Jinde přidáno

4. 8. – Hlod 62

21. 4. (!) – Hlod 61

11. 4. – Hlod 60

24. 3. – Hlod 59

14. 3. – Hlod 58

Premiéry v hledáčku

Kingsman: Zlatý kruh

v kinech od 21. 9.

Seriálové tipy
Kontakt & FB

David Koranda

Jumpstar @ seznam.cz

——-

Facebook-logo-PSD

TOPlist

Oscaři 2014: Proč jsou už teď výherci jasní

Pojďme se tedy nyní spolu podívat na to, kdo si již teď může gratulovat, a pokusit se osvětlit, proč tomu tak je. Pokud byste chtěli znát trochu širší kontext, nahlédněte do těchto článků o hollywoodské misogyniirasismu a homofobii.

Photo from www.telegraph.co.uk

 

Nejlepší film:

Nominovaní: Gravitace, 12 let v řetězech, Her, Klub poslední naděje, Nebraska, Kapitán Phillips, Philomena, Špinavý trik, Vlk z Wall Street

Vyhraje: 12 let v řetězech

Věděli jste, že mezi akademiky – těmi lidmi z filmové branže, jejichž hlasy rozhodují o tom, kdo vyhraje Oscara – jsou jen 2 % lidí snědých? Že jde z 80 % o muže? A že většina z nich patří ke starším generacím? Nerad bych všechny akademiky házel do jednoho pytle a nazýval je bigotními homofobními rasisty, ale s přihlédnutím k těmto údajům není zase tak překvapující, že řady nominovaných vypadají tak, jak vypadají: bíle a rok od roku skoro stejně.

Jen se na seznam nominovaných filmů dobře podívejte: Loňskému roku média dávala nálepku „Rok černošských filmů“ a aby také ne. Vloni šly do distribuce kromě 12 let v řetězech i dramata Mandela,42Komorník či Fruitvale – filmy, o nichž se v době jejich uvedení slovo „Oscar“ skloňovalo ve všech pádech. A přes to všechno si Akademie všimla jen toho jednoho dramatu, kde Afroameričané – shodou okolností opět – trpí, pláčou a odkopáni na dno společnosti houfně umírají. Že by Akademici dali přednost tomuto filmu proto, že v nich vyvolal pocity „bílé viny“ více než ty ostatní?

Ať je to jakkoliv, tato černošská dramata v nominované devítce nahradily například snímky Nebraska (kterou nikdo neviděl a přesto má snad půltucet nominací), Špinavý trik (v němž sice dobře hrají herci, ale sám o sobě je to film veskrze průměrný a rozhodně ne nejlepší za celý rok) či Vlk z Wall Street (u něhož se většina kritik shoduje, že je celý tak trochu na jedno – byť relativně zábavné – brdo). Všechny tyto tři filmy jsou nijaké, ale hrají v nich převážně běloši, takže k nim mají Akademici blíže. To je možná pochopitelné, ale když jsem se díval naposledy do kalendáře, byla šedesátá léta dávno pryč.

V hereckých kategoriích se sice již kvůli politické korektnosti stalo tradicí nominovat alespoň jednoho snědého člověka, ale ti jsou tam hlavně proto, aby akademie naplnily kvóty diverzity. Nominovaní umělci většinou nic nevyhrají. Jen se podívejte na letošní Zlaté glóby.

A proč že v části o nejlepším filmu píšu o hereckých kategoriích? Protože je velice nepravděpodobné, že by snědí herci a herečky v nich – Lupita Nyong’o, Chiwetel Ejiofor a Barkhad Abdi – vyhráli. A právě z toho důvodu udělí Akademie onoho slavného Oscara filmu 12 let v řetězech.  Ani ne tak proto, že by byl nejlepší, ale proto, že kdyby to neudělala, strhla by na sebe lavinu kritiky z rasové diskriminace. Takhle se sice na pódiu objeví černoši jen jednou – Uf! – ale kritici budou mít zacpaná ústa tím, že si odnesou rovnou cenu „nejdůležitější“.

Photo from YouTube

 

Nejlepší režie:

Nominovaní: Alfonso Cuarón (Gravitace), Steve McQueen (12 let v řetězech), Alexander Payne (Nebraska), David O. Russell (Špinavý trik), Martin Scorsese (Vlk z Wall Street)

Vyhraje: Alfonso Cuarón

Pokud by v téhle kategorii vyhrál nějaký bělásek, byl by to pro Akademii pořádný přešlap. V podstatě se tu totiž rozhoduje mezi Cuarónem, který by se stal prvním Latinoameričanem, co by vyhrál Oscara za režii, a McQueenem, prvním Afroameričanem, co by vyhrál Oscara za režii. A to by přece byla skvělá reklama, že? Píše se rok 2014, Amerika je zhruba ze 40 % nebílá a tyhle milníky ještě stále nikdo nepřekonal.

Nakonec to ale vyhraje právě Cuarón. Proč? Protože McQueen už dostane Oscara za nejlepší film. A kromě toho je gay – ne jen tak na oko jako Jared Leto v Klubu poslední naděje, ale v reálu. A na tenhle nedostatek je i jeho britská národnost – kterou má Akademie ráda, protože Britové do ceremoniálu vnáší trochu klasy – jednoduše krátká.

Zbytek nominovaných je tam jen tak do počtu: Spoustu nominací mají jejich filmy samotné a herci v nich a Akademie si v posledních letech oblíbila jednoduchost. Aby nemuseli Akademici koukat na tolik snímků a aby v tom všem neměli diváci přílišný hokej, vybere se každý rok jen hrstka filmů, které se pak nominují skoro ve všech kategoriích. (Druhou stranou mince je pak fakt, že ne každý film má za sebou studio, které by bylo ochotné pumpovat hromady peněz do toho, aby pro Akademiky pořádalo soukromá promítání, rozesílalo jim DVDčka, posílalo za nimi herce a vůbec si je takhle předbíhalo a lezlo jim do zadku. Ale o tom za chvilku…) I letos tak máme filmy nominované na osm devět sošek ani ne tak proto, že by si cenu v každé té kategorii zasloužily, ale proto, že je to tak snadnější, přehlednější a pro Akademiky příjemnější.

Photo from YouTube

 

Nejlepší herec v hlavní roli:

Nominovaní: Christian Bale (Špinavý trik), Bruce Dern (Nebraska), Leonardo DiCaprio (Vlk z Wall Street), Chiwetel Ejiofor (12 let v řetězech), Matthew McConaughey (Klub poslední naděje)

Vyhraje: Matthew McConaughey

Derna nikdo nezná a tak může být rád, že dostal díky dobré kampani za jeho film alespoň tu nominaci. Ejiofor je černoch, takže si také může nechat zajít chuť – v téhle kategorii je jen proto, aby v ní byl alespoň „ten jeden povinný černoch“. DiCapria nejspíš nominovali proto, aby nalákali k obrazovkám diváky. Akademici ho rok od roku přehlíží, ale zároveň ví, že když ho nominují, lidé se budou dívat v naději, že mu to třeba letos konečně vyjde.

Bale tuhle nominaci získal částečně díky tomu, že Špinavý trik je jedním z těch pár filmů, které Akademici tenhle rok viděli; částečně proto, že pro svou roli přibral pár kil, což se zjevně musí oceňovat už jen tak z principu; a částečně proto, že tým, který se měl postarat o oscarovou kampaň Roberta Redfora, byl naprosto neschopný, takže chudáčci akademici – ti vševědové z branže, co se ve světě filmu mají pohybovat jako ryby ve vodě – neměli ani ponětí, že Redford něco natočil.

Takže nám zbývá McConaughey. Ten toho Oscara ale nedostane jen proto, že by jen tak zbyl. Chlapec se kvůli tomu pořádně nadřel. Poslední týdny totiž trávil prací na své oscarové kampani. Jak taková věc vypadá?

Jeden by si skoro myslel, že bude zahrnovat rozhovory v televizi, účast na světových premiérách apod. Nenechte se ale mást – na obyčejných lidech, pro které jsou tyhle věci dělané, záleží jen ve chvíli, kdy z nich studia potřebují vyždímat peníze. Tady se bavíme o Oscarech. Oscarové kampaně spočívají v tom, že se pro členy Americké filmové akademie pořádají zvláštní promítání filmů, které by si „zasloužily“ nominaci (tahle promítání financují studia, která doufají, že počet nominací poslouží jako reklama a filmu se tak po jejich ohlášení zvednou výdělky z kin). Po ukončení projekce pak mají tito lidé – dost často bývalé hvězdy, které už nějaký ten pátek nejsou na výsluní – šanci setkat se s režisérem a herci, kteří jim zdatně lezou do zadku vysvětlují, proč by měli právě jejich film nominovat. Akademici jsou blahem bez sebe, že si mohou (konečně) popovídat s áčkovou celebritou, a nominace je pak téměř jistá.

Pokud jste byli jedni z těch, co podiveně pozvedli obočí při pohledu na množství nominací pro film Nebraska, tak vězte, že právě zde je zakopaný pes. Ten film obyčejné diváctvo nevidělo, většina lidí ani nemá ponětí, že existuje; ale na obyčejných lidech – nota bene kvalitách filmu – nezáleží. Oscarové nominace a výhry jsou výsledky vnitřních čachrů a řitního alpinismu. Hollywood v tento večer zajímá jen to, že se na něj lidé dívají; jejich názory jsou mu naprosto ukradené.

Photo from YouTube

 

Nejlepší herečka v hlavní roli

Nominovaní: Amy Adams (Špinavý trik), Cate Blanchett (Jasmíniny slzy), Sandra Bullock(Gravitace), Judi Dench (Philomena), Meryl Streep (Blízko od sebe)

Vyhraje: Cate Blanchett

Cate tenhle rok za svou roli v Jasmíniných slzách vyhrává jednu cenu za druhou, tak proč by měli Oscaři vybočovat z řady? Britka Judy Dench téhle kategorii sice pozvedá úroveň, o což určitě šlo, ale Oscara už vyhrála. A vůbec, v jejím filmu je jedna postava zarytý ateista a to je v nábožensky založené Americe fuj. Takovou kontroverzi by akademici jistě neriskovali.

Meryl Streep byla nominovaná už jen z principu (Ne, vážně, proč jí akademici rovnou nedávají každý rok Oscara třeba platinového, aby měly šanci i jiné herečky?). Jak byla před chvilkou řeč o tom, že si Akademie ráda věci zjednodušuje a nominace zpřehledňuje – tohle je velmi dobrý příklad.

Všímáte si, kolik herců získává rok co rok stále další nominace? Člověk při přenosech vídá dokola a dokola stále stejné tváře – skoro všichni herci ve všech kategoriích už byli alespoň jednou nominovaní. Amy Adams je nominovaná už popáté, Meryl získává nominaci každý rok už skoro od počátku své kariéry a proč? Určitě ne proto, že by byla v celém Hollywoodu výjimečná jen tato hrstka tváří. Akademie si jednoduše vydržuje uzavřený okruh umělců, aby měli snadnější práci a diváci pak při přenosech nemuseli spekulovat, kdo je kdo. Náramná to diverzita.

Vraťme se ale k nominovaným: Špinavý trik měl moc dobrou kampaň – odtud ta Amy Adams. Její nominace sice byla skvělou reklamou pro film, ale ve zlato ji nepromění.

A Sandra Bullock? Ta je sice v Gravitaci výborná, ale Oscara získala relativně nedávno, takže má letos smůlu. Nominaci dostala možná proto, aby v té kategorii nemusel být někdo, koho by lidé nepoznávali; a možná proto, že Hollywood za celý rok vyprodukoval filmů s hlavní ženskou hrdinkou jako šafránu, takže nebylo moc z čeho vybírat…

Photo from YouTube

 

Nejlepší herec ve vedlejší roli

Nominovaní: Barkhad Abdi (Kapitán Phillips), Bradley Cooper (Špinavý trik), Jonah Hill (Vlk z Wall Street), Michael Fassbender (12 let v řetězech), Jared Leto (Klub poslední naděje)

Vyhraje: Jared Leto

A už to můžeme začít zkracovat, protože jde v podstatě o tu samou pohádku. Abdi je na to, aby tuhle sošku získal, příliš snědý; Coopera nominovali díky skvělé kampani Špinavého triku; Fassbender je další z té hrstky herců, které mají všemožné filmové poroty rády a budou je proto nominovat kdykoliv a za cokoliv (což neznamená, že by Fassy nebyl dobrý herec, on je, jenže takových dobrých herců jsou v Hollywoodu stovky, což jednoho nutí se ptát, čím to je, že zrovna tenhle sbírá jednu cenu za druhou); a Jonah Hill je tu – nalijme si čistého vína – opravdu ne proto, že by byl tak skvělý herec, ale proto, že ho má ráda americká omladina.

Akademici totiž doufají, že jeho nominací právě tuhle demografickou skupinu nalákají k obrazovkám, díky čemuž pak budou za reklamu během samotného vysílání rýžovat zlato. A když se nepodaří omladinu přilákat k televizi, tak na ně třeba ona nominace zapůsobí tak, že je dožene do kina a kapsy si namastí studio, které Vlka z Wall Street vyrobilo. A protože studio financovalo onu oscarovou kampaň a dá se předpokládat, že takových kampaní bude ještě více, tak by i to byl pro akademiky úspěch. Ruka ruku myje…

Takže nám zbývá Jared Leto, jehož výhra je jasná hned z několika důvodů: Jednak se může chlubit (a chlubí, často, velmi často) tělesnou transformací, která na akademiky působí jako mávnutí kouzelným proutkem. Kvůli své roli Leto zhubnul, odvoskoval si všechny chlupy na těle a tak dále. Navíc ale hraje transsexuální postavu, ačkoliv je sám heterosexuál, a přesně takové kombinace akademici oceňují velmi rádi: Otevřeně homosexuální herec v celé historii udílení Oscarů žádnou cenu ještě nikdy nezískal, ale pověřte ztvárněním homosexuální role nějakého heterosexuála a minimálně nominaci má jistou…

Tom Hanks Oscara získal za Philadelphii, Hilary Swank za Kluci nepláčou, Charlize Theron za Zrůdu, Philip Seymour Hoffman za Capoteho, Sean Penn za Milka, Nicole Kidman za Hodiny. Seznam dalších herců, kteří si odnesli alespoň nominaci, je ještě delší.

Na celé věci je ale nejsmutnější to, že ona role, za níž Leto cenu dostane, zdaleka není tak převratná, jak se o ní píše. V podstatě jde o další postavu trpícího a umírajícího homosexuála, nyní respektive transsexuála, který se nedožije konce filmu a o němž se toho kromě jeho sexuality skoro nic jiného nedozvíme. Jeden by si skoro myslel, že alespoň toho Oscara získá film, který tenhle stereotyp nějakým způsobem překročí a nabídne divákům něco lepšího.

 

Photo from YouTube

 

Nejlepší herečka ve vedlejší roli

Nominovaní: Sally Hawkins (Jasmíniny slzy), Jennifer Lawrence (Špinavý trik), Lupita Nyong’o (12 let v řetězech), Julia Roberts (Blízko od sebe), June Squibb (Nebraska)

Vyhraje: Julia Roberts

Edit: Vyhrála: Lupita Nyong’o

V téhle kategorii se to hádá trochu obtížněji, ale Julia má vyhlídky, myslím, přeci jen nejrůžovější. Jennifer je zde opět jen díky kampani, potenciálním fanouškům u televize a také jejímu sex-appealu (nad někým těch 80 % mužů v Akademii přece musí masturbovat, ne?);

Nyong’o sice ve svém filmu hraje jako o život – nechává se ponižovat, bít, bičovat, znásilňovat a vůbec je jí tak děláno všechno, co se od černošské herečky v podobném dramatu očekává –, to ale nic nemění na faktu, že není běloška, takže si na Oscara bude muset nechat zajít chuť;

Squibb je na Oscara zase příliš stará. Možná ji Akademici nominovali proto, že měl její film mimořádně dobrou kampaň; možná to bylo proto, že jí chtěli před smrtí udělat radost; možná chtěli její nominací přilákat diváky, protože spoustu lidí určitě napadlo: „Třeba to zrovna dají jí, když to takhle má skoro za pár. Jinou šanci už mít nebude.“ Kdo ví? Ve zlato Squibb tuhle nominaci každopádně nepromění;

a pokud bychom měli vybrat mezi Julií a Sally, ta první je bez make-upu přitažlivější. Obávám se, že více Akademie k rozhodnutí nepotřebuje.

—————–—–

Nenechte se mýlit, samotnému je mi z těchto vyhlídek a takového uvažování ouzko. Zároveň uznávám, že se ze mě stranou Hollywoodu v posledních letech možná stal až příliš velký cynik. Pokud si ale přečtete ony tři články, ke kterým jsem odkazoval na začátku, možná se cynici stanou i z vás.

Ale kdo ví, třeba jsem vedle jak ta jedle. Třeba se úplně mýlím a Oscaři dopadnou úplně jinak. Třeba onu sošku získá více snědých herců. A třeba jich v příštím roce i více nominují. Třeba jsem v těchto svých odhadech naprosto na omylu.

Prosím, ať se mýlím!

————————-

———————–

Tento článek původně vyšel na stránkách www.obrazor.cz.

———————–

Korekce: Filip Šula