných post-internetových filmů bude jen přibývat.

Photo by Jurgen Appelo, Flickr, CC BY 2.0

A teď už konečně vysvětlím, proč že vlastně brblám. The Smosh je pár chlapíků, vlastními jmény nějací Anthony Padilla a Ian Hecox, kteří na YouTube každý den nahrávají zábavná videa. Na kanálu mluví o svém životě a zálibách, pořádají různé projekty, párují se s ostatními youtubery, tvoří s nimi kolaborativní skeče atd. A fanoušci se pasivně a většinou o samotě dívají, jak tihle dva tohle všechno dělají. Dívají se na ně tak často, až začnou mít pocit, že je vlastně znají. Ze sledování jejich skečů se stává rutina, z neznámých internetových tváří jsou po čase skoro až přátelé, a ze způsobu, jak zabít večer, se do určité míry stává projev každodenní samoty. Fanoušci v komentářích často píší, jak se už nemohli dočkat nového videa, a jak už hodinu vytrvale proklikávali tlačítko aktualizace prohlížeče. To by v tom byl čert, aby nevyplázli nějaké ty peníze za lístek či stažení, když jim teď jejich internetoví kamarádi připravili celý film.

Smosh: The Movie je ale jen špička ledovce. Když chce člověk kamarády, s internetem si bohatě vystačí – všeobecně odsuzovaný Facebook je v tomto případě pouhým mezistupněm odosobnění osobní komunikace. Když si chcete s někým popovídat, stačí si vybrat nějakou mluvící hlavu a zmáčknout play. Když si chcete s někým něco zahrát, YouTube vám nabídne nepřeberné množství lidí, kteří se natáčí při tom, jak hrají hry, a vtipně je komentují. Kdybyste se chtěli s kamarády na něco podívat, bohatě vám postačí kliknout na nějaké reakční video, kterých se i díky Hře o trůny najednou vyrojilo jako hub po dešti. A v Jižní Korei dokonce vymysleli, jak nejíst sám. Kultuře online spolustolování se tam říká mukbang a já už odškrtávám na kalendáři dny, než se dostane i na západ.

Takže ano, že si The Smosh natočili celovečerní film, je určitým způsobem bezva. Snímek vypadá potřeštěně a má v něm miniroličku hromada dalších youtubeovských tváří, takže by se cílovému publiku mohl líbit. Jen z toho, kdo ho natočil, a že byl vůbec natočen, je mi trochu úzko. Podobně jako je mi úzko z faktu, že už bylo v kinech uvedeno několik dalších filmů od jiných youtuberů – Not Cool od Shanea Dawsona či Fred: The Movie od Lucase Cruikshanka – a chystají se další. Vedle toho dostala Grace Helbig vlastní talk show, s níž to tak úplně nevyšlo, a Fine Bros si na TruTV rozjeli docela úspěšný pořad Six Degrees of Everything. Hm, co takhle raději obvolat pár kamarádů a dát si s nimi sraz? Vlastně… *klik*

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.