Jinde přidáno

4. 8. – Hlod 62

21. 4. (!) – Hlod 61

11. 4. – Hlod 60

24. 3. – Hlod 59

14. 3. – Hlod 58

Premiéry v hledáčku

Kingsman: Zlatý kruh

v kinech od 21. 9.

Seriálové tipy
Kontakt & FB

David Koranda

Jumpstar @ seznam.cz

——-

Facebook-logo-PSD

TOPlist

HLOD 48 ← → HLOD 50

HLOD 49 – 14. 12. 2016 – Na Jumpspaceu už jsme se s tímto druhem textu párkrát setkali – například ve článku o stahování nebo v hlodu o originalitě. Občas se mi při brouzdání internetem zadaří zaplést do diskuse, která mi pak přijde natolik zajímavá, že by mi bylo líto nechávat ji jen na tom jednom místě, a nějak ji dál nezpracovat. Přesně to samé jsem udělal i nyní. Před nějakou dobou jsem si s Honzou Potměšilem a Filipem Šulou ze serveru Obrazor.cz povídal o jednom aspektu nové Mumie s Tomem Cruisem a přišlo mi, že by nebylo od věci se o tu konverzaci podělit. Jde jen o jednu krátkou myšlenku, jeden lehce rozvinutý nápad, ale o tom přesně tyhle hlody jsou:

LV: Je to ještě stará škola, hodnej chlap porazí zlou ženskou. To se dneska už moc nevidí.

Honza Potměšil: Jen v amerických volbách.

Filip Šula: Kdy se tohle stalo naposledy ve filmu? V Terminátorovi 3? První mě napadl Morgan Freeman, jak v Robinu Hoodovi: Králi zbojníků přišpendluje tu čarodějnici.

HP: V televizi je na tomhle souboji postavená celá první řada Ash vs. Evil Dead!

FŠ: Hele, svým způsobem vlastně i John Wick! Ten to Ms. Perkins taky nandal.

Photo by Richa Yadav, Flickr, CC BY 2.0

David Koranda: Sedmý syn, druhá Sněhurka a lovec, Já robot, Norman a duchové, Suicide Squad, v Ženě v černém se to Radcliffovi ani nepodařilo, v menší míře to bylo v Muži z oceli (Feora), čtvrté Smrtonosné pasti (ta asijská bojovnice), Kingsman (Gazelle), v různých X-Men filmech (Wolverine vs Lady Deathstrike / Mystique)…

FŠ: No jo vlastně! A ještě Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic a neviděl jsem posledního Harryho Pottera, ale… Bellatrix Lestrange?

DK: Bellatrix má na svědomí paní Weasleyová. Tohodle je docela zajímavý si všímat: Ženských záporaček je málo, protože by se s nimi hrdina (většinou chlap) musel bít. A mlátit ženu, jakoukoliv, je pro mužské postavy v hollywoodský tvorbě velký ne-e (Deadpool na to upozorňoval, Ozymandias ve Strážcích taky). Proto se tyhle boje poměrně často outsourcujou ženským vedlejším postavám (Mumie 2, Rychle a zběsile 7, Strážci galaxie). A u filmů, který buď vedou ženy (Resident Evil, Underworld, Kočičí žena), nebo jde o týmovky, kde je ženských postav málo (Avengers, Justice League, Postradatelní), je to jedno. Tam ty holčiny většinou mlátí anonymní hordy záporákových mužských nohsledů, a když holka mlátí kluka, tak to nemá vůbec žádný negativní konotace, že ano? You go girl!

HP: Proto je super, že Bruce Campbell je odpadlík. Muže si mlátit ženy, jak chce, a je to boží. (Tohle je věta, která mimo kontext bude znít hodně špatně :D)

Já nevím, jak vy, ale mně se chce s Honzou Potměšilem v zásadě souhlasit. Jestliže většinovému publiku připadá násilí jako akceptovatelná forma zábavy, a jestliže se současný kulturní mainstream (právem) snaží vyrovnávat postavení mezi pohlavími, tak to nejde dělat polovičatě. Pokud nás tedy baví sledovat, jak se v kinech a v televizi lidé rubou, musíme je nechat se rubat s kýmkoliv a bez ohledu na to, co má kdo mezi nohama. Protože i takhle vypadá rovnost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.