Jinde přidáno

4. 8. – Hlod 62

21. 4. (!) – Hlod 61

11. 4. – Hlod 60

24. 3. – Hlod 59

14. 3. – Hlod 58

Premiéry v hledáčku

Kingsman: Zlatý kruh

v kinech od 21. 9.

Seriálové tipy
Kontakt & FB

David Koranda

Jumpstar @ seznam.cz

——-

Facebook-logo-PSD

TOPlist

HLOD 44 ← → HLOD 46

HLOD 45 – 20. 10. 2016 – Nepřestává mě udivovat, jak příšernou politiku si ve vztahu k fanouškům zvolila studia Lionsgate a Sony. Ostatně napadlo vás někdy, proč o marvelovských nebo třeba DCovských filmech člověk téměř neustále slýchá, zatímco po Hunger Games neštěkl pes už rok předtím, než šel do kin poslední díl, Amazing Spider-Man 1 ani 2 nevydělali tolik, kolik měli, takže se celá série musela znovu rebootovat, a divergentní série natolik vyšuměla, že se její poslední díl bude muset přesunout na televizní obrazovky, pokud vůbec? Jestli ano, odpovědí na tuhle otázku je mimo jiné i politika produkujících studií ve vztahu k fanouškovské tvorbě. Právě studia Lionsgate a Sony jsou totiž nechvalně známá tím, že v zájmu ochrany autorských práv stahují fandům youtubovská videa obsahující obrazové nebo zvukové stopy jejich snímků, podávají na ně žaloby a celkově si svůj filmový majetek hlídají tak ostře, až fanoušky a další tvůrce odrazují od toho, aby se o jejich filmech jakkoliv zmiňovali.

„Záměrně vybraný obrázek králíčka, s nímž nemají studia z tohoto hlodu vůbec nic společného,“ Photo by Tomi Tapio K, Flickr, CC BY-SA 2.0

Jdou tím sice sami proti sobě – což by jim mohli potvrdit například tvůrci Hry o trůny, každoročně nejstahovanějšího a nejrozpracovávanějšího seriálu vůbec, nebo skvostného seriálu Westworld, který v současnosti těží ze stejného přístupu –, ale to si asi neuvědomují. Neuvědomují si, že když se lidé nemohou o všech těch Divergencích, Hunger Games, Postradatelných, Bondech nebo Mužích v černém bavit, když je nemohou na internetu rozebírat, pouštět z nich ukázky, nahrávat na ně recenze, přestříhávat je, dělat z nich vtipné memy, parodovat je atd., když prostě studia nenechají fanoušky s jejich filmy pracovat, tak se jim na ně všichni vyprdnou a zaměří pozornost jinam.

A přitom by stačilo pouze podívat se na HBO nebo Netflix, jejich liberální politiku ve vztahu k fanouškům a z ní vyplývající ohromné zisky, a pak se mrknout k sobě, na svou striktní politiku zadušování fanouškovských konverzací a zároveň

1) v případě Lionsgate několikaprocentní propady v ziscích a jimi způsobený pokles ceny akcií

a 2) v případě Sony dokonce třetinový propad v ziscích a k tomu jako bonus hordu rozzlobených počítačových mágů, kteří cítí potřebu se studiu mstít.

Nevím, jestli těmto dvěma studiím někdy dojde, že by neměla kousat ruce, které je krmí. Jen se obávám, že pokud na to brzy nepřijdou, tak se vlastním přehnaným ochranářstvím a upjatostí přivedou k bankrotu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.