Jinde přidáno

4. 8. – Hlod 62

21. 4. (!) – Hlod 61

11. 4. – Hlod 60

24. 3. – Hlod 59

14. 3. – Hlod 58

Premiéry v hledáčku

Kingsman: Zlatý kruh

v kinech od 21. 9.

Seriálové tipy
Kontakt & FB

David Koranda

Jumpstar @ seznam.cz

——-

Facebook-logo-PSD

TOPlist

Moudra komiků

Komici. Jeden by si skoro myslel, že jejich jedinou dovedností a posláním je vás rozesmát jakýmkoliv neoduševnělým hlodem, urážkou, příběhem ze života či jízlivou poznámkou, nad kterou se zasmějete, ale po pár minutách byste si ji nevybavili, ani kdyby vás připoutali na mučidla. U spousty komiků to takhle funguje:

Photo by Roy Schreffler, Flickr, CC BY-NC-SA 2.0

Například skvělá Kathy Griffin ve svém stand-upu  vypráví šťavnaté historky ze zákulisí hollywoodské smetánky, které však mají neskutečně krátký poločas rozpadu;  úžasní Jimmy Carr a Joan Rivers na své diváky střílí jeden kameňák za druhým, ale člověk má šanci si z celého představení zapamatovat tak jeden, možná dva; o zábavné Blbé Blondýně víte, že je blbá a mluví afektovaným hlasem, ale o čem konkrétně mluví a co říká, to už by mohl být pro kdekoho problém; parádní Don Rickles hodně vsází na stereotypy, které jsou sice občas k popukání (obzvláště, když se staví na hlavu), ale rychle se zají, a člověka navíc nijak zvlášť neobohatí; vynikající Daniel Sloss s využitím pořádného množství slovního humoru vypráví o svém dospívání a rodině, ale jakmile se člověk dosměje (což už je sama o sobě výhra!), tak si řekne: ‚Ten kluk vážně umí,‘ avšak nic víc.

Jenže někteří komici jsou jiní. Někteří komici vás dokážou rozesmát tak, až vás rozbolí tváře, a vy si navíc jejich názory a slova nejen zapamatujete, ale ještě se k nim po čase rádi – třeba i několikrát – vracíte. Jejich postřehy jsou totiž často nejen neuvěřitelně vtipné, ale mají také myšlenku, něčemu vás přiučí, donutí vás se zamyslet, podívat se na některé věci z jiného úhlu pohledu, než z jakého jste se na ně do té doby dívali.

A přesně na tyhle komiky a tahle jejich moudra se zde zaměříme. Množné číslo je i zde použito záměrně. Stejně jako tomu bylo u seriálových a filmových citátů, pokud vás napadne jakýkoliv komik, jakékoliv vystoupení, jakákoliv historka, vtip, monolog… cokoliv, co by se sem hodilo, tak nám o tom napište na Facebooku do tohoto příspěvku. Já opět cokoliv rád přeložím a doplním to sem.

Photo by Phil King, Flickr, CC BY-NC-ND 2.0

Snad jen – pokud budete nad případnými příspěvky přemýšlet – zkuste vybírat nějaké, ve kterých se bude ukrývat nějaká hlubší myšlenka; které nebudou jen říznými urážkami nějaké známé osobnosti, explicitními historkami z něčího soukromého života, drmolivými (byť sebevtipnějšími) monology bez tématu; a které nebudou příliš sázet na komikovu mimiku a gestikulaci (protože ty se obtížně překládají). Možná je těch omezení až příliš, ale jde nám tu hlavně o kvalitu obsahu. Navíc jsem si jistý, že vás určitě i tak napadne spousta jmen a klipů. Tak se nám ostatním o nich nebojte dát vědět.

Drobné upozornění: Komici, kteří zde budou pro začátek uvedení, budou mluvit o celé řadě poměrně ožehavých témat, a to často s použitím poněkud nevybíravého jazyka. Kdo nemá rád vulgarismy, mějte se obzvláště u George Carlina a Louise C.K. na pozoru. Zároveň bych rád vypíchl fakt, že jen proto, že je zde uveden nějaký citát, tak to ještě nemusí nutně znamenat, že bych se s ním já doslova a plně ztotožňoval nebo třeba naléhal na vás, abyste dělali to samé. Tito baviči mi sice často mluví z duše, ale nezapomínejme, že jsou to v první řadě baviči. Možná používají ironii, možná si hrají s nadsázkou, možná si za léta vystupování vybudovali (podobně jako Stephen Colbert) určitou persónu, která tak docela neodpovídá jejich vlastní osobnosti, ale kterou využívají k upozornění na určité společenské problémy… Takže o zde uvedených citátech diskutujte, debatujte, bavte se, ale kdyby se vás něco dotklo, tak než začnete komukoliv spílat, zkuste vydechnout a zeptat se sami sebe, jestli to ten člověk třeba nemohl myslet nějak jinak, jestli tam nemohla být nějaká skrytá zpráva, něco mezi řádky, cokoliv…

Dylan Moran

Tento irský bavič a herec je u nás především známý svou rolí v kultovním britském seriálu Black Books, na pažbě má ale mnohem více zářezů. Jevištní Moran je profesionální misantrop, který si kromě usrkávání vínka a baštění dortíků velmi rád hraje se slovy. Ta občas kombinuje, splácává a vrší jedno na druhé tak, až z toho jde člověku hlava kolem. Kromě stand-upů a seriálu Black Books si Morana můžete vychutnat například ve filmech Kalvárie, V hlavní roli já nebo Soumrak mrtvých.

Photo by Alison Clarke, Flickr, CC BY-NC-SA 2.0

Eddie Izzard

„Výkonný transvestita“ Eddie Izzard je jedním z nejznámějších a nejoceňovanějších britských komiků. Se svou show objíždí celý svět, doslova. Mluví asi půltuctem jazyků a jeho vtipy jsou dostatečně obecné – má rád surrealistický a improvizační humor plný postřehů ze života a dějin, úžasných odboček kdovíkam a spousty drmolení –, aby si mohl dovolit vyjet s nimi po Evropě, Americe, Austrálii i Asii a zapsat se tak do Guinnessovy knihy rekordů za nejvyšší počet zemí navštívených během stand-upového turné. Své jevištní kejkle Eddie vyvažuje početnými dramatickými rolemi ve filmech a seriálech. Vidět jste ho mohli například ve Valkýře či neuvěřitelně skvělém Hannibalovi.

Photo by Ant Smith, Flickr, CC BY-NC 2.0

George Carlin

Dnes již zesnulý George Carlin je absolutní legendou mezi baviči a jako takový bývá často zmiňován v odpovědích na otázky: „Jaký komik na vás v mládí nejvíce působil? Kdo vás nejvíce ovlivnil?“ Carlin byl velmi bystrý a pěkně ostrý společenský kritik, který si vysloužil spoustu obdivu (a nadělal spoustu nepřátel) svými humornými názory na politiku, náboženství, současný stav jazyka a celou plejádu tabuizovaných témat. Například Carlinův monolog nazvaný „Sedm neslušných slov“ sloužil jako podklad k rozhodnutí amerického Nejvyššího soudu přesně stanovit pravomoci vysílacích stanic v oblasti televizní cenzury. Za své stand-upy Carlin získal celých pět cen Grammy. Kromě vystupování na pódiu si také občas zahrál v Hollywoodu. Objevil jsem například v roli Architekta ve Scary Movie 3, kněze ve filmu Dogma a namluvil postavu Fillmora v Autech.

Photo by JS, Flickr, CC BY-NC-SA 2.0

 Louis C.K.

Louis C.K. nejspíš nebude pro každého, protože humor tohoto americko-mexického komika občas hodně štípe. Nevybíravým slovům a společenským tématům, o nichž se příliš nemluví, se nevyhýbá – ba naopak. Spíše než že by se snažil šokovat, tak si ale myslím, že podobně jako George jen kritizuje společenské nešvary a občasný nedostatek lidskosti mezi lidmi. Louis je hodně známý svými mnohačetnými nominacemi na cenu Emmy (v roce 2013 ji za své komediální představení Oh My God získal), dále tím, že lístky na svá představení a záznamy z nich prodává v podstatě za babku (čímž zpřístupňuje své dílo podstatně širšímu obecenstvu), a v neposlední řadě také svými oceňovanými seriály Lucky Louie a Louie.

Photo by Dan Nguyen, Flickr, CC BY-NC 2.0

Simon Amstell

Simon Amstell je anglický bavič, herec a moderátor, který na sebe trošku upozornil moderováním hudebního pořadu Popworld, v němž dělal rozhovory s hvězdami britské i mezinárodní hudební scény, a následně prorazil coby moderátor zábavního pořadu Never Mind the Buzzcocks, v němž si s těch samých hvězd dělal dobrý den. Po pár letech však moderování nechal a začal se věnovat herectví – sám píše a účinkuje v seriálu z produkce BBC Grandma’s House, kterého zatím byly odvysílány dvě řady. Amstellův stand-up je hodně vyprávěcí, jeho humor jemný a místy dost melancholický (na rozdíl od jeho břitkých komentářů v Popworldu a Never Mind the Buzcocks).

Photo by The Lowry, Flickr, CC BY-NC-NA 2.0

Stephen Fry

Stephen Fry – miláček národa britského. Dlouho jsem přemýšlel, jak Stephena uvést a tato fráze mi přišla jako nejlepší možná. On se totiž význam Stephena Frye pro současnou britskou kulturu jen těžko popisuje. Po studiích na velmi dobré internátní škole a krátkém zaškobrtnutí o věznici se Fry dostal na Cambridge, kde začal studovat obor anglická literatura. Seznámil se tu také se svými celoživotními přáteli Hugh „Dr. Housem“ Lauriem a Emmou „Nanny McPhee“ Thompson. S oběma docházel do místního divadelního klubu Cambridge Footlights a i díky němu se mu po dostudování rozjela kariéra.

Photo by Christian Payne, Flickr, CC BY-NC-NA 2.0

Trevor Noah

Trevor pochází z Jihoafrické republiky a na kariéru baviče se dal relativně nedávno. Začínal roku 2002 jako herec v jihoafrické telenovele Isidingo, poté dostal práci jako moderátor v rádiu, z rádia následně přeskočil moderovat zpět do televize a nakonec si řekl, že než aby se s lidmi bavil, tak by ho mnohem více bavilo je bavit. Od roku 2007 se tedy živí jako stand-up komik a jako takový objel nejen svou vlast, ale i Británii a Ameriku. Vystupoval u Jimmyho Fallona a Davida Lettermana, byl hostem Stephena Frye v pořadu QI a objevil se i v oblíbeném britském pořadu 8 out of 10 Cats. Od prosince 2014 působil jako jeden z reportérů v The Daily Show a po odchodu Jona Stewarta začal pořad v září 2015 moderovat sám. Svůj materiál hodně čerpá z vlastního rodinného zázemí, zaměřuje se na rasovou tematiku a kulturní rozdíly mezi Jihoafrickou republikou a Amerikou.

Photo by Kat, Flickr, CC BY-NC-NA 2.0

Další

V této části naleznete krátká či delší moudra spousty dalších komiků, např. Billa Burra, Billa Hickse, Jima Jeffriese, Joan Rivers, Russela Peterse a dalších.

Photo by Sean Jackson, Flickr, CC BY-ND 2.0

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.