Jinde přidáno

4. 8. – Hlod 62

21. 4. (!) – Hlod 61

11. 4. – Hlod 60

24. 3. – Hlod 59

14. 3. – Hlod 58

Premiéry v hledáčku

Kingsman: Zlatý kruh

v kinech od 21. 9.

Seriálové tipy
Kontakt & FB

David Koranda

Jumpstar @ seznam.cz

——-

Facebook-logo-PSD

TOPlist

Alternativní cesty

Doposud jsme se v tomto článku více méně bavili o základním, výchozím případu neznámého herce, který začíná na zelené louce. O případu obyčejného člověka, který má (ale mít nemusí) herecké vzdělání a zkušenosti a který přijede do Hollywoodu, aby prorazil v zábavním průmyslu a došel v něm celosvětové slávy. Zároveň jsme si ale několikrát naznačovali, že stát se v americké továrně na sny známou osobou se dá i jinak, že onen klasický postup od školy přes hledání agenta a docházení na konkurzy až po neustálé odmítání, se dá obejít. Nyní tedy nastal čas podívat se, jak si člověk může v Hollywoodu udělat jméno, aniž by se musel tolik snažit. A hned na prvním místě si uvedeme taktiku zdaleka nejrozšířenější:

Photo by Jeff Gill, Flickr, CC BY-NC-ND 2.0

Nepotismus

Nepotismus, protekce, protlačování vlastních dítek, sourozenců, bratranců a sestřenic, strýčků a tetiček. Tohle asi všichni známe z vlastního života, takže není důvod si myslet, že by to za velkou atlantickou louží fungovalo jakkoliv odlišně. Když jsem kdysi dávno přirovnával Hollywood ke královskému rodu a herce ke šlechticům, kteří si dědičné, pracovní právo předávají z generace na generaci, jeden na druhého, až tolik jsem nepřeháněl. Je skoro neuvěřitelné, kolik lidí vděčí minimálně za začátek jejich kariéry – za onu první šanci, onen okamžik, kdy dostali možnost ukázat, co v nich je – nějakému členu jejich rodiny, který už ve filmovém byznysu pracoval a byl schopen a ochoten je doporučit těm správným lidem a zaručit se za ně.

K protlačování vlastních rodinných příslušníků ale většinou nedochází ani tak kvůli tomu, že by Hollywood bylo zlé, chladné místo, které by nováčkům z vlastní záštiplnosti nepřálo. Ono jde ve skutečnosti o taktické obchodní rozhodnutí. Kdyby se například taková Suri Cruise rozhodla dát na hereckou dráhu, klidně by mohla. Taťka s mamkou by jí vysvětlili, jak byznys funguje; řekli by jí, kde má být a co dělat; dohodili by jí kontakty a představili by ji režisérům, šéfům studií a vedoucím konkurzů. Suri by navíc mohla být naprosté jelito, ale studia by ji beztak obsadila a pak na ní náramně vydělávala. Proč? Protože má, holka, rozeznatelné jméno. Nadpoloviční většina diváků se rozhoduje, jestli na ten který film půjde, nebo ne, na základě jmen uvedených na plakátu. A to Suriino by se tam obzvláště vyjímalo a lákalo by k sobě davy. Kdo by přece nebyl zvědavý, jak dobrá je ta slavná dcera slavných rodičů, že? No a takhle to v principu funguje i u spousty ostatních protekčních herců z hereckých rodin.

S nepotismem se to má tak, že člověk buď je, anebo není příbuzný s někým, kdo mu dokáže pomoci v kariéře. Nic jiného v tom není. Takže závidět, nepřát, zlobit se na druhého a nadávat na něj na Facebooku nebo Twitteru jen kvůli tomu, že někdo někomu dohodil nějakou práci, protože ho zná, je s ním příbuzný, je to jeho potomek, chodí s ním nebo jsou to manželé, to všechno je naprostá ztráta času.

– Kevin E. West, The Actors‘ Network

Tady dole uvedu jen hrstku těch nejznámějších nebo nejzajímavějších osobností, kteří za svůj kariérní start vděčí někomu příbuznému nebo blízkému, ale věřte, že jich je mnohem více:

Gwyneth Paltrow, dcera režiséra Bruce Paltrowa a herečky Blythe Danner, původně studovala historii umění na University of California. Se školou ale sekla, protože ji nebavila. Když nevěděla co se sebou, rodiče ji protlačili do Spielbergova Hooka.

Kmotr III, Photo © Paramount Pictures

Sofia Coppola podle oficiální internetové verze historie zničila třetího Kmotra. Roli dostala jen díky tomu, že film režíroval její táta.

Colin Hanks. Hanks. Více není třeba dodávat.

Liv Tyler se do hollywoodu dostala přes tátu, frontmana skupiny Aerosmith Stevena Tylera. Podobně na tom byla i Rashida Jones, což je zase dcera Quincyho Jonese a herečky Peggy Lipton.

– Startrekovského Chrise Pinea ke slávě postrčit táta, herec Robert Pine.

Bryce Dallas Howard je dcera režiséra Rona Howarda.

– Když se Melissa McCarthy přestěhovala z New Yorku do L.A., první roli v televizi dostala od své sestřenky Jenny McCarthy. Právě ona ji protáhla do svého sitcomu.

Tori Spelling se narodila do obzvláště dobré rodiny. Jelikož byl její otec významný hollywoodský producent, dcera strávila mládí hraním v seriálech, které produkoval – The Love Boat, Vega$ a Matt Houston. Díky nim i známému jménu se pak dostala do Beverly Hills.

Photo by GlamourPic, Flickr, CC BY-SA 2.0

Angelina Jolie by nebyla tím, kým je dnes, kdyby neměla za rodiče herce Jona Voighta a herečku Marcheline Bertrand.

– Dětem Kelseyho Grammera se díky tátovi také daří. Spencer a Greer Grammerovi sice nejsou kdovíjaké hvězdy, ale práci mají.

Leslie Mann vděčí za kariéru svému manželovi, režisérovi a producentovi Juddu Apatowovi, který ji trvale obsazuje ve svých snímcích.

– Podobně kdysi protlačovala Charlize Theron svého tehdejšího přítele Stuarta Townsenda.

Rumer Willis hrála ve Striptýzu dceru své pravé mámy, Demi Moore, a v Rukojmí zase dceru svého reálného otce, Bruce Willise.

Mamie Gummer si sice mámino jméno nenechala, ale že je to dcera Meryl Streep ví v Hollywoodu každý. A na škodu to rozhodně není – mamka jí pomohla prorazit a pak ji obsadila do svého filmu Nikdy není pozdě. To samé platí i o Jessice Capshaw, adoptivní dceři Stevena Spielberga, kterou táta obsadil do Minority Report. A o Scottu Eastwoodovi jsme si už také povídali.

Photo by El Hormiguero, Flickr, CC BY-ND 2.0

– Děti herců Lewise Arquetta a Brendy Denaut se – světe, div se – v Hollywoodu uplatnily jedno jako druhé. Patricia a David Arquettovi jsou sice nejznámější, ale jejich sourozenci Rosanna, Alexis a Richmond v byznysu také pracují. V podstatě jde o takovou obdobu bratrů Baldwinových.

Jaden a Willow Smithovi se stali nálepkou nepotismu. Willow se díky rodičům dostala do muziky, Jaden to i přes neúspěch Po zániku země zkouší u filmu, modelingu a kdovíčeho dalšího.

– Sestry Zooey a Emily Deschanelovy jsou dcerou herečky Mary Jo a kameramana Caleba Deschanelových.

Harley Quinn Smith její taťka, herec a režisér Kevin Smith, protlačil do dvojky Mladých mužů za pultem, Mrožího muže a filmu Yoga Hosers a díky známostem – a nově i zkušenostem – brzy dostala jednu z hlavních rolí v seriálu Hollyweed.

– V seriálu Girls se to protekčními dítky jen hemží. Lena Dunham sice tvrdí, že jí jen díky tomu, že je její matka Laurie Simmons známá umělkyně, nikdo seriál neodklepnul, ale sama si možná nepřiznává, kolik dveří jí známé jméno a kontakty otevřely dveří. Fakt, že její seriálová parťačka Allison Williams je dcerou moderátora a hlasatele ze stanice NBC Briana Williamse, který je blízkým kamarádem producenta Girls Judda Apatowa, jistě také neuškodil. A že Zosia Mamet je dcera dramatika Davida Mameta a Jemima Kirke zase bubeníka z kapely Bad Company, to už tuplem ne.

Photo by Gage Skidmore, Flickr, CC BY-SA 2.0

Kristen Stewart dostala šanci díky tomu, že její matka pracuje jako redaktorka scénářů a táta jako producent.

Maya Rudolph je dcerou zpěvačky Minnie Ripperton a hudebního producenta Richarda Rudolpha.

Blake Lively dostala svou první roli v drobném snímečku Sandman, který natáčel její otec Ernie Lively.

Keira Knightley pochází z herecké rodiny. Matka píše divadelní hry a otec je divadelní a televizní herec.

Dakota Johnson z Padesáti odstínů šedi neumí hrát. Ale to u člověka, jehož táta je herec Don Johnson a máma Melanie Griffith, vlastně ani nevadí. Ona sama Melanie Griffith prorazila díky své mámě, herečce Tippi Hedren, takže už jde o takovou šlechtickou rodinnou tradici.

– Dívali jste se někdo na seriál The Knick? Výborná záležitost. Vybavíte si postavu té černovlasé sestřičky? Tak tu hrála Eve Hewson, dcera Bona.

Oliver a Kate Hudsonovi se sice ke svému biologickému otci, herci a hudebníkovi Billu Hudsonovi, neznají, ale nijak se tím netrápí. Cestičku ke slávě jim vyšlapala mamka, Goldie Hawn, a adoptivní otec, Kurt Russel.

Photo by Mandy Jansen, Flickr, CC BY-NC-ND 2.0

Anderson Cooper, jeden z nejznámějších amerických moderátorů, měl otevřená vrátka díky mámě Glorii Vanderbilt, proslulé herečce, spisovatelce a módní ikoně.

Bryan Cranston je také z herecko-producentské rodiny. Jeho otec, Laurie Simmons, je dodnes aktivním filmařem, fotografem a umělcem.

Emma Roberts z American Horror Story a dalších seriálů Ryana Murphyho není nikým jiným než neteří Julie. Julie Roberts. O té už jste asi slyšeli, ne?

Maya Thurman-Hawke, jejíž rodiče představovat asi nemusím, je natolik protekční dítko, že když se režisérka Sofia Coppola dozvěděla, že jí studie nechce neozkoušenou mladou herečku najmout do hlavní role v hrané adaptaci Malé mořské víly, tak od projektu rovnou odešla. Už vidím, jak by takováhle situace nastala kvůli extrémně talentovanému herci / herečce bez slavného příjmení.

Helena Bonham-Carter je jednak neteří prominentního britského režiséra Anthonyho Asquitha, ale především vděčí za svou kariéru bývalému partnerovi, režiséru Timu Burtonovi, který ji i po rozchodu obsazuje snad v každém filmu.

– Sourozenci Maggie a Jake Gyllenhaalovi prorazili díky tomu, že jejich rodiče byli oba filmaři.

Photo by Pauleon Tan, Flickr, CC BY-NC-ND 2.0

– I rodiče Jennifer Aniston, John Aniston a Nancy Dow, byli v Hollywoodu známí. Byli to herci a dokázali tak dceru nasměrovat k těm správným lidem.

– A když už jsme tak u těch bývalých Přátel, Matthew Perry se do Hollywoodu dostal přes tátu, herce Bennetta Perryho.

Kelly Osbourne má kariéru díky tomu, že se jmenuje Osbourne.

Scotta Caana zařadí asi každý, kdo zná starý Hollywood. Jde o syna herce Jamese Caana.

Charlie Sheen se chtěl na začátku tolik svézt na slávě svého otce, Martina Sheena, že si od něj vzal i ten sheenovský pseudonym.

Robert Downey Jr. je dnes možná megahvězda, ale když začínal, podařilo se mu to hlavně díky tomu, že jeho táta je kameraman a máma herečka.

– A už se raději blížíme do cíle, protože jinak bychom tu byli do příštího týdne. Carrie Fisher je dcera zpěváka Eddieho Fishera a herečky Debbie Reynolds. Svou vlastní dceru, Billie Lourd, kterou Carrie má s talentovým agentem Bryanem Lourdem, mimo jiné protlačila do malé role v Epizodě VII Hvězdných válek.

Photo by Star Wars, Flickr, CC BY 2.0

Jamie Lee Curtis je dcera hereckého dua Janet Leigh (znáte ji jako tu ubodanou chuděru z Hitchcockova Psycha) a Tonyho Curtise.

Matthew Broderick je synem malířky Patricie Broderick a herce Jamese Brodericka.

Josh Brolin zase synem herce Jamese Brolina.

– Nově vycházející hvězdička Dylan Penn je dcerou Seana Penna a Robin Wright. Díky jménu a krátké kariéře v modelingu dostala v roce 2015 roli sexy fašírky ve vyvražďovačce Condemned, o rok později jí máma dohodila roli ve filmu Elvis & Nixon, kde hrál hlavní roli Kevin Spacey, Robinin kolega z Domu z karet, a o další projekty má dcerka také postaráno. Když se jí mrknete do profilu na IMDb, tak už jich má na další roky pár nalajnovaných.

A tak dále a tak dále a tak dále. Hollywood je v určitém ohledu uzavřená sekta, do jejíchž řad je téměř nemožné se dostat. Když už se dostanete na konkurz a jeho vedoucího přímo uhranete, stejně je více než možné, že vám roli vyfoukne někdo známější, na jehož jméno studio spíše naláká diváky, nebo nějaký protekční nýmand. A to jen proto, že vedoucí konkurzu slíbil kamarádovi, že jeho ratolest obsadí do nějaké drobnější role, aby se naučila, jak to na place vlastně funguje, a získala nějaké zkušenosti. Když vás nikdo nezná, Hollywood je prostě krutý, neférový svět.

Což ovšem neznamená, že by mělo být všem dnům konec. Ono totiž úplně stačí, když se vypracujete a proslavíte někde jinde.

Photo by Sabine Mondestin, Flickr, CC BY 2.0

Hollywoodským studiím jde v první řadě o to, aby na filmech vydělala. Diváky nejvíce lákají herci a herečky. Ergo studia na své filmy nejvíce lákají diváky pomocí herců a hereček. Mnohem obecněji jim ale jde jen o známé tváře. Člověk nemusí být kdovíjak nadaný umělec, aby v Hollywoodu prorazil. Stačí být dostatečně známý na to, aby na svůj ksicht lákal fanoušky. A sláva zdaleka není omezená jen na továrnu na sny. Velmi realisticky se tedy můžete vypracovat v nějakém docela jiném oboru, a jakmile dosáhnete určité úrovně věhlasu, Hollywood po vás sám sáhne. Ve vlastním zájmu vám dohodí agenta, manažera, práci a z vás se najednou téměř přes noc stane herecká hvězda. Pojďme se nyní podívat, z jakých různých odvětví tito „externí“ herci většinou pochází.

Modeling

Filmový průmysl je, co se vzhledu herců a hereček týče, dost povrchní, ale to hlavně proto, že jsou dost povrchní jeho zákazníci / diváci. Rádi se díváme na hezké mladé tváře, takže není divu, že když mají režiséři a vedoucí konkurzů sáhnout po nějakém takovém ciferníku, jdou rovnou ke zdroji, tedy na přehlídková mola. Ze světa modelingu se většinou vybírají mladá, pohledná děvčata, kterým se svěřují prchavé, nijaké roličky sexy přítelkyň (nejen) ve velkofilmech. Kdovíjaké herectví se od nich nečeká, takže jim stačí splnit účel – vypadat hezky, umět se prsit, ukázat stehna, vyspat se s hlavním hrdinou –, a mohou si docela slušně vydělat. Tyhle hvězdičky mají bohužel velmi krátkou životnost. Jelikož zpravidla nic moc neumí a rychle se zají. Na hollywoodské scéně zpravidla vydrží maximálně pár let. Pak se po nich slehne zem a jsou nahrazeny novými modely. Vlastně… novými modelkami.

Photo by GreggMP, Flickr, CC BY-ND 2.0

Například ve filmové předělávce Pobřežní hlídky zastane roli Pamely Anderson herecky nezkušená a předtím v ničem neobsazená modelka Kelly Rohrbach. Jakmile tuto roli odehraje, objeví se maximálně ve vedlejších rolích v jednom dvou filmech a pak se po ní slehne zem. Tak jako se brzy slehne zem po Amber Heard. Její rozvod s Johnny Deppem – což byl jediný důvod, proč se o ní kdokoliv stále bavil – už se ostatně zfinalizoval a její pozice v Aquamanovi je nejistá. A kdo ví, co se bude dít s Gal Gadot, herecky nezkušenou modelkovskou představitelkou Wonder Woman, které dal režisér Zack Snyder tuhle životní roli ne proto, že by se do ní typově hodila, ale proto, jak strašně to té vychrtlé válečnici sekne.

Pokud ale mají spanilé slečny kromě krásné tváře i talent, mohou se na výsluní udržet a někam to dopracovat. Toto lze ukázat například na Cameron Diaz, která v šestnácti fotila reklamní kampaně pro Calvina Kleina a Levi’s, a když jí bylo čtyřicet, dopracovala se mezi nejlépe placené herečky v Hollywoodu. Podobně našlápnutou kariéru má i Cara Delevigne, která kdysi dělala modelku pro Jasona Wu a Dolce & Gabbanu a nafotila / natočila neuvěřitelné množství reklam a spotů, ale dnes ji známe spíše z filmů Papírová města, Pan a především Sebevražedný oddíl.

U modelů to funguje v podstatě stejně, avšak díky tomu, že je Hollywood přeci jen mnohem více nakloněný mužům, je pro ně snazší se udržet u korýtka. Sice se pro ně v továrně na sny nachází poměrně menší množství práce, protože jim spoustu rolí vyzobou ne-herci z jiných odvětví (například sportu), ale zase nehrozí, že by je po třicítce (nebo nedej bože čtyřicítce) filmový byznys hodil kvůli jejich věku / vzhledu do starého železa. Navíc hezká holka klidně může být ve vedlejší roli šťabajzny i úplné motovidlo, ale jestliže má muž utáhnout film, měl by mít charisma a umět hrát. Proto to taky ze seznamu dole bude vypadat, že je modelů a modelek v Hollywoodu více méně stejné množství. Není. Modelů je méně, ale spíš se udrží. Modelek jsou hory, ale skoro nikdy se nezdrží.

Pojďme se nyní uvést seznam herců a hereček, kteří začínali na módních runwayích:

Alexis Bledel, ještě než se stala Gilmorovým děvčetem, fotila dětské kolekce pro různé časopisy, reklamy na balzámy na rty atd. Od reklam se pak dostala dál.

Photo by Michael Spencer, Flickr, CC BY-NC 2.0

– Australská modelka Ruby Rose oživila třetí sérii Orange Is the New Black a její popularity využil i Vin Diesel, producent XXX, který ji přitáhl do třetího dílu této série.

Amanda Seyfried z Mamma Mia a… asi i dalších filmů… nafotila jako hodně mladá sérii obálek pro knihy Francine Pascal Sweet Valley High.

Mark Wahlberg nezačínal ani jako herec, ani jako zpěvák (jeho předchozí profese), ale jako model pro reklamní kampaně Calvina Kleina. Obzvlášť tahle fotka měla úspěch a dodnes se napodobuje.

Sofia Vergara z Takové normální rodinky byla v devadesátých letech mimo jiné tváří piva Miller Lite.

Rebeccu Romijn takhle podle jména asi nikdo znát nebude, ale vězte, že jde o tu paní, co hrála Mystique v prvních třech X-Menech, a co ji měla hrát i dál (omlouvám se, ale Jennifer Lawrence ta role prostě nesedí). Rebecca fotila v devadesátých letech pro Sports Illustrated a živila se jako top modelka.

– Když už jsme u té Jennifer Lawrence, s tou to vypadalo následovně: Vlastní rodiče ji ještě jako malou od kariéry v šoubyznysu odrazovali, protože neměli žádné konexe a věděli, že nováček jen tak neprorazí. Hrála sice ve školních představeních, už když jí bylo devět let, ale agent si vás všeobecně ani nevšimne, když neuvidí, že máte školu, případně že už máte alespoň nějaké herecké zkušenosti. JLaw samotná tedy prorazila hlavně náhodou. Byla zrovna na výletě v New Yorku, kde si jí náhodou všimnul hledač talentů a pozval ji na konkurz. Ten se jí tak povedl, že si ji k sobě vzala malá agentura a začala jí dohazovat focení a další konkurzy. Většina z nich sice nedopadla, ale pár rolí si pro sebe přeci jen urvala. A postupem času se vypracovávala výš. Ještě v roce 2006 ji ale jako herečku ještě nikdo neznal, takže měla co dělat, aby se uživila. A přivydělávala si proto focením, například pro Abercrombieho & Fitche.

Photo by Cameron Yee, Flickr, CC BY-NC-ND 2.0

Charlize Theron v šestnácti odjela z domova v Jihoafrické republice, aby se v Miláně dala na kariéru modelky. Po roce toho nechala a přestěhovala se do New Yorku, kde začala studovat balet. Kvůli zranění toho ale musela nechat a dala se na herectví.

– Olivia Wilde je další modelkou, která od práce pro Abercrombieho & Fitche přeskočila do Hollywoodu.

Lily Cole ze Sněhurky a lovce či Imaginária Doktora Parnasse získala v roce 2004 na British Fashion Awards cenu Modelka roku.

Milla Jovovich dělá modelku už od svých dvanácti let. Časem přesedlala k herectví a dnes ji známe hlavně ze série Resident Evil a Pátého elementu.

– Než si Channing Tatum udělal jméno díky Magic Mikeovi, fotil reklamy pro Dolce & Gabbanu a Armaniho.

Jamie Dornan, o němž Philomena Cunk prohlásila, že „vypadá jako Colin Firth postavený z lega,“ před účastí v seriálech Once Upon a Time, The Fall a filmu Padesát odstínů šedi fotil módní reklamy například pro společnosti Dior a Armani.

– Modelka Victoria´s Secret Rosie Huntington-Whiteley bude již brzy zapomenutá, ale za toho čtvrtého Šíleného Maxe a, fajn, třetí Transformery si zmínku také zaslouží.

– Modelka pro Sports Illustrated Kate Upton bude asi ten samý případ. Znáte ji z Mistrovského plánu, Tří moulů a Jedné za všechny. A tím to brzy skončí.

Ashton Kutcher fotil před obsazením v That 70’s Show, který ho proslavil, pro Calvina Kleina.

Tyrese Gibson ze série Rychle a zběsile, třetích Transformerů a spousty akčňáků také začínal jako model. V sedmnácti letech fotil pro Tommyho Hilfingera a pak šel dál.

Elizabeth Hurley fotila už od mládí a vypracovala se v tak úspěšnou supermodelku, že by byl Hollywood hloupý, kdyby po ní nesáhl. Jen je škoda, že je dodnes její největší rolí postava šťabajzny v Austinu Powersovi: Špionátorovi.

Photo by Ibsan73, Flickr, CC BY 2.0

Gal Gadot vyhrála v roce 2004 Miss Israel a od té doby se z přehlídkových mol nehnula. Ovšem to teprve do chvíle, než byla obsazena do role Wonder Woman v Batmanovi vs. Supermanovi. Šlo o její vůbec první hlavní roli (roli, do níž se coby vychrtlá modelka typově absolutně nehodila), ale krásná tvářička jí ji prostě zajistila. Gadot sice měla trochu zkušeností s hraním z dřívějška – objevila se v zapomenutelné okrajové roličce v pozdějších dílech série Rychle a zběsile, jednom díle seriálu Vincentův svět a hrstce domácích, izraelských televizních produkcí –, ale Zack Snyder by ji s takovým resumé a tak neozkoušenými hereckými dovednostmi v životě neobsadil, pokud by nebyla „modelkovsky“ krásná – viz např. Malin Akerman v jeho Strážcích nebo Emily Browning v Sucker Punch.

Keira Knightley je dnes kromě herectví známou tváří Dioru, ale u modelgu i začínala. Ještě jako dítě fotila a točila různé reklamy.

James Marsden vděčí za svou kariéru hlavně sérii X-Men, kde hrál Cyclopse. Do X-Manů se ale dostal přes Versaceho.

Brooke Shields začínala jako modelka pro Calvina Kleina a teprve od něj skočila do Modré laguny, díky níž se z ní stala hvězda.

– Že hlavní rozhodčí v pořadu America´s Next Top Model Tyra Banks sama začínala jako modelka, asi nikoho nepřekvapí. Malé doporučení: V poslední době si střihla skvělou roličku v seriálu Black-ish. Kam byla pozvána, aby svou přítomností nalákala diváky a nakopla stagnující sledovanost, ale to neřešte.

– Boone ze Ztracených, Ian Somerhalder, našel odrazový můstek k televizní kariéře u Versaceho, Guesse a Nauticy.

January Jones z Mad Menů a X:Men: První třídy zpočátku pracovala jako modelka pro Abercrombieho & Fitche.

Photo by David Shankbone, Flickr, CC BY 2.0

Sharon Stone měla v mládí možnost pokračovat ve focení pro Ford Models, ale rozhodla se pro kariéru u filmu. Dobře udělala.

Eddie Redmayne dnes vyhrává Oscary a brzy se objeví ve Fantastických zvířatech, ale než udělal díru do světa, fotil reklamy na pletené svetry.

Freida Pinto, známá především díky Milionáři z chatrče, začínala ještě v Indii, kde fotila například reklamu na De Beers.

Rila Fukushima, kterou si vybavíte například z filmu Wolverine nebo seriálu Arrow, začínala jako modelka ve svém rodném Japonsku. V roce 2013 se dostala na obálku časopisu Vogue.

Hayden Penettiere (Zachraň roztleskávačku. Zachraň svět.) pracuje už od dětství, kdy fotila spoustu reklam.

– To samé se dá říct i o Megan Fox, které se navzdory její bezservítkovosti a proříznuté puse, což se v Hollywoodu nenosí, stále jakž takž daří udržit ve veřejném povědomí. Je hezká, lidé znají její jméno a za tu dobu, co v továrně na sny pracuje, si určitě udělala pár přátel na správném místě. Na velkofilmy už asi bude muset zapomenout (tady proti ní hraje věk, mateřství a fakt, že druhé Želvy nindža strašně propadly), ale v televizi nebo u nízkorozpočtových filmů se pro ni místo (snad) vždycky najde. Fox začínala s modelingem už jako dítě: Ve 13 letech tuhle kariéru rozjela profesionálně, protože vyhrála několik cen krásy (ano, ve třinácti, prostě Amerika…) a uviděla v nich šanci prorazit. V patnácti se poprvé mihla ve filmu – v komedii Sestry na Bahamách s Ashley Olsen. V té době se také objevila v diskotékové scéně v druhých Mizerech. Abyste si mohli udělat představu o tom, jak Hollywood s pohlednými patnáctiletými děvčaty nakládá, přikládám sem jeden úryvek z Foxina rozhovoru u Jimmyho Kimmela:

Michaela Baye jsem poprvé potkala na place druhých Mizerů. Bylo mi čerstvých patnáct let a já tam dělala komparzistku v jedné taneční scéně. Zavolali mě na plac oblečenou do titěrných bikin s potiskem americké vlajky, červeným kovbojským kloboukem na hlavě a patnácticentimetrovými jehlami na nohách. Bay se na mě podíval a kývl hlavou, jako že s tím outfitem souhlasí. Pak mu ale někdo řekl, ‚Michaele, jenže ono jí je jenom 15, takže ji nesmíš točit na baru a nesmí mít na kameře v ruce drink.‘ Bay tenhle problém vyřešil tak, že mě nechal tancovat pod vodopádem, abych se celá namočila. Byla jsem čtvrťačka na střední, ale to mu bylo jedno. Takhle prostě Michael Bay přemýšlí.

— Megan Fox, Jimmy Kimmel Live, 2009

Photo by Karon Liu, Flickr, CC BY 2.0

V sedmnácti letech Megan Fox předčasně ukončila střední školu, aby se mohla natrvalo přestěhovat do Los Angeles. Brzy díky předchozí zkušenosti s Michaelem Bayem dostala roli v Transformerech, a díky ní se jí začaly nabídky jenom hrnout. Fox si pod sebou ale trochu podřízla větev, když po druhém díle Transformerů veřejně přirovnala režiséra Baye k Hitlerovi. Měla si zajít za Katherine Heigl, zeptat se jí, jak Hollywood nakládá s prskajícími herečkami, a tuhle průpovídku si raději rozmyslet, protože jí kariérně dost ublížila. Fox se z toho sice podařilo vzpamatovat, ale její kariéra už nikdy nebyla a nebude taková jako předtím.

Jennifer Connely se v rané, modelkovské fázi své kariéry objevila například na obálce časopisu Seventeen.

– To samé se dá říct i o Katherine Heigl. Ta byla na obálce tohoto časopisu v roce 1994.

– Reklamy na spodní prádlo, které nafotil teprve čtrnáctiletý Robert Pattinson, se údajně velmi ujaly v Číně. Můžete si je vygooglit, ale možná bych vám to ani nedoporučoval.

Uma Thurman se na herectví vůbec nemusela dávat, protože si modelingem dost slušně vydělávala. Měla velké nabídky, fotila pro velké časopisy, létala po světě. Ale po čase jí i ten Vogue omrzel a ona šla zkusit něco nového.

Josh Duhamel vyhrával modelingové soutěže a fotil / točil reklamy už od devadesátých let.

Lindsay Lohan pracovala vinou ctižádostivých rodičů téměř od kolébky. Už v sedmi osmi letech se dopracovala do reklam Calvina Kleina a dalších světových značek. Pak přišly filmy, extrémní sláva a pak to šlo všechno do kopru.

Mila Kunis natočila jako malá třeba tuhle strašnou reklamu na řetězec hračkářství Lisa Frank.

– Mňo, a jak jsem na začátku mluvil o jepičích kariérách sličných modelek na jedno použití, zmíním ještě tenhle zástup jmen. Ve filmech a seriálech, ve kterých se objevily, jim to určitě slušelo. Ale to je asi tak všechno, co se o nich dá říct. Nemá ani cenu rozepisovat se o jejich kariérách, neboť žádné nemají. Agyness Deyn, Suki Waterhouse, Brooklyn Decker, Emily Ratajkowski, Gemma Ward, Jamie King, Dree Hemingway, Molly Smith, Joy Bryant či Leighton Meester. A to je jen špička ledovce. Aby se ale neřeklo, že tento osud pány nepotkává, dodám ještě jména Kellan Lutz, Alex Pettyfer, Chase Crawford nebo Jason Lewis.

Photo by Russian Constructivism, Flickr, CC BY 2.0

Sport

Po sportovcích a nejrůznějších atletech Hollywood sahá buď ve chvíli, kdy shání někoho, kdo by se dokázal v dané roli správně hýbat, nebo v případě, že jen hledá nějakou zastrašující horu masa, od níž se ani neočekává, že by musela umět hrát. Obzvláště u záporáků v akčních výplaších se herecké umění příliš nevyžaduje a hory masa tam nejsou téměř nikdy na škodu. I u hrdinů ale namakaní sportovci najdou využití, protože Hollywood v poslední době preferuje jen jeden typ hlavního hrdiny – extrémně osvaleného bouchače.

Najímáním sportovců studia vlastně zabijí dvě mouchy jednou ranou. Role se obsadí lidmi, kteří v akčních scénách budou vědět, co dělat, a zároveň se s jejich najmutím k projektům potenciálně nalákají všichni jejich fanoušci. A že jich sportovci mají! Právě o potenciální fanoušky a z nich plynoucí peníze pak samozřejmě jde ze všeho nejvíce.

V kontextu Ameriky se nejčastěji sahá po wrestlerech (tenhle sport je v USA hodně oblíbený a sám o sobě má k divadelnictví / herectví vlastně docela blízko), občas i po nějakém tom basketbalistovi, hráči amerického fotbalu nebo bojovnících MMA. Výjimečně jsou mezi nimi i ženy, sportovkyně, jenže – a tohoto rozdílu si všimněte – nové herečky Hollywood spíše bere ze světa modelingu (nebo ty hodně hezké z hereckých škol). Čímž vlastně dává najevo, že mu záleží jen na tom, aby na ně bylo hlavně hezké pokoukání. Povrchní a zpátečnické, ale co naplat. Diváci na to stále berou a krom toho jsou ty dole zmiňované sportovní hvězdy vesměs sympatičtí lidé. Tak alespoň že to.

Photo by Ernest Aguayo, Flickr, CC BY-NC-ND 2.0

– V současnosti asi nejvíce přichází na mysl Dave Bautista. Bývalý wrestler, který hodně dlouho flirtoval s Hollywoodem. Zahrál si v jedné epizodě seriálu Smallville, objevil se v Riddickovi a Králi Škorpionovi a pak získal roli ve Strážcích galaxie. Jen co se z tohoto filmu vyklubal trhák, byl obsazen v nové bondovce Spectre a o kariéru má postaráno.

Arnold Schwarzenegger zde také nesmí chybět. Trojnásobný Mr. Universe, sedminásobný Mr. Olympia, celosvětově známý vzpěrač… Když mu začalo odcházet tělo a on se rozhodl pro herectví, měl to docela těžké. Kvůli těžkému přízvuku a masivní velikosti se tehdy do mnoha rolí nehodil. Pak se ale role našly, role, které mu byly šité na míru. Terminátor, Barbar Conan, Predátor atd. Arnoldovo jméno dnes každý zná.

Kareem Abdul-Jabbar je basketbalista, z jehož sportovní slávy si náramně utahovali tvůrci Připoutejte se, prosím!, když ho do této povedené osmdesátkové komedie obsadili do role pilota. Kromě tohoto projektu se ještě objevil ve spoustě seriálů, například ve Full House nebo Fresh Princovi, a nejnověji byl vidět v Nové holce.

– The Rock, alias Dwayne Johnson začínal jako hráč amerického fotbalu, ale brzy přesedlal na wrestling, kde se mu tak moc dařilo, že se vypracoval na wrestlerskou superhvězdu. Po letech zápasení se rozhodl od tohoto fyzicky náročného sportu odejít a zkusit štěstí – tak jako tolik jiných wrestlerů a sportovců před ním – v Hollywoodu. A ono mu to vyšlo. Přes roli v druhé Mumii se dostal do Krále škorpióna, pak k Rychle a zběsile a už to jelo.

Jason Lee, známý ze seriálu Jmenuju se Earl, začínal jako profesionální skateboardista.

Jim Brown je dalším americkým fotbalistou, který se dal na herectví. Se sportem seknul v roce 1965 a objevil se například v Tuctu špinavců nebo Mars útočí.

Mike Tyson se přes drobné roličky ve Vincentově světě, Jak jsem poznal vaši matku, Pařbě ve Vegas nebo Scary Movie 5 dostal v roce 2016 do vedlejší role ve třetím Ip Manovi. A jede směle dál.

– Pro vysokoškolského fotbalistu Carla Weatherse byla darem z nebe role v Rockym. Hrál zde Apollo Creeda, a protože se mu to dost povedlo, navázal na ni filmy Blízká setkání třetího druhu, Predátor a spoustou dalších.

Photo by Gage Skidmore, Flickr, CC BY-SA 2.0

Alex Karas hrál obránce v americkém fotbalu, ale protože kariéra profesionálního sportovce je krátká, obrátil se v sedmdesátých letech k filmu. Objevil se například v komedii Ohnivá sedla.

– Ještě než byl fotbalista O. J. Simpson obviněn z vraždy a osvobozen / uvězněn, náramně se mu rozjížděla kariéra herce. Určitě si ho vybavíte z trilogie Bláznivé střely nebo Skleněného pekla. A kdo by chtěl vyzvědět více o detailech případu a kontextu, ve kterém se odehrával, doporučuji vám první řadu seriálu American Crime Story: Lid vs. O. J. Simpson.

Terry Crews ze Starskyho a Hutche, Postradatelných nebo Terminátora Salvation začínal v Národní fotbalové lize. Po letech hraní po něm v roce 2000 sáhli tvůrci filmu Šestý den a pak už to jelo samo.

Fred Dryer odehrál v NFL 13 sezón a pak se uchytil v továrně na sny v seriálu Hunter.

– Vybavíte si postavu Hightowera z Policejní akademie? Tak tu hrál bývalý fotbalista Bubba Smith.

Mark Harmon, který je dnes neodmyslitelně spjatý se svou rolí v Námořní vyšetřovací službě, začínal jako quarterback ve dvou sezónách NFL.

– Merlin Olsen v šedesátých a sedmdesátých letech hrál v NFL, ale jakmile už se na něm patnáctiletá kariéra u fotbalu začala podepisovat, změnil kariéru. Objevil se například ve filmech Little House on the Prairie nebo Father Murphy and Aaron’s Way.

Photo by David Numeritos, Flickr, CC BY-ND 2.0

Catelyn Jenner, původním jménem Bruce, začínala v sedmdesátých jako olympický běžec. Po spoustě vyhraného zlata se Bruce odebral do ústraní, z něhož ho vytáhla až reality show Keeping up with the Kardashians. Dnes je z běžce, na kterého se zapomnělo, díky televiznímu pořadu a změně pohlaví opět známá osoba.

Burt Reynolds také začínal jako sportovec. Fotbalovou kariéru mu znemožnilo zranění kolene. Nicméně, kde se zavřou dveře, otevře se okno, v tomto případě hollywoodské okno.

Chuck Norris dokáže dělit nulou. Když krájí cibuli, pláče cibule, ne on. A když skočí do vody, není mokrý, ale voda je Chuck Norris. Tohle všechno by ale nebyla pravda, kdyby nebyl tento člověk mistrem bojových umění. Přes ně se dostal do akčních filmů, pak do Walkera Texas Rangera a pak do dalších akčňáren.

Andre the Giant neměl toho obra ve jménu jen tak pro srandu králíkům. Šlo o extrémně vysokého, obřího wrestlera. Než mu kvůli nadměrnému růstu těla selhalo srdce, objevil se v Conanu Ničitelovi nebo Princezně Nevěstě.

– Fotbalista Lawrence Taylor získal roli ve filmu Olivera Stonea Vítězové a poražení, ve Vodonošovi, Milosrdném srdci, Peklu a Shaftovi. Kariéru mu ale ukončila závislost na drogách. Stále žije, ale Hollywood na něj zanevřel. Jak byl kdysi slavný, dnes už jde o vyčichlou komoditu, na které se nedá vydělat, takže se mu nabídky opravdu nehrnou.

Photo by Gage Skidmore, Flickr, CC BY-SA 2.0

Steve Austin si ve světě wrestlingu vydobyl takové jméno, že bylo nasnadě, aby se svou slávou něco udělal. Vrtnul se k filmu, kde se ukázal v béčkových bijácích typu Smosh: The Movie, Odplata, Zásilka, Machři 2, Dcera jako rukojmí nebo Pouliční rváč.

Lou Ferrigno se proslavil ve světě bodybuildingu a fitness. Hrál Hulka ještě v dobách, kdy se ta zelená potvora nedala animovat v počítači, a objevil se i v řadě televizních projektů, například seriálech Trauma Center, The King of Queens nebo Lovci duchů.

Terry Bradshaw je další fotbalista, kterému se v Hollywoodu obzvláště zadařilo. Namluvil svou postavu v Simpsonech, zahrál si v Lize snů, Robotech, Lemře líné, Las Vegas: Casinu a spoustě dalších projektů a dnes uvádí sportovní přenosy na NBC.

– Basketbalista Blake Griffin se objevil v drobné roli sexuálního maniaka ve třetí sezóně seriálu Broad City.

Shaquille O´Neal je dodnes známý bývalý basketbalista, který se nechvalně proslavil tím, že hrál v jednom z nejhůře hodnocených snímků na IMDb – v Kazaamovi.

– Basketbalista Lebron James má velmi slibně rozjetou kariéru u filmu díky příjemnému výkonu ve Vykolejené, kam ho dosadila Amy Schumer. Další atlet, kterému Schumer dala prostor ve svém celovečerním debutu, byl profesionální wrestler John Cena.

Photo by Esparta Palma, Flickr, CC BY 2.0

Dennisi Rodmanovi, dalšímu basketbalistovi, kariéra příliš nevyšla. Zkoušel to, zkoušel, ale filmy Eddie, Simon Sez, Bacha na balóny i Double Team, jakož i ostatní, menší projekty, byly vesměs tragédie. A to jak kvalitativně, tak i finančně.

– A ještě jednoho basketbalistu tady máme, Michaela Jordana. Na téhle hvězdě se snažila studia vydělat, co to jen šlo. Obzvláště Space Jam byl trhák, který po světě v roce 1996 vydělal téměř čtvrt miliardy dolarů.

– Wrestler Lenny Montana je nejznámější díky roli v Kmotrovi. Byl tam tak nervózní, protože neuměl hrát, že bylo třeba jeho koktání vepsat do scénáře a nějak odůvodnit. Od té doby se objevil v pár dalších filmech, z nichž za zmínku žádný nestojí.

– Fyzičky profesionálního wrestlera Kevina Nashe sice v poslední době využívají především tvůrci Bez kalhot, aby na jeho svaly nalákali publikum, ale Nash v Hollywoodu začínal už dříve. V roce 1991 hrál v Želvích nindžech II, v roce 1997 se objevil v Poplachu ve skautském táboře a později jste ho mohli vidět v Katovi, Králi videoher, Trestné lavici nebo Rock of Ages.

Nathan Jones bude nadosmrti známý filmovým fandům jako „ten velkej chlap z Šílenýho Maxe“. Bývalý wrestler si totiž zahrál Ricta ve čtvrtém díle postapokalyptické ságy George Millera.

– Hulk Hogan, původním jménem Terry Gene Bollea, původně také odstartoval ve wrestlingovém ringu. V sedmdesátých a osmdesátých letech vyhrával jeden šampionát WWE za druhým, jeho sláva rostla a on se tak dostal do hledáčku Hollywoodu. Nejdříve hrál kvůli své fyzičce všelijaké záporáky a rambiče – například ve třetím Rambovi, seriálu A-Team nebo Kladivu – a pak se přesunul do žánru rodinných a zábavně akčních filmůfilmů. V Panu chůvě, Hřmění v ráji, Svalnatém Santovi Clausovi, Agentu VC 40 nebo 3 nindžích v zábavním parku hollywoodští tvůrci často využívali situační ironie – ohromný chlap v nechlapském prostředí / nechlapském oblečení / dělající nechlapské věci. Dnes už Hogan kvůli soudním tahanicím tolik nehraje, spíše dabuje. Slyšeli jsme ho například v Robot Chicken, Americkém tátovi nebo Gnomeu & Juliet.

– Bruce Lee mi původně připadal jako protekční herec, který se do byznysu dostal přes tátu. Neuvědomil jsem si ale, že ačkoliv byl jeho otec Lee Hou-chuen známým představitelem kantonské opery a Bruce se díky němu před dovršením 18 let objevil ve dvaceti filmech, všechny se natočily v Hong Kongu. Když se tedy Bruce přestěhoval do Ameriky, začínal na zelené louce. A do Hollywoodu se dostal přes hodiny bojových umění, kam mu docházela celá řada hollywoodských herců, producentů a dalších významných osobností. Díky Leeho bojovému stylu a schopnosti hrát se z něj brzy stala hvězda filmů Velký šéf, Pěst plná hněvu, Cesta draka, Drak přichází, Dům draka… Všechno to byly bojové filmy a všechny byly tak úspěšné, že dal Bruce Lee nevědomky tvář dvěma generacím asijských herců v Hollywoodu. Právě díky němu se zrodil stereotyp asijského mistra bojových umění, kterému se asijským hercům daří teprve dnes jakž takž vymaňovat.

Photo by Aymen Tanazefti, Flickr, CC BY-ND 2.0

– Jean-Claude Van Damme dělal odmalička karate. Už ve dvanácti letech začal ve své rodné Belgii objíždět významné soutěže a vyhrávat prestižní ceny. Mezi lety 1976-80 vyhrál celých 44 soutěží, takže než vůbec dovršil plnoletost, byl z něj profesionální sportovec. V roce 1982 se mu přestěhoval kamarád Michel Qissi do Hollywoodu a na vidinu nehynoucí slávy zlákal i Jean Clauda. Oba se o dva roky později objevili v komparzu ve filmu Breakin’. Jenže osud je potvora, takže zatímco asertivnímu nadějnému umělci Qissimu kariéra nevyšla, Van Damme hollywoodské tvůrce zaujal. Přes drobné štěky se časem vypracoval v hvězdu akčního žánru, kterou dnes známe z bijáků typu Kickboxer, Univerzální voják, Poslední akční hrdina, Krvavý sport, Dvojí zásah nebo Není úniku. V roce 2017 se pokusí navázat na slávu dávných časů pátým Kickboxerem.

– Na závěr se konečně zmíníme o třech dámách. Gina Carano je díky skvěle rozjeté kariéře v MMA (mixed martial arts, smíšená bojová umění) obsazovaná téměř výhradně do rolí nebezpečných záporaček. Hrát stejně jako většina jejích pánských kolegů z této kategorie moc neumí, ale u těchto partů to ani není potřeba. Objevila se například ve filmech In the Blood, Heist a Extraction, ale nejvíce si ji vybavíte z šestého dílu Rychle a zběsile a Deadpoola.

Ronda Rousey stále bojuje na zápasech MMA, kde je jednou z nejuznávanějších a nejznámějších osobností. Vedle tréningů ji proto lákají i hollywoodští agenti, kteří chtějí využít její fanouškovské obliby a finančního potenciálu. Budete ji znát ze sedmého dílu Rychle a zběsile, třetích Postradatelných a Vincentova světa.

– A trojici si završíme Martinou Navrátilovou, která má k herečce ze všech nejdále. Objevila se v jedné epizodě Willa & Grace, Hart a Hartové, Jake in Progress a jedné epizodě Portlandie, tančila v soutěži Dancing with the Stars a o fous jí uniklo vítězství v reality show I’m a Celebrity… Get Me Out of Here. Martina Navrátilová je ovšem ukázkový příklad toho, jak hollywoodským tvůrcům často nejde ani v nejmenším o to natáčet kvalitní projekty s kvalitními herci, ale jen o to vydělat. Navrátilová je sice výborná tenistka, ale jako herečka nestojí za nic. Přesto však ty role dostávala, protože byla v Americe vždy známá a oblíbená, takže se na její účasti dalo napakovat.

Photo by Gage Skidmore, Flickr, CC BY-SA 2.0

A tyhle samé finty můžeme pozorovat i v naší české kinematografii. Jan nám psal aldebaran v komentářích, „Napadá mě Roman Šebrle, co si ve filmu Probudím se včera, střihl malou roličku učitele tělocviku… a potom přešel do televizních zpráv. Další sportovci měli ve filmech jen malá camea – Dominik Hašek (Rafťáci), Kateřina Neumannová (Sněženky a machři po 25 letech) nebo si zahráli sami sebe jako např. Jaromír Jágr (seriál Poslední sezóna).“ Jiní lidé, stejný princip: Vezme se známý člověk z jiného, tentokrát sportovního odvětví, a šoupne se do filmu nebo seriálu ve snaze nalákat k tomu produktu fanoušky dané osobnosti a vydělat na nich. Z obchodního hlediska to dává naprostý smysl, vůči těm sportovcům mi to také přijde fajn, akorát je mi trochu líto studentů herectví, kteří roky dřou, aby uměli správně hrát, zobrazovat emoce, hýbat se atd., a pak jim spoustu rolí vyfouknou lidé, kteří hrát vůbec neumí a ty role dostali jen proto, že jsou slavní.

Zpěvačky a zpěváci

Zpěvačky a zpěváci do určité míry hrají, ať už jsou součástí Hollywoodu, nebo ne, protože pravidelně vystupují ve svých videoklipech. A v těch už dávno nejde jen o to umět tancovat a otevírat pusu do playbacku. Současné videoklipy mají příběh, pracuje se v nich s vizuálními efekty a co se stopáže týče, často jsou i čtvrthodinové a delší. Jsou to v podstatě takové krátkometrážní filmy – považte například videoklipy k písním „Telephone“, „Paparazzi“ nebo „Alejandro“ od Lady Gaga, půlhodinový hudební mini-film „Runaway“ od Kanye Westa či obrazové album Lemonade od Beyoncé. Pokud v takovýchto projektech daný umělec sám vystupuje, může je také klidně použít jako návnadu na vedoucí konkurzů, kdyby chtěl přeskočit k herectví.

Photo by Hernán Piñera, Flickr, CC BY-SA 2.0

A že se takhle přeskakuje docela často. Opět je zde patrná snaha Hollywoodu přivydělat si na obsazení známé komodity (což funguje oběma směry – ruka ruku myje), jen je tentokrát běžné, že zpěváci a zpěvačky „hrají“ sami sebe v kratičkých cameích. A i to často dělají dost špatně. Možná se i z toho důvodu, že jim je přítomnost kamer ne úplně příjemná, spousta z nich raději drží svého řemesla, a do Hollywoodu si odskakují jen na malé meloušky, když se jim zachce, nebo když je o to poprosí nějaký kamarád. Někdy se ale do herectví zpěváci ponoří naplno. Prostě si řeknou, že potřebují změnu, a tak to zkusí u filmu. Někdy se jim ta vysněná filmová kariéra rozjede, jindy ne. Protože někdy jim to herectví jde, a jindy ne. Narazit na zpěváka, kterému se podaří prorazit i ve světě filmu a který je pak schopný kombinovat obě kariéry zároveň, možná bývala docela vzácnost, zato dnes se zdá, že je to normálka.

Kylie Minoque, která sice začínala v australských reklamách a telenovelách, ale slávu našla až ve světě muziky, se takhle mihla v roli absintové víly v Moulin Rouge a v katastrofickém bijáku San Andreas v roli netaktní nány sžuchla z mrakodrapu.

Beyoncé se objevila v Dreamgirls nebo třeba Austinu Powersovi, ale za herečku ji nikdo nepovažuje. Prostě to zkusila, úplná katastrofa to nebyla, ale její silná stránka je jinde.

Photo by Eva Rinaldi, Flickr, CC BY-SA 2.0

– Rapper Ludacris upozornil na to, že docela umí hrát, v oscarovém snímku Crash. Od té doby jste ho mohli vidět v 5. – 8. díle Rychle a zběsile nebo seriálu Empire. Jinak ale stále více rapuje.

Eminem do herectví pořádně skočil ve svém životopisném snímku Osmá míle, ale od té doby přenechává hraní nadanějším. Maximálně si zahrál verze sebe sama ve Vincentově světě a The Interview, ale to je tak vše.

Will.I.Am ze skupiny Black Eyed Peas si zahrál jednoho útředního mutanta v X:Men Origins – Wolverinovi.

Ples příšer, Dexter a hlavně Stopařův průvodce po galaxiiMos Def si také umí vybírat.

– Než Zooey Deschanel z Nové holky díky rodičům prorazila v Hollywoodu, prorazila díky rodičům v hudebním světě. Zkusila to jako indie zpěvačka, ale když se jí kariéra nikam nehýbala, přeskočila na televizní obrazovky.

Cher si na vrcholu slávy mohla dělat, co chtěla. Zpívala, tančila, a tak si k tomu přibrala i hraní. Za Pod vlivem úplňku dostala Oscara a z Čarodějek z Eastwicku si ji asi budeme pamatovat navždy. Naposledy se objevila v pár epizodách Willa & Grace, muzikálu Varieté a filmu Ošetřovatel. Zpívání je pro ni ale stále to hlavní.

Photo by David Shankbone, Flickr, CC BY 2.0

Snoop Dogg se objevil v desítkách filmů a seriálů, ale zpravidla hraje sám sebe v nějaké miniaturní roličce, která je navržená tak, aby ji mohl hrát… v jakémkoliv stavu… a aby toho herectví nebylo potřeba kdovíjak moc. Hlavní je pak říct, že „nám v tom hraje i Snůp.“

Mariah Carey sice dostala v roce 2001 Zlatou malinu za nejhorší ženský herecký výkon ve filmu o sobě Glitter, ale v oscarovém snímku Precious zaválela tak, že mi přijde škoda, že od té doby nikde pořádně nehrála. Ano, objevila se v Komorníkovi, seriálu Empire nebo filmu Popstar: Never Stop Stopping, ale první role byla titěrná, v Empire dostane trochu prostoru teprve v nové řadě a třetí snímek nikdo neviděl.

Nicki Minaj se objevila v roli sekretářky v Jedné za všechny. Na což navázala rolí v bijáku Lake Placid vs. Anaconda. Vzhledem k jejímu výkonu by to tak zhruba odpovídalo.

Madonně se málem podařilo překlenout propast mezi „zpívající hereckou fušerkou“ a „herečkou, která začínala na hudebním podiu“ – Evita ji po několika menších a vcelku úspěšných filmech vyšvihla na vrchol a čekalo se od ní hodně. Jenže pak přišly snímky katastrofické kvality Příští správná věc a Trosečníci, a bylo jasné, že tahle cesta nikam nevede. Naposledy to královna popu zkusila za kamerou a odrežírovala film W. E.. Bohužel se také nesetkal s příliš kladným přijetím.

– Dávnému členovi chlapecké kapely NSYNC Justinu Timberlakovi se daří o poznání lépe. Vydává si sólová alba, a protože hrát umí, bývá pravidelně obsazován do vedlejších i hlavních rolí v komediích (Kamarád taky rád, Zkažená úča), dramatech (V nitru Llewyna Davise, The Social Network) i akčních filmech (Vyměřený čas).

– Že i Will Smith kdysi začínal jako zpěvák / rapper si lidé málokdy uvědomují, ale je to tak.

Mary J. Blige, která byla nominovaná na Zlatý glóbus za svou ústřední píseň k filmu Černobílý svět, hraje sice sporadicky, ale tvůrci jí s nabídkami stále volají. Mihla se ve Vincentově světě, Studiu 30 Rock, Rock of Ages, Vánocích v Harlemu a brzy ji uvidíte v „Shondině“ seriálu How To Get Away With Murder.

Rihanna začíná s hollywoodskou tvorbou koketovat čím dál častěji. Od roku 2012, kdy na sebe upoutala spoustu pozornosti rolí ve velkofilmu Bitevní loď, se objevila v muzikálu Annie, komedii Apokalypsa v Hollywoodu a namluvila jednu z hlavních postav v Konečně doma. A těšit se na ni můžete i v nové řadě Batesova Motelu, Valeriana nebo ženské předělávky Ocean’s Eight.

Photo by Shelby Casanova, Flickr, CC BY-ND 2.0

– Když byl ještě Nick Jonas členem klučičí kapely Jonas Brothers, mainstream se mu vysmíval. Když ho ale kritici viděli ve vedlejší roli v seriálu Kingdom, spadla jim čelist. On totiž fakt umí hrát. Teď jde jen o to, do jakých projektů se dostane. Seriál Scream Queens bylo takové nic a filmy Careful What You Wish For a Walter the Farting Dog ještě méně.

Lady Gaga se po neúspěchu alba ArtPop tak dlouho hledala, až se našla v páté sérii American Horror Story. Role jí náramně sedla, takže se plánuje, že bude zpěvačka v hraní pokračovat.

David Bowie zde nesmí chybět. Nejčastěji se zmiňuje jeho role v Labyrintu, ale zkuste i My děti ze stanice Zoo nebo Dokonalý trik.

Mark Wahlberg měl kdysi dávno jiné jméno. Říkal si Marky Mark, protože to byl hustěkrutopřísnej zpěvák a frajer až na půdu, kterej fotil reklamy na trencle. Teprve když zjistil, že zpívat fakt neumí, a modeling ho nebaví, přeskočil do filmového průmyslu.

Marilyna Mansona si možná vybavíte z šesté série Californication, ale tento zpěvák hraje již od devadesátých let. Střihnul si malé role ve filmech Ďábelská hra, Oběť, Fízlové, hajzlové nebo seriálech Clone High a Bylo, nebylo.

– Kdo posloucháte a znáte „rapperku“ Iggy Azaleu, možná jste ji postřehli v několikavteřinovém štěku v sedmém díle Rychle a zběsile.

Frank Sinatra byl tak dobrý herec, až si vysloužil Oscara – za film Odtud až na věčnost. Kromě něj se ale objevil v dalších desítkách snímků. Dobrý vedlejšák.

– Když už jsme tak u těch oldies, Elvis také hrál jako o život. A to nejen na kytaru.

Photo by Urbanworld Film Festival, Flickr, CC BY-ND 2.0

Queen Latifah z americké předělávky Taxi, Chicaga a muzikálu Hairspray to také zkusila u filmu a vyšlo jí to. Dnes je z ní herečka a uzpívaná minulost je dávno pasé.

Jennifer Hudson, finalistka třetí řady American Idol, stále hodně zpívá, ale díky Oscaru vyhranému za Dreamgirls ji Hollywood pravidelně obsazuje, kdekoliv je třeba něco zabroukat. Třeba v seriálech Empire nebo Smash. Stejně tak hollywoodští tvůrci využili schopnosti broukat (jakož i statutu celebrity) u zpěvačky Christiny Aguilery, když ji obsadili ve Varieté nebo Ladíme 2, nebo u Olivie Newton John, když jí svěřili hlavní roli v Pomádě.

Jennifer Love-Hewitt začínala zároveň jako herečka a jako popová hvězdička. Protože se ale nedala poslouchat, pokračovala raději jen v hraní. Dobře udělala. Její nejznámějšími rolemi asi navždy zůstane hlavní role ve vyvražďovačce Tajemství loňského léta, v romantické komedii Před svatbou ne, mňouk v Garfieldovi a hlavní part v Poslu ztracených duší. Od skončení duchařského seriálu o ni ale není příliš velký zájem. Objevila se v drobných rolích v seriálech Criminal Minds či The Client List, ale navázat na úspěch Posla se jí nepodařilo.

– A do třetice Jennifer, tentokrát Lopez, hraje a zpívá v podstatě dodnes. Kariéry si střídá v závislosti na tom, co se jí zrovna chce dělat, jaké má nabídky atd. Kdovíjak sice nevyniká ani v jednom oboru, ale některé písničky má celkem chytlavé, některé její romantické komedie jsou příjemnou oddychovkou na marodné odpoledne a za seriál Shades of Blue v poslední době dokonce sklízí i relativně kladné ohlasy.

LL Cool J má také slušně našlápnutou kariéru. Nejvíce lidí ho bude znát z Námořní vyšetřovací služby: Los Angeles, já si ho pamatuji z výborné role pacienta v Houseovi, ale na kontě toho má mnohem víc – od komedií přes horory až po obligátní akčňárny.

– Frontman kapely Linkin Park Chester Bennington se nechal oddělat v sedmém díle Saw. Jestli si to vybavíte, byl v něm přilepený k sedačce automobilu.

– Na oblibě Eda Sheerana u dívčího publika se nejprve snažili kapitalizovat tvůrci seriálu Neranditelní, kteří ho obsadili do jedné miniroličky. A v roce 2016 na něj pak producenti lákali ty samé davy ve třetím Deníku Bridget Jonesové.

Photo by aphrodite-in-nyc, Flickr, CC BY 2.0

– Kdo by si chtěl počíst něco více o Mandy Moore, může kliknout sem. Nám tady postačí napsat, že ji hodně lidí zná z Chirurgů, Černé ovce nebo si vybaví její hlas z animáku Na vlásku. A docela dobře se na ni koukalo i v Dlouhé cestě.

– Zpráva o obsazení Harryho Stylese z chlapecké kapely One Direction v chystaném snímku Christophera Nolana o evakuaci vojsk z Dunkirku překvapila a vyděsila celý internet, ale ona vlastně dává z obchodního hlediska docela smysl. Válečné filmy odehrávající se během druhé světové války mají jen velmi úzkou cílovku (muže, bělochy), takže pokud je netočí nějaký známý režisér (Zachraňte vojína Ryana, Spielberg, Hanebný pancharti, Tarantino), zpravidla nevydělávají (jen z posledních let vyjmenujme filmy Památkáři, Dopisy z Iwo Jimy, Nezlomný, Železná srdce). Nolan by mohl ke snímku diváky přitáhnout sám o sobě, ale téma mužské chrabrosti v době druhé světové války je už natolik vyčerpané, že je třeba diváky nalákat i na něco jiného než jen na jméno režiséra. Tak proč ne na debut „toho skotačícího klučíka z té děsné kapely“? Mladí se na film poženou a starší ročníky by ho mohli třeba i jen ze zvědavosti také omrknout, ne?

– Ve Straight Outta Compton jeho roli sice odehrál jeho syn (viz část o nepotismu), ale Ice Cube se v Hollywoodu také prosadil jako herec. 21 & 22 JumpStreet, Anakonda, druhý díl XXX, tři díly Holičství, Jízda švárů – má toho za opaskem dost.

– Tento seznam si zakončíme Barbrou Streisand. Ta byla ještě nedávno jen taková živoucí legenda. Sešla z očí, sešla z mysli. Jenže nyní bude natáčet životopisný snímek o ruské carevně Kateřině Veliké, což klidně může udělat, protože má jméno a kontakty ještě z doby, kdy v Hollywoodu aktivně hrála a režírovala. Ano, za posledních dvacet let natočila dva díly komedie Jeho fotr, to je lotr a Výlet s mámou, ale to je takové nic. Streisand zůstane navždy spojená se sedmdesátými, osmdesátými a devadesátými lety, kdy získávala všemožné ceny – včetně Oscara – za filmy jako Zrodila se hvězda, Takoví jsme byli, Funny Girl, Dvě tváře lásky, Pán přílivu nebo Jentl.

Komediální scéna

V případě bavičů jde studiím o dvě věci: 1) Aby byli dostatečně známí a 2) aby byli dostatečně vtipní. Na rozdíl od modelek a modelů v případě bavičů není nezbytně nutné, aby všichni byli klasicky krásní. Důležité je charisma, schopnost rozesmát a široká fanouškovská základna. A kdo ví, pokud není bavič/ka úplné herecké poleno, může si třeba i maličkou rolí zadělat na slušnou vedlejší kariéru.

Photo by Sarah, Flickr, CC BY-NC-ND 2.0

V americkém prostředí bývá obvyklé, že si baviči ještě předtím, než se dostanou do filmu nebo seriálů, udělají zastávku v SNL, tedy v Saturday Night Live, tedy v živě vysílaném skečovitém pořadu, který každou sobotu uvádí nějaká známá osobnost. Právě z SNL pochází velké množství amerických komiků, například Adam Sandler, Tina Fey, Amy Poehler, Chevy Chase, Mike Myers, Steve Martin, Kristen Wiig, Jimmy Fallon, Bill Hader, Jason Sudeikis, Dan Aykroyd, Chris Farley, Bill Murray, Eddie Murphy nebo Will Farrell. Většina z nich také začínala na pozici stand-up bavičů, kteří každý večer vystupovali v nějakém tom klubu. Z nich se dostali do SNL, který jim sloužil jako odrazový můstek k úspěšným kariérám v šoubyznysu.

Pokud se ovšem člověk do SNL nedostane, nezbývá mu než dále chodit vystupovat do klubů a doufat, že se tam někdy přijde podívat nějaký hledač talentů nebo agent, bavič se mu zalíbí a on mu nabídne spolupráci. Jedinou další možností je využít klasické cesty herců a hereček, o které jsme se bavili v dřívějších částech tohoto článku.

Photo by DonkeyHotey, Flickr, CC BY 2.0

V případě zahraničních bavičů a komediantů Hollywood v podstatě čeká, až se z nich stanou dostatečně velké hvězdy, aby na nich záleželo, a aby se studiím investice do nich vyplatila. Občas je to běh na dlouhou trať. A občas je to běh bez cíle.

– Nejznámější absolventkou kurzu slávy SNL – a zároveň jedinou osobou tohoto druhu, kterou si pro stručnost uvedeme – je Tina Fey. Ta začínala v komediální skupině Second City, odkud přeskočila do SNL a díky oblibě u diváků i lidí za oponou si po letech mohla dovolit rozjet vlastní seriál 30 Rock. Dnes jde o jednu z nejoblíbenějších amerických komiček a velmi zručnou televizní producentku.

– OK, tak ne jedinou osobou. Zmínit se totiž musíme i o Adamu Sandlerovi, a to nejen proto, že se díky filmům Billy Madison, Píseň pro nevěstu nebo Kurs sebeovládání vypracoval na áčkovou hvězdu (jen aby se přes paskvily typu Machři, Švec, Pixely, Dovolená za trest, The Do Over, The Ridiculous 6, Jack a Jill atd. propadl někam k céčku a níže). Sandler je pro nás důležitý mimo jiné i tím, s kým se kamarádí. Přes svou produkční společnost Happy Madison totiž vypouští do světa filmy svých přátel, jimž tímto způsobem buduje kariéry. A protože ruka ruku myje, Sandler nejen hraje v jejich filmech, ale oni se často objevují i v těch jeho. Otřeli se o něj mimo jiné i Kevin James (Ošetřovatel, Machři), Rob Schneider (Deuce Bigalow) nebo David Spade (Špinavej Joe).

Woody Allen byl už lecčíms, ale když začínal, živil se jako bavič. V šedesátých letech byl hodně oblíbený. Kromě stand-upů také psal divadelní hry a články do novin… a práce pro film tak byla v podstatě nevyhnutelná.

– Britská bavička Jo Brand napsala pro BBC na základě vlastních zkušeností z práce na psychiatrickém oddělení seriál Getting On, v němž zároveň ztvárnila hlavní roli. Britské verze Getting On se odvysílaly tři sezóny, a když licenci k seriálu odkoupila americká kabelovka HBO, odvysílaly se v USA ještě další tři sezóny americké předělávky.

Lily Tomlin je dnes herecká legenda, ale když začínala, brala zavděk i kratičkými skeči v pořadu Laugh-In. Práce to nebyla nic moc, ale někde člověk začít musí.

George Carlin, jak jsme si ostatně psali v jeho okénku, získal za své stand-upy, v nichž začínal a se kterými nepřestal až do smrti, pět cen Grammy. Kromě vystupování na pódiu se objevil například v roli Architekta ve Scary Movie 3, kněze ve filmu Dogma a namluvil i postavu Fillmora v Autech.

Photo by Aymen Tanazefti, Flickr, CC BY-ND 2.0

– Když se agentovi Whoopi Goldberg dostal na stůl scénář Purpurové barvy, bavička si nebyla jistá, jestli nabídku přijmout. Role se jí zdála příliš vážná. Tak vážná, že se to podle ní na komičku nehodilo. Nakonec ale kývla, a dobře udělala. Dnes je jedním z mála EGOTů (vyhrála ceny Emmy, Grammy, Oscar a Tony) a může si dělat, co chce.

– No, Bill Cosby. Ten sem taky patří. Býval to stand-up komik, kterému se tak dařilo, že mu Hollywood dal šanci vydělat haldu peněz. The Cosby Show byl hit, studio i Cosby si namastili kapsy. A u toho raději skončíme.

Mirandu Hart možná budete znát z britského sitcomu Miranda, na který jsem kdysi upozorňoval a který doporučuji v seriálových tipech, ale třeba si ji někdo vybaví i coby kamarádku hlavní postavy ve filmu Špión nebo ze seriálu Zavolejte porodní sestřičky.

Chris Rock, který namlouval postavu zebry v Madagaskaru, hrál ve čtvrté Smrtonosné zbrani, České spojce, Dogmatu, Trestné lavici nebo Machrech, také začínal jako komik. A ty doby si pamatuje tak dobře, že napsal tento esej, který je nám velmi dobře znám, a ve kterém mimo jiné píše i o tom, jak se snaží pomáhat dalším současným komikům prorazit.

Tim Minchin, kterého známe díky básni Bouře, si zahrál v několika dílech Californication. A o Louiem CK, Dylanu Moranovi, Eddiem Izzardovi a Simonu Amstellovi jsme si zase povídali v jejich mudrlantských okéncích.

– Irská bavička Aisling Bea se po drobných rolích v seriálech Pojďte se mnou létat, The Town, Playhouse uvádí nebo Dead Boss dostala v roce 2016 mezi hlavní postavy ve třetí řadě oceňovaného seriálu The Fall.

Robin Williams byl tělem a duší komik, to bylo vidět z každého jeho rozhovoru. Než začal hrát ve všech svých skvělých filmech, vystupoval na jevišti. Ze stand-upu brzy přeskočil do televizního seriálu Mork and Mindy, pak do filmů a pak… Netřeba se dlouze rozepisovat. Každý máme nějaký oblíbený film s Robinem Williamsem. Za mě je to Tátavsukni-Insomnie-Jumanji-Ptačíklec-DobrýWillHunting-Aladin. Ten přece znáte, ne?

Photo by David Lacasse, Flickr, CC BY-ND 2.0

Steve Carell se živil jako bavič v chicagské skupině Second City. Odsud se dostal do The Daily Show do pozice zpravodaje, a jakmile se objevil v hlavní roli ve filmu 40 let panic, který sám pomáhal psát, hvězda byla na světě. V Second City mimochodem začínal i herec ze Sám doma či Bratrů Bluesových John Candy.

Hank Azaria se vypracoval v losangeleských klubech, kde ho objevili producenti Simpsonových a najali ho k namlouvání několika rolí v jejich seriálu. Odsud se Hank dostal například do Emerichovy Godzily nebo Nelítostného souboje. Dnes si ho asi vybavíte jako Gargamela z hraných Šmoulů.

– Jelikož si bavičstvím člověk moc nevydělá (pokud to nedotáhne na samotný vrchol), Larry David si zpočátku přivydělával jako řidič limuzín, prodavač a opravář televizí. Pak se dostal do scenáristického kroužku, který tvořil seriál Seinfeld, a když už měl kontakty, mohl si dovolit rozjet vlastní pořad Larry, kroť se.

Ed Helms se rozjížděl ve skupině Upright Citizens Brigade, pak působil v různých newyorských komediálních spolcích a scenáristických kroužcích, a nakonec se dostal do The Daily Show. Odsud byla už jen krátká cesta k Pařbě ve Vegas, Noci v muzeu 2 atd.

Jamie Foxx si kromě zpěvu v začátcích vydělával i humorem. Komediální herec se z něj ale nestal. Upozornil na sebe v Collateralu, za Raye získal Oscara a teprve za účinkování ve druhém Amazing Spider-Manovi sklidil smích posměch.

Dennis Leary dlouhá léta střídal a mixoval kariéru baviče a herce. Vystupoval v Demolition Manovi, Vrtěti psem, Aféře Thomase Crowna nebo Takových normálních zabijácích. Pak se o něm rozkřiklo, že ve svém stand-upu krade vtipy Billu Hicksovi, a Dennis byl z komediální scény vystrnazen. Dnes především hraje – viděli jsme ho například v Amazing Spider-Manovi nebo slyšeli v Době ledové – a jen občas někde vystoupí.

Photo by Sam Beckwith, Flickr, CC BY 2.0

Billy Crystal začínal v improvizačních komediálních klubech a už v šestnácti letech vedl vlastní pořady. Po vystudování vysoké školy se dále věnoval bavení lidí, herectví a režii. A dnes to dopracoval tam, kde je.

Tom Arnold začal svou komediální kariéru v improvizačním pořadu Tom Arnold And The Goldfish Review, díky jehož oblibě ho najala Roseanne Barr do svého sitcomu Roseanne. Dnes ho nejvíc lidí zná hlavně z něj a možná ještě z Austina Powerse.

Tim Allen se přestěhoval do L.A., aby zde využil místních komediálních klubů a třeba i zaujal nějakého toho agenta. A ono mu to vyšlo. Brzy začal vystupovat a bavit lidi v různých televizních pořadech, a protože byl u diváků oblíbený, stanice ABC kolem něj vybudovala seriál Kutil Tim. Dnes ho lidé z ničeho jiného v podstatě ani neznají.

Eddieho Izzarda není třeba moc představovat, protože i on má v moudrech komiků vlastní okénko. Jako komik Eddie procestoval celý svět a minimálně v Anglii jde o zavedenou osobnost. V případě Hollywoodu si vybírá dramatické, temné role, kterými se snaží vyvažovat svůj komediální, standupový přednes. Viděli jste ho například ve Valkýrii, Dannyho parťácích 2 a hlavně v Hannibalovi.

Whitney Cummings začínala jako stand-up bavička a občasná korespondentka v pořadu Chelsea Lately. Zde si udělala kamarády, konexe a dostala se odsud až do televize. Produkovala, psala a hrála v seriálu Whitney.

– A když už jsme u té Chelsea Lately, Chelsea Handler, která pořad moderovala, také začínala jako stand-up komik. Dnes už lidi na jevišti nebaví, ale věnuje se spíše kariéře moderátorky a občasné herečky. Možná si ji vybavíte jako kamarádku hlavní postavy ve filmu Tohle je válka! nebo z dokumentární série Chelsea Does… V současné době Chelsea moderuje vlastní pořad na Netflixu.

Photo by sea turtle, Flickr, CC BY-NC-ND 2.0

Ellen DeGeneres také začínala ve stand-upu, konkrétně v neworleanském klubu Clyde’s Comedy Club. Díky úspěchu na jevišti dostala šanci zkusit si sitcom – z Ellen se stal hit. A i přes jeden pořádný hrbol v kariéře DeGeneres rozjela vlastní denní talkshow, díky níž si ji zamilovala celá Amerika. Kromě ní je známá i jako hlas Dory z Hledá se Nemo.

Stephen Fry je ten samý případ. Nesmírně chytrý a pracovitý člověk si zalaškoval s Hollywoodem například ve dvojce Sherlocka Holmese, druhém a třetím Hobitovi, V jako Vendettě nebo Wildeovi.

– Spolu se Stephenem Fryem nesmíme opomenout ani dvojici jeho vtipných kamarádů ze školy: Emmu Thompson a Hugh Laurieho. Oba dva začínali jako baviči a komici. Emma se pak vypracovala ke dvojici Oscarů a statutu živoucí legendy, zatímco Hugh bude navždy Dr. Housem.

Russell Brand v posledních letech trochu slezl z očí, ale ještě než natočil Kopačky, Dostaň ho tam, Rock of Ages nebo Arthura, živil se jako komik. A hádám, že bavičstvím se primárně živí dodnes.

Sarah Silverman se v Hollywoodu pokoušela prorazit už na začátku devadesátých let – objevila se například v drobných roličkách v Něco na té Mary je, Ženichovi na útěku, Únoscích nebo Podfukářích –, ale než v roce 2012 prorazila s dabingem postavy Glitch v Raubíři Ralfovi, musela se živit především stand-upem a práci u filmu brát jen jako občasný vedlejšák. Díky úspěchu Raubíře Ralfa ale dostala hlavní roli v nezávisláku I Smile Back, díky vztahu s Michaelem Sheenem se protlačila do několika epizod seriálu Masters of Sex, a protože Sarah není žádné kopyto, tak se v očích publika pomalu přeměňuje ze známé bavičky na vyhledávanou herečku.

Photo by Cesar Mascarenhas, Flickr, CC BY-ND 2.0

– Velkého amerického baviče Lavella Crawforda si určitě vybaví fanoušci seriálu Perníkový táta, kde si zahrál v několika epizodách páté řady. Lavell ale hraje poměrně často i ve filmech. Naposledy se mihl v komediích Meet the Blacks, Mike & Dave Need Wedding Dates, American Ultra nebo Ridiculous 6.

– Na poli britské tvorby bychom možná ještě mohli zmínit Alana Daviese, kterého stanice BBC obsadila do seriálu Jonathan’s Creek, Simona Amstella, který si sám napsal a odehrál sitcom Grandma’s House, Billa Baileyho z Jednotky příliš rychlého nasazení nebo Kouzelné chůvy a Velkého třesku, Matta Lucase z Little Britain a Alenky v Říši divů, Tracy Ullman z pár dílů Ally McBealové, Johna Cleese z Monty Pythonů, Sachu Barona Cohena z Aliho G, Borata a Brüna, Stevea Coogena z Philomeny, Rickyho Gervaise z Kanclu a Hvězdného prachu, Simona Pegga z trilogie Cornetta a Star Treku, Rowana Atkinsona z Mr. Beana nebo Julie Walters z Harryho Pottera.

Youtube

Na Youtubery, po kterých studia sahají, protože chtějí využít jejich známosti u cílového publika puberťáků a mladých dospělých, jsme narazili v tomto hlodu. Jejich skupina se bude teprve rozrůstat, protože jde o relativně nový trend a Hollywoodu, jakkoliv by rád byl trendy a chodil s dobou, některé věci prostě trvají. Narůstající počet internetových tváří, které se budou dostávat do televize a filmů, je ovšem nevyhnutelný. Opět jde o to, že továrna na sny nemůže jen tak bez povšimnutí nechat ležet osobnosti s milióny fanoušků, na kterých by mohla vydělat.

Lucas Cruikshank tedy vyprodukoval trojici filmů a jeden seriál se svou youtubovskou postavou Fredem,

– dvojice The Smosh natočila vlastní celovečerní snímek Smosh: The Movie,

Grace Helbig nějakou dobu šéfovala vlastní talk show,

Fine Bros si na TruTV rozjeli docela úspěšný pořad Six Degrees of Everything,

– herecká agentura CAA v roce 2015 zapsala Jennu Marbles do svého katalogu talentovaných umělců,

Adam Conover si na truTV rozjel pořad Adam Ruins Everything, který se původně vysílal jako pouhá součást katalogu youtubovského kanálu College Humor,

„Tyler Oakley & Hannah Hart,“ Photo by Gage Skidmore, Flickr, CC BY-SA 2.0

Tyleru Oakleymu šel do televizí dokument o něm nazvaný Snervous,

Simone Giertz a PewDiePie byli hosty v The Late Show u Stephena Colberta,

– viner Cameron Dallas dostal od Netflixu příležitost točit pro ně reality show z jeho života

– podobně i Mirandě Sings dal Netflix šanci a přiklepl jí půlhodinový seriál Haters Back Off, který mapoval její rodinné zázemí a cestu a za slávou,

– a nejnověji se Hollywood snaží z tween publika vytřískat peníze pomocí nízkorozpočtové superhrdinské televizní minisérie Electra Woman and Dyna Girl, v níž hlavní role zastávají youtuberky Grace Helbig a Hannah Hart,

– a filmů Where’s The Money a Meet the Blacks, v nichž vystupuje oblíbený viner King Bach.

U většiny těchto lidí zatím šlo pouze o jednorázové nabídky, z čehož se dá vcelku jasně usuzovat, že studiím ani tak nešlo o to objevovat v youtuberech skryté talenty, ale prostě si na nich jen namastit kapsu. Většina projektů také nakonec dopadla katastrofálně. Po kvalitativní stránce je nemožné udržet pozornost publika a kvalitu produktu, jestliže jsou diváci zvyklí na pár minut obsahu, a vy máte najednou vymyslet devadesátiminutový ucelený příběh (případ Smosh: The Movie). Samotní diváci se pak k projektům svých oblíbených youtuberů také nehrnou. Proč by totiž měli platit velké peníze za něco, co si mohou díky své technické zručnosti obstarat zadarmo? Nota bene pokud mohou svého oblíbence i nadále vídat zadarmo na jeho youtubovském kanálu (případ Grace Helbig, jejíž šou byla pro nedostatek diváků brzy zrušena).

Je tedy otázkou, jestli po nějaké české hvězdičce sociálních sítí sáhne i náš malý zábavní průmysl. Riziko, že by to nemuselo vyjít, je tu ostatně vyšší než v Americe. Jen pro porovnání, The Smosh mají jen na YouTube více než 22 milionů followerů, Jenna Marbles 16,5, Miranda Sings 7, Tyler Oakley 8, Grace Helbig 3 a FineBros 14. Oproti nim se v desetimilionovém českém rybníčku krčí Jirka Král se 710 000, Teri Blitzen s 400 000 nebo HoggyCZ se 703 000. Jedinou výjimkou jsou anglicky mluvící pranksteři ViralBrothers s 2,7 miliony, ale u těch je otázkou, nakolik by se českým producentům vyplatilo investovat do těchto českých tvůrců na českém trhu, když mají většinu své fanouškovské základny v zahraničí.

„The Smosh,“ Photo by Gage Skidmore, Flickr, CC BY-SA 2.0

Navíc co jsem si tak všiml, zatím tyhle osobnosti působí především na svých domovských platformách a maximálně je čas od času někdo pozve do televize na rozhovor. Ale uvidíme, v našich končinách mají tyhle mediální hvězdičky možná menší fanouškovské základny, ale zároveň se u nás od umělců neočekává, že budou do kin a k televizím lákat takové davy jako jejich hollywoodští soukmenovci. Třeba tedy české youtubery přeci jenom brzy začneme vídat v nekonečných seriálech nebo v cameích ve filmech cílených na mladší obecenstvo.

Reality show

V televizní sezóně 2007-2008 došla hollywoodským scenáristům trpělivost se studii. Že byli celým průmyslem neustále upozaďováni a všechna sláva přistávala v klíně herců a režisérů, na to si už zvykli. Ale že byli špatně placení, to je štvalo. Studia jim samozřejmě příplatky dávat nechtěla, protože by tím umenšila vlastní zisky. A tak se scenáristé naštvali a všech 12 tisíc členů scenáristických cechů vyhlásilo 5. listopadu 2007 stávku. Až do 12. února následujícího roku, kdy skončila vyjednávání se zástupci studií, nikdo nenapsal ani čárku.

Proto také mají všechny seriály, které se v té době vysílaly, zkrácené sezóny a místo obvyklých 22-24 dílů v řadě jich má většina jen něco kolem 15. Víc neměl kdo napsat. Proto jsou druzí Transformeři nebo bondovka Quantum of Solace kvalitativně takové propadáky. Stávka zasáhla filmaře v průběhu produkce, když ještě neměli dokončené scénáře (což není u velkofilmů kdovíjak ojedinělá záležitost). Než aby studia natáčení rušila, odsouvala data premiér a platila investorům miliony dolarů odškodného, dopsali scénáře přímo na place samotní režiséři a herci v hlavních rolích. A na obou filmech je to hodně znát… Proto jsou tak mizerné kvality i snímky X-Men Origins: Wolverine, Terminator: Salvation nebo G. I. Joe. U těch zase byly scénáře uspěchané, aby se preprodukce stihla před začátkem stávky, takže šlo z velké části o nedotažené nedodělky.

Photo by Ben kilgust, Flickr, CC BY-NC-ND 2.0

Stávka scenáristů měla nesmírný dopad na příjmy studií, kterým kvůli absenci kvalitních seriálů odpadali diváci, a která kvůli tomu přicházela o strašné peníze. Kromě toho ale měla stávka ještě jeden nepřímý následek, který měl nedozírný dopad na americkou (potažmo celosvětovou kulturu): V programovém vakuu zapříčiněném absencí seriálů se rozmnožily reality show, které se časem prokopaly, provřískaly, prosvlékaly, prospaly, prochlastaly, problily a morálně propadly k téměř dominantnímu postavení na poli (nejen) americké televizní zábavy.

Reality show sice byly, jsou a budou stokou pokleslé zábavy, takže je sami diváci odsuzují, kudy chodí, ale jejich produkční náklady jsou extrémně nízké, není třeba do nich najímat žádné talentované herce a umělce, a konečně k nim – přinejmenším v počátcích – nebylo třeba psát žádné scénáře. V situaci, kdy studia scenáristy ani neměla, a kdy kvůli tomu přicházela o miliony, bylo nasnadě vyplnit díry v programu právě pomocí reality show. Nikdo nemohl tušit, jaké monstrum z nich časem vyroste. Dnes se obzvláště v Americe ruší spousta skvělých seriálů jen proto, že se až příliš mnoho lidí dívá na zábavné, ale strašně vulgární a hloupé reality show, kterých jsou stále tucty, možná stovky.

Už jen kvůli jejich počtu je téměř nemožné, aby se každý účastník reality show uchytil v zábavním průmyslu. Jen si vezměte, kolik zpěváků z české Superstar si dnes obyčejní lidé vybaví. Nebo z Vyvolených. A co takhle z Velkého bratra? Z Výměny manželek? Pak jsme taky měli něco s farmou, že ano? Občas se ale přeci jen někomu zadaří. Pokud má někdo talent, může použít i reality show jako odrazový můstek. Platforma pro uvedení do showbusinessu a představení divákům je to ostatně stejně dobrá jako každá jiná. Jen je možná extrémně těžké přesvědčovat vedoucí konkurzů, režiséry a herecké kolegy o tom, že opravdu něco umíte, a že nejste jen nicka, co se dostala do televize a teď si kvůli tomu myslí, že je slavná.

Photo by Gage Skidmore, Flickr, CC BY-SA 2.0

Emma Stone. Ano, ta. Než se díky Panně nebo orlovi dostala na výsluní a než z ní role Gwen Stacy v Amazing SpiderManovi udělala hvězdu, Emma Stone prorážela v reality show In Search Of The Partridge Family.

– O Nene Leaks jsme se již kdysi zmiňovali. Postavičku z Real Housewives of Atlanta si díky její živé a nepřehlédnutelné osobnosti obzvlášť oblíbil Ryan Murphy, který ji obsadil do pořadů Glee a Úplně normální. Sama pak vyprodukovala vlastní reality show I Dream of Nene: The Wedding.

– Ryan Murphy se na reality show nejspíš dívá hodně rád, protože i gleeovskou Brittany Heather Morris objevil v taneční soutěži So You Think You Can Dance.

Jacinda Barrett začínala v roce 1995 v reality show z produkce MTV The Real World: London. Dnes je z ní televizní herečka známá například z druhé sezóny Stoupenců zla, seriálů Bloodline, Kravaťáci nebo filmů Prostředníci, Bridget Jonesová, Poseidon či Jmenovec.

Jai Rodriguez na sebe upoutal pozornost diváků a hledačů talentů díky účinkování v reality show Queer Eye For The Straight Guy. Jakmile byl pořad zrušen, Jai se vrtnul na Broadway do představení The Producers. Po jeho ukončení tu a tam odehrál něco malého a pak se rok objevoval v seriálu Malibu Country.

Photo by David Shankbone, Flickr, CC BY 2.0

Jamie Chung, která nakopávala zadky v Sucker Punch, blbnula v trilogii Pařba ve Vegas a v seriálu Once Upon a Time hraje postavu Mulan, se v roce 2004 kariérně odrazila od reality show The Real World: San Diego.

Johnnyho Knoxvilla asi z Jackass všichni znají. Jelikož už Johnnymu není nejméně, snaží se prosadit i v jiných odvětvích Hollywoodu. Objevil se například ve druhých Mužích v černém, v Želvách ninja, Kráčející skále nebo Divoké krvi.

– Hezoun David Giuntoli ze seriálu Grimm (a pár štěků jinde) začínal v reality show Road Rules: South Pacific.

Katherine McPhee, kolem níž byl vystavěn seriál Smash, a která se kromě účinkování na Broadwayi objevila i ve filmech Šílený, Jako ve snu nebo Noc žraloka 3D (ehm ehm), skončila pátá ve druhé řadě soutěže American Idol.

– Podobně na tom je i Jennifer Hudson, další finalistka z American Idol, o níž jsme se již zmiňovali v sekci zpěváků a zpěvaček. Ta získala za svou debutovou roli v Dream Girls dokonce Oscara. Od té doby hrála v seriálu Smash a Empire či filmech Sex ve městě 2, Tři moulové nebo Vánoce v Harlemu.

Yaya Dacosta z America’s Next Top Model to nejdříve zkoušela jako modelka, ale po čase to – stejně jako tolik jiných modelek, že? – zkusila v Hollywoodu s herectvím. Objevila se ve druhém Tronovi, v Komorníkovi a dokonce i v oscarovém snímku Děcka jsou v pohodě.

Photo by Disney | ABC Television Group, Flickr, CC BY-ND 2.0

Analeigh Tipton je další nadějnou modelkou / herečkou z pořadu Tyry Banks America’s Next Top Model. První roli získala v jedné epizodě Teorie velkého třesku a odsud se odrazila k Zelenému sršni, Mrtvým a neklidným či Lucy.

– Profesionální tanečnice z Dancing with the Stars Julianne Hough se uchytila u muzikálů a tanečních filmů. Objevila se ve Varieté, Rock of Ages, Footloose: Tanec zakázán a naposledy jsme ji mohli vidět v Dirty Grandpa.

– Hlavní tvář obnoveného Dallasu Josh Henderson začínal v reality show z produkce stanice WB Popstars.

Eva Marcille s kariérou hvězdy reality show až tolik neudělala, jelikož se jí podařilo uchytit jen v drobných rolích v telenovelách a pár štěcích v seriálech, ale i to se počítá. Když si vygooglíte její tvář, vyskočí na vás spousta screenshotů z America’s Next Top Model a Eva se vám třeba vybaví z Mladých a neklidných, House of Payne nebo Everybody Hates Chris.

– Stanice FOX se v roce 2003 pokusila navázat na úspěch soutěže American Idol a rozjela vlastní pořad American Juniors, který byl cílený na mladé interprety. Mezi nimi byla i Lucy Hale. Pořad sice vydržel pouhou jednu sezónu, ale Hale se dostala mezi finalisty a mohla tak se zdviženou hlavou nakráčet do Hollywoodu a ucházet se o role. Ty první získala v seriálech Drake & Josh, The O.C., American Family a Jak jsem poznal vaši matku. Ve filmu se poprvé objevila ve dvojce Sesterstva putovních kalhot. Nejvíce popularity jí ale vynesla role v seriálu Pretty Little Liars.

Porno

Photo by Gabriel Saldana, Flickr, CC BY-SA 2.0

Bylo by hodně naivní a neupřímné, kdybychom ve výčtu odvětví, z nichž mohou známé osobnosti přeskočit do hereckého světa Hollywoodu, nezmínili i porno. Los Angeles sice díky zákonu z roku 2012, který zavedl povinné nošení kondomů při natáčení snímků pro dospělé, přišlo o statut hlavního města amerického porno průmyslu (protože se tvorba v rámci obcházení vyhlášky přesunula do jiných amerických států a měst), v Kalifornii se však stále točí ohromné množství erotických klipů a snímků. Ačkoliv si to možná puritáni nepřiznají, v porno průmyslu se člověk dokáže poměrně slušně vypracovat, a Hollywood na rozeznatelnou tvář a známé jméno samozřejmě velmi dobře slyší. Najímání pornohvězd, i kdyby to bylo jen do drobných rolí, je ekonomicky velmi výhodná praktika. Kdo je nezná, nebude pohoršen, zato jejich fanoušky to může k filmům a seriálům, v nichž účinkují, jedině nalákat.

Takový ten klasický příběh mladých začínajících herců a hereček, kteří přijedou do Hollywoodu s nadějí, že se z nich stanou filmové superhvězdy, a nakonec skončí v pornu, je běžnější, než byste mysleli. Když sem dorazí, myslí si, že se během tří měsíců dostanou do velkofilmů a budou vydělávat miliony, ale takhle to fakt nefunguje. Tohle je pohádka. Na každou z těchto nových mladých tvářiček připadá padesát dalších, které vypadají skoro stejně a usilují o ty samé role. A každý den se do města sjíždí další a další.

Pokud se tedy člověku nějakým způsobem nepodaří prorvat tam, kam chce, a přijde mu faktura za nájem nebo za elektřinu, stačí se podívat kousek za hlavní filmová studia. Tam už na něj jako signální věž svítí náš průmysl s nabídkou, „Můžeš si tu vydělat spoustu peněz a to jediné, co po tobě budeme chtít, je, aby ses svlékl a s někým se vyspal. Kdo ví, třeba si to i užiješ.“ V pornu se najde práce pro spoustu lidí. V tomhle průmyslu se protočí několik miliard dolarů ročně. Porno je tady, vždycky tu bylo a navždy bude.

– Mark Bessenger, I’m a Porn Star

Snaha kapitalizovat na slávě najímaných porno herců ovšem není ten jediný důvod, proč po nich Hollywood poměrně často sahá. Kvůli hereckému umu to, pravda, není. (I když zkuste si s někým od rána do večera točit nějaký sexy film a celou dobu se u toho tvářit, jak si to náramně užíváte – trocha herectví přeci jen třeba je.) Spíše jde o potřebu využít krásných těl, která ví, jak se hýbat, a nebojí se obnažovat. Kdykoliv se například ve filmu nebo seriálu nějaká scéna odehrává ve striptýzovém klubu, můžete si být jistí, že tvůrci najali pravé striptérky a pornoherečky. Jednak proto, že už jen kvůli vlastní práci vypadají k světu a nebojí se v případě potřeby ukázat tělo, ale také proto, že ví, jak se hýbat, jak tancovat, jak se stavět a vypadat u toho zároveň dobře.

Toto video s českými titulky naleznete ZDE.

Například v diskotékové scéně ve filmu Super Mario Bros. se to pornoherečkami jen hemžilo. To samé se dá říct o bordelových scénách ze Hry o trůny, v nichž jste mohli vidět například pornoherečky Saharu Knite či Maisie Dee, nebo scéně dekadentní orgie z epizody S01E05 vynikajícího seriálu Westworld. V Ray Donovanovi byla obsazena Tori Black, v Trávě se mihnul Lexington Steele, v Odpočívej v pokoji se objevila Veronica Hart, v druhé sezóně Pravého detektiva někdo možná postřehnul Amiu Miley a Petu Jensen. A to se ani nezmiňuji o filmech typu Eyes Wide Shut (s tou jednou scénou), Hluboké hrdlo, Striptýz a stovkách dalších, které obsahují scény z klubů, bordelů, vystupují v nich tanečnice, prostitutky atd.

Jak si asi dokážete domyslet, většina najímaných účinkujících jsou ženy. Což ovšem neznamená, že by pornoherců, kteří dostanou v Hollywoodu šanci, bylo málo. Jen nejsou tolik třeba. Většinu filmů totiž vyrábí muži, kteří je točí v první řadě pro kluky a muže, a větší zájem je tedy o hezky vypadající ženy. Normálně si pro potřeby drobných roliček a štěků studia a tvůrci vystačí s modelkami, ale když je potřeba, aby dané postavy dělaly něco, s čím by modelky nebo obyčejné herečky mohly mít problém, vždy se najde nějaká pornoherečka, která ráda zkusí něco nového. U pornoherců je to vlastně úplně stejné.

Photo by Jim O’Connell, Flickr, CC BY-NC-ND 2.0

Z malých štěků je však nesmírně obtížné vybudovat si kariéru, takže většina pornoherců a pornohereček, které se nějakým způsobem otřou o Hollywood, u klasického hraní natrvalo stejně neskončí. Obyčejně kombinují hraní v pornofilmech s občasnými drobnými party v klasických snímcích nebo seriálech.

Sasha Grey je klasický případ pornoherečky, která se snaží prorazit v hollywoodském mainstreamu. První klasickou roli získala ve filmu z roku 2009 Dívka na přání. Od té doby se střídavě věnuje pornu a klasickému hraní. Objevila se například v béčkových snímcích Would You Rather, The Scribbler nebo The Interweb.

– Blonďatou sexbombu Riley Steele z jednoho z nejnákladnějších pornofilmů vůbec, Pirates 2: Stagnetti’s Revenge, si vyhlédli tvůrci Pirani 3DD, když potřebovali najít dámy s těmi dvojitými déčky, které by se nebály je ukázat v plážových scénách. V tom samém filmu s ní ze stejného důvodu hrála i známá pornoherečka Gianna Michaels.

Ron Jeremy, pornoherec známý mimo jiné i pro svou schopnost autofelace, je v Hollywoodu známá firma. Objevil se v miniroličce v Krotitelích duchů, v Roninovi, Pokrevních bratrech, Detroit Rock City nebo nedávno v první sezóně Sense8. I přes pokročilý věk navíc stále hraje ve filmech pro dospělé.

Photo by Alex Torres, Flickr, CC BY-NC-ND 2.0

Stacy Adams získala svou nejslavnější roli – mimo pornoprůmysl – v blaxploitačním snímku Černý dynamit.

Texas Presley si někdo možná vybaví jako jednu z holek ze Starého města v Sin City.

Shu Qi se objevila po boku Jasona Stathama v Kurýrovi, pak dostala hlavní roli v hororu Oko 2 a od té doby pravidelně hraje v asijských i amerických filmech.

– Slávy Lexington Steela, také známého pod přezdívkou Lex Napichovatel, využili například tvůrci druhého dílu Zastav a nepřežiješ. Spolu s ním se tam objevila například i jeho pornoherecká kolegyně Monique Alexander, známá z Vincentova světa nebo filmu Pavoučí síť.

– Podobně se na hvězdu gay porna Francoise Sagata snažili lákat diváky tvůrci šestého dílu série Saw, ve kterém ho obsadili do vedlejší role jakéhosi narkomana.

Gina Lynn je jednou z těch pornohereček, které mají pod čepicí, takže jakmile zjistila, jak pornoprůmysl funguje, hned toho náležitě využila. Založila si vlastní studio a produkční společnost Gina Lynn Productions, pod jejíž záštitou vydává vlastní i cizí filmy. Díky celkové divácké obeznámenosti s jejím jménem dostala mluvící roli v Rodině Sopránů nebo třeba filmech Mindhags a Přeber si to znovu.

Photo by Jack Zalium, Flickr, CC BY-ND 2.0

Nautica Thorn je známá tím, že se objevila ve Zbouchnuté v roli tanečnice, která vleze do klína Paulu Ruddovi a Sethu Roganovi.

Veronica Hart si mimo jiné střihla roli sestřičky v Magnolii.

Roberta Kermana můžete vidět v roli kapitána záchranné lodi v prvním Spider-Manovi.

Georgina Spelvin hrála v první a třetí Policejní akademii roli šlapky.

Teri Weigel se pravidelně objevovala v Ženatém se závazky a ve dvojce Predátora si střihla roličku Kolumbijky.

Traci Lords třeba bude někdo znát z Bladea, Zack a Miri točí porno, spousty hororů, sitcomů a – a teď se podržte – Gilmorových děvčat. Vybavíte si tu dekoratérku, která se starala o interiér Lorelaina hotýlku? Tu, od které Lorelai chtěla prchnout, protože ta paní znala její matku, a Lorelai se bála, že na ni bude Emily donášet? Tak to je ona.

Právě přes porno by se mimochodem do Hollywoodu mohl relativně snadno dostat i našinec. Je to sice pozice, k níž se naše republika příliš nehlásí, ale Česká republika je spolu s USA, Velkou Británií, Japonskem, Jižní Koreou nebo třeba Německem v první desítce největších producentů porna na světě. A to se bavíme jen o pornu heterosexuálním. V případě toho homosexuálního jsme dokonce v první pětce. S pány je to sice trochu složitější, ale dovedu si představit, že by nadějné české pornoherečky ani nemusely být Dolly Buster, aby po nich v továrně na sny rychle sáhli. Ale nebojte se. Jestli někdo sníte o kariéře v Hollywoodu, do porna vás nepoženu. Existuje totiž ještě jedna cesta, o níž jsme se zatím nezmínili, ale již brzy si o ní povíme.

Když si člověk začne se strejdou Googlem vyhledávat „herce a herečky, kteří začínali v pornu“, vyjede na něj množství seznamů, v nichž narazí na spoustu známých jmen. Spoustu slavných jmen. Spoustu jmen, která by tam při bližším ohledání ani být neměla. Jde sice o herce a herečky, kteří se o erotično a porno průmysl nějakým způsobem skutečně štrejchnuli, ale vážně se o nich nedá říct, že by někdy byli klasickými pornoherci.

Vezměme si například Stalloneho nebo Schwarzeneggera, kteří jsou hned tady na vedlejším obrázku a o kterých se pše v prvních dvou bodech na seznamu dole: U nich jde podlě mě hlavně o to, že jsou známí a tím pádem klikatelní a tím pádem lákaví pro pisálky z nejrůznějších bulvárních webíků, kteří se na jejich slávě budou zkoušet přiživit. Když tuhle dvojku totiž zahrnete do svého článku, tím spíš vám na něj někdo kline. A čím větší traffic, tím více peněz pak vyždímete na reklamě, kterou na stránkách máte. A že se čtenáři v samotném textu dozví, že ti lidé vlastně s pornem nemají, co dělat, to už je provozovatelům webovek dost ukradené…

Abych tedy všechny herce a pornoherce neházel do jednoho pytle, rozhodl jsem se z dříve zmíněné skupiny performerů, kteří se dlouhodobě živí prací v pornu, vyčlenit následující herce a herečky:

Sylvester Stallone je případ asi nejprofláklejší. Jeho softcorový snímek Italský hřebec bývá zmiňován, kde to jen jde. Když má ale mladý člověk na začátku kariéry co dělat, aby se uživil, vezme zavděk jakoukoliv rolí. A tenhle film údajně měl i příběh. Ačkoliv Stallone ve filmu nic neukáže, hollywoodští slizouni chtěli již několikrát vydělat na přáních divaček a diváků, že něco ukázat teoreticky mohl. Vložili proto do Italského hřebce několik hardcorových scén dotočených s novými herci a film znovu vydali na DVD. Nikdo o něj ovšem nejevil sebemenší zájem.

Arnold Schwarzenegger byl vždycky skvělý obchodník. Už jsme si o něm říkali, že se nejdříve vypracoval ke světovým titulům v kulturistice a pak své slávy a tělesné stavby využil v akčních filmech. Než se do nich ale dostal, potřeboval si přivydělat, rozšířit si fanouškovskou základu a zůstat v povědomí. Fotil proto umělecké (i ne tak umělecké) snímky a akty pro gay časopisy. Co jsem slyšel, je tohle dodnes ve světě kulturistiky běžně využívaná praxe.

Hra o trůny, Photo © Home Box Office (HBO)

Cameron Diaz si kromě focení reklam na začátku kariéry přivydělávala i drobnými rolemi v softcore pornu. Internet se z toho před lety, když to zjistil, snažil udělat aféru, ale když se ukázalo, že na těch filmech vlastně není nic k vidění, nadšení opadlo.

Sibel Kekilli je známá jako „ta pornoherečka ze Hry o trůny“, ovšem tahle nálepka Tyrionově přítelkyni Shae až tolik nesluší. Ano, v pornu hrála. Jenže to bylo už téměř před dvaceti lety v jejím rodném Německu. Přivydělávala si jím vedle několika dalších zaměstnání po dokončení školy. Když v roce 2002 začala dostávat první role v mainstreamových filmech, s pornem sekla. Média na ni ovšem tenhle šťavnatý drb z minulosti vytáhla, aby bylo o čem psát, a pověst pornoherečky se s ní táhne dodnes.

Jackie Chan byl před lety nucen přiznat, že se objevil v pornu, a kát se v médiích, jaké je to čuně. Ve skutečnosti šlo o další nafouknutou bublinu. Ono by bylo úplně v pohodě, i kdyby hrál v nějakém hardcore snímku, ale to „porno“, na němž se novináři snažili Chana usmažit, byla stará čínská erotická komedie All in the Family.

– Než se Billu Pullmanovi začalo dařit, přivydělával si v sedmdesátých letech jako vedoucí výpravy na porno placech. Kdybyste s tím „vedoucím výpravy“ tápali, v podstatě to znamená, že měl na starosti úpravu a stěhování nábytku, dekorací a dalších rekvizit, které byly potřeba k natáčení scén.

Photo by Josh Jensen, Flickr, CC BY-SA 2.0

– Na stejné pozici mimochodem začínal i Jon Hamm. V rozhovoru pro Vanity Fair jednou uvedl, že si v polovině devadesátých let, „přivydělával jako vedoucí výpravy u soft-core pornofilmů z produkce Skinemaxu.“ A protože mezi hollywoodskými herci hrozně frčí házet špínu na veškerá předchozí (obyčejná, ne-hvězdná) zaměstnání, která nijak nesouvisela s hereckou profesí, Hamm vzápětí dodal, „Ta práce mě ale dost ždímala.“

Tom Sizemore se na začátku tisíciletí vypracovával na solidní akční hvězdu. Objevil se v Zachraňte vojína Ryana, Černý jestřáb sestřelen, Pearl Harbour, Nepříteli státu a spoustě dalších bijáků. Postupem času ovšem nabídek ubývalo, kariéra stagnovala, až se jednoho dne zastavila úplně. Sizemore byl najednou na mizině a potřeboval si vydělat. Využil tedy svého příjmení a (nejspíše pod vlivem… něčeho) se pokusil rozjet kariéru pornohvězdy. Natočil jeden dva hardcorové klipy, ale tím to haslo. Dnes se opět pokouší vypracovat spíše v klasických akčňárnách.

– Než dostal Matt LeBlanc roli v Přátelích, která ho katapultovala do áčkových vrstev, potřeboval si coby začínající herec nějak vydělat na nájem. S radostí proto přijal roli v erotickém seriálu Red Shoe Diaries – ve stejném seriálu, v němž se objevil i Mulder z Akt X David Duchovny. O klasické porno tedy nešlo, ale přesto se LeBlanc i Duchovny dodnes objevují v seznamech „herců, co začínali v pornu“.

– Podobně se díky velmi volné definici porna do této kategorie tahá Marilyn Monroe, která v roce 1949 nafotila sérii aktů pro Playboy. Dnes nám to možná nepřijde ani hodné zmínky, ale ve své době šlo o skandální mravní poklesek.

Diablo Cody, vlastním jménem Brook Busey-Maurio, občas pisálkové také hážou do jednoho pytle s pornoherečkami, ačkoliv Cody v pornoprůmyslu nikdy nepracovala. Zamlada si tato uznávaná scenáristka filmů Juno, Nikdy není pozdě, Znovu a jinak nebo Jennifer’s Body pouze jeden rok přivydělávala jako striptérka a erotická tanečnice. Což beztak dělala jen proto, aby o svých zkušenostech mohla později napsat knihu Candy Girl: A Year in the Life of an Unlikely Stripper.

Caligula, Photo © Produzioni Atlas Consorziate, H.C.E.

Simon Rex, kterého si možná vybavíte ze třetího, čtvrtého a pátého dílu Scary Movie nebo dalších takových nevtipných komedií typu Superhrdina, Boy Toy či Sexy and I Know It, si na začátku kariéry vydělával masturbací v klipech a filmech s názvy typu Young, Hard & Solo či Hot Sessions.

Helen Mirren, Malcolm McDowell a Peter O´Toole mezi pornoherce už tuplem nepatří, ale přesto bývají v tomto kontextu často zmiňovaní. Jde o to, že se v roce 1979 nakladatelství Penthouse rozhodlo zkusit štěstí u filmu a vyprodukovalo snímek Caligula. Tato americko-italská koprodukce měla být od samého počátku hodně odvážná, ale když se jí herci upisovali, veškerá erotika měla být decentní a sexuální akty simulované. Jenže když se film stříhal, režisérovi přišlo, že mu něco chybí. Nechal si proto na dotáčky pozvat pornoherce a dotočil s nimi hromadu hardcore pornoscén, které do filmu bez vědomí hlavních herců vložil. Původní obsazení bylo samozřejmě nakrknuté, že se má najednou objevit v pornu, ale už se s tím nedalo nic dělat.

– Nakonec mi přijde stejně nefér mluvit jedním dechem o pornu a o hercích a herečkách, jimž nějakým způsobem unikly videozáznamy jejich postelových radovánek – například o Colinu Farrellovi, Verne Troyerovi, Hulku Hoganovi, Pamele Anderson nebo JLo.

Jiné profese v rámci Hollywoodu

Touto kategorií mám na mysli potenciální situaci, kdy by si například kamereman řekl, že už ho nebaví herce jen snímat, ale že se hercem sám stane. Takovéhle přeskoky by teoreticky možné byly, ale jsou ojedinělé a rozhodně ne trvalé. Například M. Night Shyamalan se pravidelně objevuje ve svých filmech v rolích menších i větších, ale na dráhu herce se nikdy nevydal ani nevydá. Quentin Tarantino to samé. Ani Peter Jackson si v Pánovi prstenů a Hobitovi neodpustil pár miniroliček, které ovšem kariérně nikam nevedly (ani vést neměly). V Černé labuti zase byla obsazena masážní terapeutka Natalie Portman, protože jednoduše bylo třeba najmout někoho, kdo by její postavu ve filmu masíroval, a ona už to vlastně dělala. Ale tohle jsou všechno drobné herecké záznamy, které kariérně nikam nevedly.

Když už někdo udělá trvalou kariérní změnu, většinou nejde o herce. John Peters se například z kadeřníka Barbary Streisand vypracoval na známého producenta. Wally Pfister, dlouholetý kameraman Christophera Nolana, si v roce 2014 natočil film Transcendence. K režii se čím dál častěji (obzvláště v případě letních blockbusterů se spoustou efektů) ubírají bývalí vizuální mágové a vedoucí efektů. Robert Stromberg, který natočil Zlobu: Královnu černé magie, měl původně na starost jen vizuální efekty. To samé režisér druhého Shreka Andrew Adamson. Tom Ford, který kdysi oslnil Single Manem a v současnosti udivuje filmové akademie Nočními zvířaty, k režírování dokonce přeskočil ze světa módního návrhářství. A zde najdete seznam dvanácti střihařů, kteří se časem dali na režii. Nebo tady článek o producentech, z nichž se stali režisérové.

Jinak ale není běžné, že by se třeba z maskérky stala herečka, nebo ze zvukaře, producenta, scenáristky atd. Na hraní je potřeba mít žaludek a někomu je prostě lépe za kamerou než před ní.

Úplně neznámí herci

Photo by Matt Goss Music, Flickr, CC BY-NC-ND 2.0

Asi každého to někdy napadlo: Co kdybych jednoho dne jen tak šel po ulici a oslovil mě nějaký agent nebo režisér? Co kdybych se mu vzhledově hodil do nějaké role a on by mi jen tak nastartoval kariéru u filmu? Nebylo by to úžasné? Úžasné by to bylo. Ale takovéhle představy jsou pohádky, pouhé naivní fantazie, ke kterým v reálném světě prostě nedochází.

Příklad: Dlouhé roky jsem si myslel, že jediným případem herce, který se z obyčejného člověka stal neobyčejnou hvězdou, byl Jason Statham. O nikom jiném jsem nevěděl a o Stathamovi se tradovalo, že si ho vyhlédl režisér Guy Ritchie do filmu Sbal prachy a vypadni tím způsobem, že ho prostě jen zahlédl na ulici, jak zrovna vykrádá nějaký obchůdek, a řekl si, že přesně takového zlodějíčka potřebuje do svého filmu. Jenže ono to bylo úplně jinak. Ano, Sbal prachy a vypadni jsou Stathamův první film a Statham v mládí opravdu kradl, ale historka o Guyovi a vyloupeném obchodu je smyšlená. Statham se dávno před svým obsazením v tomto filmu živil se jako model a účinkoval v několika videoklipech. Právě během práce na Francouzské kolekci byl představen režisérovi Guyi Ritchiemu, který se na přehlídce byl podívat, a právě tam udělal Ritchie Stathamovi nabídku. Jenže když si chcete vybudovat kariéru tvrďáka, hádám, že je prostě lepší vymyslet si historku o nebojácném loupežení, než přiznat, že jste byli objeveni ve spodkách na přehlídkovém molu…

Každopádně tedy jde o to, že ani toho Stathama nikdo neobjevil jen tak. Ani jemu nikdo nedal práci jen tak. Takže pokud někdo stále doufáte, že se na vás jednoho krásného dne pousměje štěstí, a jen tak na ulici vás někdo chytne a udělá z vás celebritu, raději se ve vlastním zájmu probuďte. Vypracovat se ke slávě je pořádná dřina a většině lidí to beztak nevyjde.

Photo by McBeth, Flickr, CC BY-NC-ND 2.0

Komparz

Stát se komparzistou je tak trochu slepá ulička. Obzvláště pokud člověk žije v přesvědčení, že na něj bez školy a jakýchkoliv zkušeností, zato s pár komparzovými zápisy v životopise, bude Hollywood čekat s otevřenou náručí. Takovýhle člověk, který dělá komparz, může zapomenout, že by se kdy vypracoval výše; že by kdy dostal nějakou rozsáhlejší mluvící roli, která by ho posunula dál. Spousta vedoucích konkurzů údajně ani nedává uchazečům šanci se ukázat, jakmile se dozví, že do té doby hráli pouze v komparzu. V případě televizních projektů se například jako důvod udává to, že tvůrci nechtějí komparzisty obsazovat do větších rolí v pořadech, kde se už mihnuli jako komparz (a komparzisté se míjejí na hodně a hodně placech).

Pokud ale člověk má školu nebo už od mládí hrajete na divadle, v reklamách apod., práce komparzisty mu vedle stáží a neustálých konkurzů do větších rolí přesto může určitým způsobem pomoci. Když už nic jiného, otrká se na place, zjistí, jak to tam funguje, udělá si přátele z byznysu a třeba tam někomu i padne do oka. Informace o volných místech a přesném postupu jsou k nalezení na CraigsListu nebo stránkách BeAMovieExtra.com. Jen se i coby komparzista musíte připravit na to, že budete vystaveni stejným věcem, o kterých jsme se na Jumpspaceu již mnohokrát bavili.

Pokud nejste běloch, jen stěží si seženete dostatek práce, abyste si reálně vydělali na slušné živobytí (mimochodem projekt Every Single Word znáte?). Pokud jste žena, práce se pro vás najde o trochu více, ale bude záležet i na tom, jestli budete ochotná se svléknout. A když už jsme u toho svlékání, často když se nechce jít do naha hercům v hlavních rolích, potřeba vidět nějakou tu kůži se může obejít přes obnažené komparzisty. Třeba lidé, kteří šli do komparzu do seriálu z produkce HBO Westworld, museli podepisovat formulář, ve kterém souhlasili s tím, že se po nich může požadovat, aby se, „genitáliemi dotýkali genitálií druhé osoby, simulovali orální sex a dotýkali se přitom rukou genitálií druhé osoby, nazí udělali most a sloužili tak jako odkládací stolek, klečeli na všech čtyřech a nechali se osedlat druhou osobu a sami nazí osedlali druhou vysvlečenou osobu.“ To jen tak pro představu.

Photo by Kristin Dos Santos, Flickr, CC BY-SA 2.0

Mňo, jak z tohodle přejít dál? … Příliš mnoho hollywoodských hvězd z řad komparzistů zatím nevzešlo. Jelikož komparzisté hrají jenom pozadí, většinou se k nim ostatní členové štábu jako k pozadí i staví. Pár výjimek se ale jistě najde. Jen jich je opravdu pouze pár:

Wentworth Miller z Útěku z vězení začínal v komparzu a přeci jen se mu z něj podařilo vymanit díky neustálému docházení na konkurzy.

Ben Affleck s Mattem Damonem se objevili jako komparzisté v Poli snů z roku 1989. V Hollywoodu prorazili až díky scénáři, který napsali, a za který později dostali Oscara – scénáři k Dobrému Willu Huntingovi.

Bruce Willis dostal jednu komparzovou roli ve snímku z roku 1974 s Paulem Newmanem a Sophií Loren Verdikt.

Megan Fox jste možná neviděli ve dvojce Mizerů, kde tancovala v jedné klubové scéně. Právě zde nejspíše padla do oka režiséru Michaelu Bayovi, který ji o pár let později obsadil do Transformerů.

Renée Zellweger si zahrála komparzistku v komedii z roku 1993 Omámení a zmatení. V jedné scéně hraje holku v pruhatém triku.

– Ještě v roce 1987 Brada Pitta nikdo neznal, takže musel vzít zavděk irolí „Pařmena / Ulízaného kluka ve rvačce“ ve filmu Feťáci. Prorazil díky modelingu a hezké tváři.

– O problémech Sylvestera Stalloneho jsme si již říkali. Ve snaze vydělat si na pokrytí základních výdajů vstoupil Stallone do komparzu filmu Banány Woodyho Allena, kde hrál lupiče v metru.

– I Clint Eastwood začínal na nule. Než se objevil v prvních filmech, hrál v komparzu několika dalších snímků. Jeho jméno se, jak tehdy bývalo praxí, ani nedostalo do titulků.

Češi (a ostatní národy)

„Když jsem začínal s herectvím, několik let jsem pracoval v Německu a Rakousku. Pak mě napadlo, že bych zkusil prorazit v Americe, tak jsem na dva roky odjel do L.A., chodil tam na konkurzy a přivydělával si jako číšník v restauraci. Jenže z toho nic nebylo. Po dvou letech mi došlo, že nechci zůstat číšníkem nadosmrti, vrátil jsem se zpátky do Evropy, kde mě za spoustu let objevil Quentin Tarantino.“

— Christoph Waltz, The Graham Norton Show, S18E05

Kdysi dávno nám v komentářích psal uživatel Jan, že jeho, „dobrá kamarádka vystudovala DAMU a hrála několik výborných rolí v jednom významném pražském divadle. Jelikož vládla velmi dobrou angličtinou na úrovni C1 Evropského referenčního rámce, zkusila štěstí v LA. Bohužel [jí nabízeli téměř výhradně role] rusky mluvících lidí, převážně prostitutek.“ Už když jsem si ta slova četl, říkal jsem si, „Jo, to by tak odpovídalo.“ Záhy vysvětlím proč. Nejdříve si ovšem uvedeme desítku největších filmových trhů na světě. Nebojte, bude to sice trvat dlouho, ale nakonec to přeci jen bude dávat smysl:

Screenshot taken from www.statista.com

Když se podíváte do tabulky nahoře, převzaté ze stránek www.statista.com, zjistíte, že Severní Amerika je stále největším filmovým trhem na světě. Američané si na své snímky potrpí a ročně za ně utratí přes 10 miliard dolarů. S pěti miliardami je neustále doháněla druhá Čína, která by je dokonce měla v následujícím roce dvou „předběhnout“ – o tom, že z Číny nemá Hollywood tolik peněz, kolika se chlubí, jsme si již párkrát říkali a bavit se o tom budeme brzy znovu. Ostatní státy se pak stabilně pohybují mezi jednou a dvěma miliardami – Francie, Británie, Japonsko, Jižní Korea, Indie, Německo, Rusko a první desítku uzavírající Austrálie. Indie si filmový trh pokrývá vlastními filmy z Bollywoodu, takže ta Ameriku až tolik nezajímá. Stejně jako ji individuálně nezajímají další, menší filmové trhy. Ale ta velká osmička ze seznamu? Té se dá velmi jednoduše lézt do zadku, a to například najímáním herců a hereček z daných regionů, volbou příběhů situovaných do daných zemí nebo dokonce výběrem natáčecích lokací přímo v nich a tak podobně. Pojďme si to teď rozebrat trochu více do detailu:

Photo by Derek Fung, Flickr, CC BY-NC-ND 2.0

– Díky narůstající síle čínského trhu a významu dalších asijských zemí se do hollywoodských snímků obsazují stále větší počty lokálních asijských herců. Pacific Rim se částečně odehrával v Japonsku a hrála v něm Japonka Rinko Kikuči; zbytečný třetí akt čtvrtých Transformerů, v němž hrála Číňanka Bingbing Li či Vietnamec Ray Lui, se natáčel a odehrával v Hong Kongu; Wolverine se podíval do současného Japonska za Japonkami Tao Okamoto a Rilou Fukušimou; Godzilla… byla Godzilla, ale potenciálu japonského herce Kena Watanabeho nalákat asijské diváky do kina využil Hollywood i ve filmech Počátek, Poslední samuraj, Dopisy z Iwo Jimy, Transformers: Zánik, Smrt v Šanghaji či Batman začíná; v Atlasu mraků hrály Číňanka Xun Zhou a Jihokorejka Doo-na Bae; v Hackerovi čínská herečka Wei Tang; v Snowpiercerovi zase Jihokorejci Kang-ho Song a Ah-sung Go; jednu z hlavních rolí v Zeleném sršni obsadil Tchajwanec Jay Chou; budoucnost v X-Men: Budoucí minulosti je inspirovaná asijskou architekturou a ve filmu hraje mimo jiné i Číňanka Bingbing Fan; série G. I. Joe si najala jihokorejského herce Byehong-heon Leeho; druzí Avengeři najali do roličky jakési vědkyně Jihokorejku Kim Soo-hyun; […] dále si můžeme vypíchnout postavu Katany ze Sebevražedného oddílu; Lexovu asistentku, která se mihla v Batmanovi vs. Supermanovi, a byla zcela záměrně znázorněna v traileru; snímek The Great Wall, ve kterém bude hrát Matt Damon, a který se v Číně i natáčel; snímek Marťan, ve kterém Matt Damon už hrál, a v němž úspěch mise závisel na profesionalitě a benevolenci Číny; pokračování Tygra a draka na Netflixu; asijské kořeny schopností Doctora Strange; mutantky Jubilee a Psylocke v posledních X-Menech; asijské postavy v nových Želvách ninja a Rogue One; atd.

– Aby se nalákala Francie, Hollywood si neustále předchází Marion Cotillard, několikrát spolupracoval s Juliette Binoche, Gerardem Depardieu, Jeanem Reno, režisérem Lucem Bessonem nebo v současnosti s hvězdou z Nedotknutelných Omarem Sy. U těchto herců je však velký problém s těžkým přízvukem, kterého se často nejsou schopní zbavit. Proto například Omar Sy v Jurském světě téměř nemluví a i v X-Menech: Budoucí minulosti mu režisér Bryan Singer svěřil jen několik monosylabických výkřiků.

Photo by Tom Simpson, Flickr, CC BY-NC-ND 2.0

– O výdělky ze Spojeného království se stará plejáda britských herců, kterým se obzvláště v posledních dvou třech desetiletích daří prodírat do Hollywoodu v téměř bezprecedentních počtech (protože díky úvodu tohoto článku ale víme, jak to v Americe vypadalo v osmnáctém a devatenáctém století, že?).

– Pokrytí německého trhu zajišťují umělci typu Thomase Kretchmanna (Pianista, Avengeři, Resident Evil: Apokalypsa), Tila Schweigera (Hanebný pancharti, Tohle je válka, Klepání na nebeskou bránu), Wolfganga Petersena (režisér Tróje, Nekonečného příběhu a Air Force One), Rolanda Emmericha (režisér Dne nezávislosti, 2012 a Dne poté), Toma Tykwera (režisér Loly běží o život, Atlasu mraků, Parfému: Příběhu vraha), Hanse Zimmera (dvorní skladatel Christophera Nolana), Daniela Brühla (Hanebný pancharti, Rivalové, Bourneovo ultimátum), Diane Kruger (Hanebný pancharti, Lovci pokladů, Trója) nebo Christopha Waltze (Nespoutaný Django, Spectre, Bůh masakru, Hanebný pancharti).

– Kvůli Austrálii je Hollywood zase plný bratrů Hemsworthových, Russela Crowa, Kylie Minoque, Cate Blanchette, Margot Robbie, Emily Browning, Hugh Jackmana, Rose Byrne, Jai Courtneyho, Joela Edgertona, Mii Wasikowské, Emilie de Ravin, Rebel Wilson, Toni Collette, Erica Bany, Geoffreyho Rushe, Portii de Rossi, Anny Torv nebo třeba Jesseho Spencera. Kromě toho se zde také natáčí poměrně dost hollywoodských blockbusterů – nejnověji to budou pátí Piráti z Karibiku. (A nezapomínejme, že LOTRovský / hobitovský Nový Zéland je od Austrálie jenom kousek.)

Photo by NASA’s Marshall Space Flight Center , Flickr CC BY-NC 2.0

– Jako zvláštní skupinu bychom si ještě mohli přidat herce ze západní a severní Evropy – Belgie, Nizozemí, Dánska, Švédska atd. – kterým se v posledních pár letech také extrémně daří. Jednak proto, že to nemají daleko k londýnským studiím, od nichž už je to jen krok do Hollywoodu, pak proto, že díky blízkosti a spřátelenosti národů západní a severní Evropy jejich obsazováním hollywoodská studia jakoby pokrývají celý tamní region, a konečně také proto, že si nemusí lámat hlavu s jazykovou bariérou. Zmínit si můžeme Stellana a Alexandra Skaarsgaardovi, Madse a Larse Mikkelsena, Nikolaje Coster-Waldaua, Brigitte Hjort Sorensen, Alicii Vikander, Noomi Repace, Joela Kinnamana, Rebeccu Ferguson, Vigga Mortensena či režiséry Larse von Triera a Nicolase Winding Refna.

Aby všichni výše zmínění herci v Hollywoodu prorazili, musí splňovat několik předpokladů. 1) Zpravidla musí být známí a oblíbení ve své domovské zemi. 2) Zpravidla musí umět dobře anglicky, nejlépe bez přízvuku. 3) Zpravidla musí být ochotní přestěhovat se kvůli práci do L.A. nebo kamkoliv, kde se bude natáčet, a to buď jen na dobu natáčení, nebo natrvalo. Protože kdo není u korýtka, ten nepapá. Hollywood na nikoho nečeká.

A kdo dával pozor, ten si určitě všiml, že jsme z výčtu nahoře vypustili Rusko. Ta výpustka je zcela záměrná – vrhneme se na něj teď. Česko je totiž s Ruskem v očích mnoha hollywoodských kravaťáků určitým způsobem zaměnitelné.

Photo by Mariano Mantel, Flickr, CC BY-NC 2.0

Rusku, devátému největšímu filmovému trhu na světě, se Hollywood snaží předcházet stejným způsobem, jakým předchází všem ostatním státům první desítky. Jednak to dělá tím, koho a co ukazuje: Točí se filmy jako Anna Karenina nebo životopisný snímek o Kateřině Veliké a najímají se herci a režiséři typu Antona Yelchina (Star Trek), Ilji Najšullera (Hardcore Henry), Yuliya Snigira (Smrtonosná past 5), Timura Bekmambetova (Denní + Noční hlídka, Wanted), Danily Kozlovskeho (Vampire Academy) či Igora Jijikineho (Indiana Jones 4). A také tím, co neukazuje: Oproti dobám Studené války výrazně ubylo ruských / sovětských záporáků, které, jak víme, nahradily postavy muslimských teroristů. A stejně tak se Hollywood vyhýbá druhům postav a herců, které by Rusko mohly dráždit. (I když, kdo ví, jak zareaguje na současné politické dění v zemi. Třeba nás čeká protiruská kyber-renesance.)

Na výběru herců, které hollywoodští hlavouni nabírají do filmů a seriálů, aby ke svým produktům nalákali ruské publikum, je však krásně vidět, že mají, chlapci, docela mezery v zeměpisu. Stále totiž žijí v minulosti, plácají dohromady všechny státy bývalého východního bloku a dělají to tak často, že jim za to webovky TV Tropes věnovaly celou vlastní stránku s názvem „Falešný Rus“. K seznamu nahoře by se tedy dala docela jednoduše přiřadit i Mila Kunis, která je původem z Ukrajiny; dále její ukrajinské kolegyně Olga Kurylenko a Milla Jovovich či dcera ukrajinských imigrantů Vera Farmiga. Vedle nich Hollywood běžně využívá jako náhražky za Rusy i Srbů – z posledních let můžeme zmínit třeba Stefana Kapičice z Deadpoola, Radeho Šerbedžiju z filmů X-Men: První třída či Batman začíná nebo Predraga Bjelace, o němž se nám v komentářích zmiňoval aldebaran. Predrag je obzvláště zajímavý v tom smyslu, že jde o srbského herce žijícího v Česku, jehož si asi nejlépe vybavíme ze čtvrtého Harryho Pottera, kde hrál bulharského ředitele Kruvalu Igora Karkaroffa. Ať už je ale Predrag Srb, Čech, Bulhar nebo jakékoliv jiné národnosti, filmaři z něj a jeho postav budou stále cítit Rusa, protože nějaké tyhle drobné národnostní detaily prostě neřeší.

A ano, do východního bloku patří v očích Hollywoodu i Česká republika. Proto Jan psal, že jeho kamarádce, „Bohužel [nabízeli téměř výhradně role] rusky mluvících lidí, převážně prostitutek.“ Za Rusku ji nejspíše chtěli vydávat kvůli tomu, že viděli, odkud je. A možná v tom také hrál roli přízvuk – česká angličtina je té ruské co do přízvuku velmi podobná, a spousta mluvčích se ho prostě nedokáže zbavit. Že z ní chtěli opakovaně dělat prostitutky, souvisí s hollywoodským stereotypem ruských internetových nevěst a také prostým faktem, že byla kamarádka mladá žena, co se snažila prorazit v průmyslu, v němž většinu příběhu stále píší, točí a vypráví muži. Mladé herečky začínají v rolích sexy bab a prostitutek tak nějak všeobecně, takže to s kamarádčiným původem vůbec nemuselo souviset.

Photo by Miroslav Petrasko, Flickr, CC BY-NC-ND 2.0

Odstavce nahoře ale neberte tak, že by všechny Češky usilující o kariéru v Hollywoodu musely nutně hrát jenom prostitutky a Češi jejich pasáky či jiné záporáky. Tohle platí jen u neznámých tváří, které na krátkou dobu odjedou do Hollywoodu v naději, že jim to jen tak z fleku vyjde. Nevyjde. V Hollywoodu na vás nikdo čekat nebude, takže když tam přijedete, maximálně budou mít snahu hodit vás do připravené škatulky – která zrovna u našeho národa vypadá tak, jak vypadá. Českých herců a hereček se ale v Hollywoodu přeci jen prosadilo (a prosazuje!) poměrně dost. My si je nyní rozdělíme do dvou základních kategorií – na expatrioty a místní.

Expatrioti

Tedy Čechoslováci a Češi, kteří se natrvalo přestěhovali do Ameriky, a ať už měli s herectvím zkušenosti, nebo ne, zkusili štěstí v Hollywoodu a ono jim to vyšlo. Když pomineme režiséra Amadea a Přeletu nad kukaččím hnízdem Miloše Formana, nejvíce nám asi vytane na mysli Jiří George Voskovec, který si po emigraci zahrál ve Dvanácti rozhněvaných mužích, Drzých čelech nebo Špiónovi, který přišel z chladu. Jemu podobných ale bylo mnohem více.

Dvanáct rozhněvaných mužů, Photo © 1957 United Artists / Metro-Goldwyn-Mayer

Vladimír Kulich například pracuje v Hollywoodu už dlouhá léta a vidět jste ho mohli v tak vysokoprofilových produkcích jako Vikingové, Equalizer nebo seriálech Angel a Vikings. Markéta Irglová v Americe prorazila s nezávisláčkem Once natáčeným v Irsku. Jan Rubeš se kdysi objevil třeba ve Svědkovi s Harrisonem Fordem. A Davidu Nyklovi se dokonce podařilo do seriálu Hvězdná brána: Atlantida propašovat několik českých hlášek a nadávek.

Kromě nich také existuje řada bývalých českých celebrit, které nejsou herci, ale protože se na nich dalo vydělat, Hollywood je tu a tam přeci jen obsadil alespoň do nějakých drobných roliček. Tenistku Martinu Navrátilovou mají v Americe rádi, takže ji průběžně zvou do rozhovorů a obsadili ji třeba do epizody Willa & Grace. Karolína Kurková dostala štěk v G. I. Joeovi, Ivana Trump v Klubu odložených žen. Modelka Pavlína Pořízková se mihla třeba v Zoufalých manželkách, The Mysteries of Laura nebo America´s Next Top Model. A Madeleine Albright hrála samu sebe ve spoustě filmů a seriálů – například v Madame Secretary, Gilmorových děvčatech, Tanner on Tanner nebo Krásných ztrátách.

Místní

Většina našich herců, kteří se kdy (obzvláště pak od založení České republiky) otřeli o Hollywood, žije u nás, zůstává u nás a s Amerikou spolupracuje jen občasně. Když už se na naší herecké scéně někdo vypracuje a dostane se tak do pozice, kdy by hollywoodská studia třeba i mohl zajímat, nechce se mu odjíždět na kdovíkolik měsíců do L.A. v (leckdy bláhové) naději, že tam v nepředstavitelné konkurenci uloví nějaký šťavnatý part. A pak další. A další a další… Nejspíše by neulovil, prodělal by kalhoty a po návratu domů by mohl začínat odznova.

hell

Hellboy, Photo © 2004 Revolution Studios

I ten Karel Roden, český herec, který s Amerikou spolupracoval asi nejčastěji a na největších projektech (Hellboy, Bournův mýtus, RocknRolla, Sirotek, Blade 2, Neprůstřelný mnich, 15 minut) zůstává ukotven v České republice. Jednak tu má rodinu, ale také asi ví, že by se v Americe nemohl spolehnout na nepřetržitý přísun nabídek, takže by mu brzy mohlo hrozit, že zbankrotuje. Za současného stavu může hrát v českých filmech a seriálech (z nichž se některé dokonce i dostávají na mezinárodní trh), občas mu přiletí nabídka z Ameriky, a nadto ještě může využívat faktu, že se v České republice natáčí tolik hollywoodských projektů.

Česká republika má světovému filmovému průmyslu hodně co nabídnout. Praha se dá zamaskovat jako tucet jiných měst a její historické centrum přijde americkým investorům samo o sobě jako terno. Barrandovská studia jsou na světové úrovni a pohraniční oblasti zase nabízejí úžasné přírodní lokace. Daňové úlevy, na které Hollywood slyší nejvíce, sice Česká republika zahraničním investorům neposkytuje kdovíjak vysoké, takže nám spousta produkcí utíká do Maďarska a Bulharska, ale i tak se jich tu hodně uchytí. A právě v hollywoodských filmech natáčených přímo zde, v naší republice, se skrývá možná cestička do Hollywoodu.

Kdykoliv se má totiž nějaký film natáčet v cizí zemi, je ekonomicky výhodné najímat alespoň část místního štábu, místní komparz a třeba i některé drobné mluvící role obsadit místními herci (tento bod bývá někdy vysloveně uveden jako požadavek ve smlouvě). Pro obyčejného člověka nebo studenta herectví by teoreticky mohla existovat šance, že by se dostal alespoň do toho komparzu. Pokud by tedy měl štěstí a třeba i znal ty správné lidi. Co se mluvících rolí týče, co tak vím, ty bývají zpravidla obsazovány herci a herečkami, kteří už se na našem trhu někam vypracovali. Bývají obsazovány známými tvářemi, aby si před vypuštěním daného snímku mohli Češi říct, „Jé, ono se to natáčelo tady! No a ona v tom taky hraje ta a ta. A dokonce je tam i ten a ten! Tak na to schválně zajdu.“

Kletba bratří Grimmů, Photo © 2004 Metro-Goldwyn-Mayer (MGM)

Dovedu si představit, že když se takhle nějaký český herec nebo herečka objeví v dostatečném množství zahraničních produkcí natáčených na našem území, bylo by pro ně o poznání snazší zavolat v případě vlastního zájmu do Hollywoodu do nějaké agentury a zkusit se zeptat, jestli by ho / jí náhodou nechtěli vzít pod svá křídla. A třeba by se díky těmto partům daný umělec mohl dostat i do dalších filmů nebo seriálů, které by se už nemusely nutně natáčet u nás.

Stejně tak dobře si ale dovedu představit i situaci, kdy si trochu známý český herec myslí, že má kariéru v Hollywoodu v kapse, přijede tam a narazí na konkurenci tak nečekanou a nepředstavitelnou, že brzy zařadí zpátečku, a než aby v zámoří dřel bídu s nouzí a rval se o každý štěk, raději se bude nechávat opěvovat v domácím prostředí.

Čím já jsem starší, tím víc si uvědomuju, jak strašně v našem oboru záleží na štěstí. [Jednou jsem v Americe vyhrál konkurz z 283 lidí], protože jsem jedinej aktivně boxoval a nikdo z ostatních to neznal. Ale jinak tam je skutečně neuvěřitelná konkurence. Pokud jste se někdo z vás dostal do L.A. a čerpali jste tam benzin nebo vás někdo obsluhoval v restauraci, to jsou všechno herci. A čekaj na tu chvíli, kdy někdo řekne, „Jo, vás chceme,“ a oni zahodí tu zástěru, zahodí ten šlahouch od tý pumpy, a hraje. To jsou všechno tzv. wannabes, jo? Lidi ve službách v L.A., to jsou všechno wannabe actors, prostě.

Já jsem odjížděl do Ameriky se znalostí angličtiny asi, „Aj lav jů. Senk jů. Fak jů. Bítls.“ Nic víc jsem neuměl. Já jsem neznal angličtinu, já chodil na školu, kde se učila francouzština. Takže tam byla nalejvárna. V Kalifornii na univerzitě mi strčili trychtýř do hlavy a za ten měsíc a půl jsem musel udělat tzv. TEFLa, Test of English as a Foreign Language. No a pak jsem rok chodil do herecký školy k Lee Strasbergovi v New Yorku, což mimochodem svýho času byla v padesátých letech slavná škola, ale v roce 90-91, kdy jsem tam chodil já, už nebyla považovaná za jednu z nejlepších.

— Marek Vašut, 7 Pádů HD, 14/06/2016

Klára Issová se nezdá, ale v Hollywoodu pracuje docela často. Co se mi tak podařilo dohledat, poprvé se mihla v kanadské Johance z Arku, pak přišlo pár anglicky namluvených kraťasů, účinkování v jednom díle seriálu Duna, v roce 2001 Mlhy Avalonu…a od té doby pravidelně vystupuje ve vedlejších rolích ve filmech i seriálech. Možná jste ji spatřili ve druhých Letopisech Narnie, možná v nedávných seriálech Legends, Crossing Lines, Transporter: The Series, nebo ji možná uvidíte ve filmu The Truth Commissioner.

Pavel Kříž se také nezdá. Zahrál si například ve čtvrté Mission Impossible, v americko-českém historickém snímku Kněžna Libuše nebo v seriálu Duna.

bath

Bathory, Photo © Jakubisko Film Slovakia, Bontonfilm

Tomáš Hanák využil příležitosti, když se u nás natáčela Kletba bratří Grimmů, a protlačil se do role… vlkodlaka? Dřevorubce? Lesníka? Něčeho takového. A mihnout se původně měl i ve filmu Wanted s Jamesem MacAvoyem a Angelinou Jolie, ale jeho scéna bohužel skončila na dně střižny.

– Kromě scén z černé komnaty smrti bylo největším překvapením ve filmu Pod kůží, když se na scéně objevil Kryštof Hádek. Fakt tam je. Nevím jak a proč, ale je.

Miroslav Táborský pravidelně získává role v zahraničních produkcích, které se natáčí na našem území. Objevil se už v Hostelu, Kletbě bratří Grimmů, Van Helsingovi, EuroTripu či seriálu z mezinárodní koprodukce Borgia.

– Prostou transylvánskou vesničanku Danu Morávkovou málem odnesli Drákulovi potomci ve Van Helsingovi. Z toho, jak plandala na pouliční lampě a pak říkala svému zachránci, „Hau ken áj evr rypej jů?“ dodnes nemůžu smíchy popadnout dech.

Barbora Kodetová se sice drží české tvorby, ale přeci jen jste ji mohli vidět v Tristanovi a Isoldě, který se částečně natáčel u nás, filmu The Prince and Me, v několika dílech seriálové Duny nebo naposledy v jedné epizodě seriálu Crossing Lines.

Petru Jáklovi se v roce 2002 podařilo dostat se hned do dvou filmů, které se natáčely v Praze – do České spojky a XXX. Díky tomu později dostal roli v Alien vs. Predator a hororu Pterodactyl. Juraj Jakubisko ho později obsadil v u nás natáčené Bathory. Naposledy se Jákl, kterému se v posledních letech kvůli omezeným hereckým schopnostem nedostávalo tolik nabídek, pokusil na Hollywood sám zaútočit v angličtině natočeným hororem Ghoul. Nejsem si jistý, že to úplně vyšlo, ale držme mu palce do dalších let.

petr

Dítě č. 44, Photo © Summit Entertainment, Bontonfilm

Ladislava Berana si z Hellboye asi nevybavíte, protože celý film strávil v masce nacistického robota s pískem místo krve. Ve druhém Bladeovi ale hrál drogového dealera a ve čtvrté Mission Impossible jednoho strážného…? Co? Ne? Tak nic.

– Rodák z Nového města na Moravě, Petr Vaněk, si zahrál už v pěkné řádce amerických produkcí. Vidět jste ho mohli na omezeném prostoru například v Dítěti č. 44, Posledních prázdninách, Honu za svobodou nebo seriálu Crossing Lines či Borgia.

Lucie Vondráčková se přes zvláštnosti typu dokumentu Joan of Arc nebo blbinky Empire of Sin dostala během pobytu v Kanadě do komedie s Queen Latifah Poslední prázdniny. Pak přišla rolička v Jakubiskově Bathory, natáčené v Čechách a pak… nic. Tak třeba se tu bude zase za pár let natáčet něco pořádného.

– A čas od času se někde objeví třeba i Miroslav Šimůnek (Casino Royale, Tristan a Isolda), Aňa Geislerová (Anthropoid, Sklapni a zastřel mě) nebo Tereza Voříšková (Clay’s P.O.V., Pohřešovaný).

Vedle herců se v Hollywoodu – obzvlášť v posledních letech – docela daří i dalším Čechům z jiných filmových branží. Nedávno byl například v DVTV rozhovor s expertem na vizuální efekty Pavlem Kacerlem, iDnes přinesl rozhovor s kaskadérem Leošem Stránským a hodně se podle všeho daří i v Česku sídlícím firmám na efekty. Jelikož se ale v tomto článku bavíme o hercích a herečkách, uděláme si zde čáru a k dalším profesím se třeba vrátíme někdy jindy.

—————

1 . Historie a úvod

2. Jak se stát hercem – základy 1 – škola, fotka, agent, jméno

3. Jak se stát hercem – základy 2 – konkurzy, postup, platy

4. Alternativní cesty, jak se stát hercem

5. Zdroje

—————

Pages: 1 2 3 4 5

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.